VDU Botanikos sodas

22
birželio, 2020

Vaistinių augalų žiniuonės Eugenijos Šimkūnaitės metai: nuo paskaitų iki mototuristų ekskursijų

2020-uosius paskelbus vaistininkės, etnobotanikės ir Lietuvos nacionalinio kultūrinio paveldo puoselėtojos habilituotos gamtos mokslų daktarės Eugenijos Šimkūnaitės metais, Vytauto Didžiojo universitete pradėtas švietėjiškų, nekomercinių renginių ciklas, skirtas šios išskirtinės asmenybės veiklai paminėti.  

„Džiugu, kad Lietuvos Respublikos Seimas atkreipė dėmesį į farmacijos mokslo – farmakognozijos – sritį, tai yra vaistinių augalų reikšmę ligų prevencijai ir gydymui. Šia proga 2020-uosius paskelbus Eugenijos Šimkūnaitės metais, VDU Botanikos sodas bei Gamtos mokslų fakultetas organizuoja renginių ciklą. Simboliška, kad jis vyksta Kaune, nes čia ir prasidėjo Eugenijos Šimkūnaitės mokslinis kelias. Ji studijavo Vytauto Didžiojo universiteto Medicinos fakulteto Farmacijos skyriuje, čia apgynė darbą „Tanidų kiekio nustatymas Ievos vaisiuose“ ir 1943 m. įgijo  chemiko-vaistininko diplomą. Pirmoji darbovietė, tiriant vaistinių augalų įvairovę, jų racionalų naudojimą žmogaus sveikatai gerinti – prof. habil. dr. Kazimiero Grybausko įkurtas ir vadovaujamas VDU Botanikos sodo Vaistinių augalų skyrius“, – teigia šių renginių iniciatorė bei organizatorė, VDU Botanikos sodo Mokslo skyriaus Vaistinių ir prieskoninių augalų mokslo sektoriaus vedėja prof. dr. habil. Ona Ragažinskienė.

Pirmas iš renginių – respublikinis  mokslinis-praktinis seminaras „Vaistinių augalų tyrimų ir studijų reikšmė gamtos mokslų plėtrai“. Į jį Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras sukvietė gausų būrį gamtos mokslų, sveikos gyvensenos ir sveikatos stiprinimo, pradinio ugdymo, lietuvių kalbos ir literatūros, bei etikos mokytojų. Jie atvyko iš Suvalkijos,  Aukštaitijos, Žemaitijos, Dzūkijos ir Mažosios Lietuvos – visų Lietuvos etnografinių regionų 11 savivaldybių. Renginį atidaręs VDU Botanikos sodo direktorius dr. Nerijus Jurkonis supažindino su VDU Botanikos sodo kūrimo istorija. Išskirtinis dėmesys buvo skiriamas pirmajam sodo vadovui prof. Konstantinui Regeliui – šiemet minime 130-ąsias jo gimimo metines. „Botanikos sode nuo prof. K. Regelio laikų tęsiamas mokslinis, edukacinis darbas, bendradarbiaujant su šalies ir užsienio valstybių mokslininkais, o augalų kolekcijos yra tyrimo ir studijų objektas“, – teigė dr. N. Jurkonis.

Supažindino su unikaliomis kolekcijomis

Pasigrožėję žydinčių augalų kompozicijomis Botanikos sodo centrinėje dalyje, seminaro dalyviai susipažino su vaistinių, prieskoninių (aromatinių) augalų įvairove Vaistinių ir prieskoninių augalų mokslo sektoriuje. Čia degustuodami vaistažolių arbatas susirinkusieji klausė prof. Onos Ragažinskienės paskaitos, kurios metu buvo aptarta vaistinių (aromatinių) augalų ir juose susikaupusių biologiškai veikliųjų junginių įvairovės reikšmė žmogaus sveikatos stiprinimui ir galimos kontraindikacijos bei nepageidaujami poveikiai. Pranešėja išryškino vaistinių, prieskoninių augalų svarbią pažinimo ir retųjų augalų saugojimo reikšmę.

Mokytojai liko sužavėti gausia ir unikalia vaistinių augalų moksline kolekcija Baltijos šalyse ir   Europoje, kuri yra mokslinių tyrimų, projektinės veiklos, studijų ir visuomenės švietimo bazė. Įdomu tai, kad joje savo mokslininko kelią pradėjo habil. dr. Eugenija Šimkūnaitė.

Sukvies į seminarą apie vaistinių augalų tyrimus ir racionalų panaudojimą

Tradicinės medicinos puoselėtojos Eugenijos Šimkūnaitės mokslinė, edukacinė, šviečiamoji ir gamtosauginė veikla aktuali iki šiol. Tad kitas šiai iškiliai asmenybei skirtas renginys planuojamas šių metų liepos 1 d., tradicinėje 26-ojoje tarptautinėje mokslinėje konferencijoje „Žmogaus ir gamtos sauga 2020“. Joje vyks mokslinis praktinis seminaras apie mokslo žinių sklaidą, vaistinių augalų tyrimus ir racionalų jų panaudojimą.

PLAČIAU: Vytauto Didžiojo universiteto kasmetinės tradicinės 26-osios tarptautinės mokslinės konferencijos „Žmogaus ir gamtos sauga 2020“ mokslinis-praktinis seminaras

Trečiasis originalus renginys numatomas rugsėjo mėnesį. Jo metu jubiliejinio 10-ojo tarptautinio intelektualaus mototuristinio ralio 2020 dalyviai susipažins su Vaistinių augalų kolekcija bei vaistinių augalų galiomis.

Kviečiame aktyviu dalyvavimu organizuojamuose renginiuose prisiminti iškilią chemikę-vaistininkę, tradicinės medicinos puoselėtoją prof. habil. dr.Eugeniją Šimkūnaitę ir išliekamąją vertę turinčius jos darbus!

Kitos aktualijos

2025 04 17
Atidaryta fotografijų paroda kviečia patirti mažus miško stebuklus
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodas sezoną pradeda naujos lauko parodos atidarymu: šiemet parką papuošė kūrėjos ir sodo darbuotojos Indrės Sekevičienės fotografijų paroda „Miškas. Mano meilė“. Joje – kasdienės ir kartu stebuklingos miško akimirkos, netikėti rakursai ir pačios gamtos ...
Plačiau
2025 04 16
Oranžerijoje vyksta tropinių drugių paroda
Aplankykite tropinį drugių soda oranžerijoje: čia jau plasnoja margaspalviai egozitški drugeliai. Kaip visada, tarp tropinių augalų galima pamatyti sklandančius ir tupinčius Afrikos, Filipinų, Centrinės ir Pietų Amerikos bei kitų kraštų drugius. Ekspozicijos drugiai nuolat keičia vieni kitus – kas ...
Plačiau
2025 04 15
Botanikos sodo darbuotojai – Lietuvos mokslų akademijos premija
Lietuvos mokslų akademija (LMA), siekdama skatinti jaunųjų mokslininkų ir doktorantų bei studentų kūrybinį aktyvumą, kasmet organizuoja jaunųjų mokslininkų ir doktorantų mokslinių darbų ir aukštųjų mokyklų studentų mokslinių darbų konkursus. LMA prezidiumas, remdamasis konkurso rezultatais, jaunųjų mokslininkų ir doktorantų mokslinių ...
Plačiau
2025 04 09
„Materia medica“: paroda, skirta farmacijos mokslo istorijai
2025 m. balandžio 3 – gegužės 10 d. LSMU Lietuvos Medicinos ir farmacijos istorijos muziejuje vyksta paroda "Materia Medica": joje nušviečiama Lietuvos farmacijos mokslo istorijos dalis, skirta augalinės, gyvūninės ir mineralinės kilmės biologiškai veikliųjų medžiagų gydomosioms savybėms.
Plačiau