VDU Botanikos sodas

Rožynas

VDU Botanikos sodo rožių kolekcijoje yra daugiau nei 1 600 rožių veislių ir kt. kultivarų. Šiuo metu tai – gausiausia rožių kolekcija Lietuvoje.

Lankytojams siekiame parodyti kuo didesnę Rosa genties įvairovę. Čia auga ne tik pačių populiariausių grupių atstovės, bet ir retai sutinkami įdomesni hibridai. Naujausi hibridai sugrupuoti pagal juos sukūrusius selekcininkus bei šalis.

Rožyne yra gausi istorinių rožių kolekcija: daugiau nei 200 istorinių rožių veislių (istorinėmis arba senovinėmis rožėmis laikomos tos veislės, kurios buvo auginamos prieš kelis tūkstančius metų iki 1867 metų). Šiais laikais istorines rožes populiarumu nukonkuravo modernios komercinės, nuolat reklamuojamos veislės, tad daugelis senovinių rožių tapo labai retos. Todėl botanikos sodas yra puiki vieta istorinių rožių ekspozicijai bei išsaugojimui. Kolekcijoje saugomos ir Lietuvos senuosiuose želdynuose / gėlių darželiuose augintos bei išlikusios rožės.

Daug dėmesio skiriama atspariems šalčiui ir prisitaikiusiems prie vietinių klimato sąlygų kultivarams. Ypač gausios tankiadyglio erškėčio (Rosa spinosissima L.) bei raukšlėtalapio erškėčio (Rosa rugosa Thunb.) hibridų kolekcijos, kuriose auga ne tik dažniausiai auginamos vakarų Europoje išvestos, bet ir skandinaviškos bei latviškos veislės.

Kolekcijos žydėjimo laikas:

  • patys pirmieji gegužės pabaigoje – birželio pradžioje žydi tankiadyglio erškėčio (Rosa spinosissima L.) hibridai;
  • istorinės rožės žydi birželio mėn. (gausiausiai birželio viduryje ar antroje pusėje);
  • modernių rožių žydėjimo pikas – birželio pabaiga ir liepos pradžia. Vėliau jų žydėjimas tęsiasi iki pat pirmųjų šalnų spalio-lapkričio mėn.