VDU Botanikos sodas

Sumedėję augalai

VDU Botanikos sodo arboretumo kolekcijoje auga 61 šeimai priklausantys lapuočiai bei 6 šeimų spygliuočių atstovai. Senajame parke, šalia išsaugotų vietinių rūšių – uosių, ąžuolų, liepų, beržų, ožekšnių – galima pamatyti kelias dešimtis skirtingų, sistematiniu principu suformuotų kolekcijų. Didelė klevų (Aceraceae) kolekcija – daugiau kaip 60 taksonų, tarp kurių yra ir įrašytų į Tarptautinę raudonąją knygą augalų – pilkasis klevas (Acer griseum, Kinija). Senos ir didelės kiparisinių (Cupressaceae), pušinių (Pinacea), alyvmedinių (Oleaceae) kolekcijos. Spygliuočių kolekcijos įžymybė – 1944 m. Kinijoje atrasta kininė metasekvoja (Metasequoia glyptostroboides Hu ir Cheng). Dendroparke išlikę prof. K. Regelio vadovavimo pradžioje pasodintas dviskiautis ginkmedis (Ginkgo biloba L.) bei japoninis puošmedis (Cercidiphyllum japonicum Sieb. ir Zucc.).

Erikinių (Ericaceae) kolekcija yra seniausia šios šeimos augalų kolekcija Lietuvoje. Jai – daugiau kaip 40 metų. Kasmet (nuo 2000 m.) rengiamos rododendrų (Rhododendron) bei magnolijų (Magnolia), gelsvažiedžio tulpmedžio (Liriodendron tulipifera L.) žydėjimo dienos.

Arboretume pamatysite augalus paplitusius Europoje, Azijoje, Afrikoje, Š. Amerikoje. Kolekcijoje yra net 9 sumedėję augalai, įtraukti į Lietuvos raudonąją knygą (pvz. Quercus petraea Matt.). Arboretumo kolekcijos pildomos ne tik sėklų mainų pagalba, bet ir vardiniais augalais, sodinamais krikštynų, vestuvių ir kitomis progomis. Vienas iš jų yra atminimo ąžuoliukas, pasodintas Kauno lenkų bendruomenės Lenkijos prezidento L. Kaczynski ir M. Kaczynska laidotuvių dieną.

Sodininkystės meno pavyzdžiai – skroblų gyvatvorė – „kirminas“, įrengtas krūminės sidabražolės labirintas. Šalia auga skiepytų paprastojo ąžuolo prof. B. Galdikas vardo giraitė, surinkta iš visos Lietuvos senolių ąžuolų genetinio fondo.

Dendrologinė kolekcija įdomi visais metų laikais: ir pavasarį, kai augalai apsigobia žiedų skraistėmis, ir rudenį raudonos, geltonos spalvų gama, ir šaltuoju metu laiku, kai ant šakų pakimba išsiskiriančios formos, spalvos vaisiai, pvz. trispyglės gledičijos (Gleditsia triacanthos L.), valgomojo kaštainio (Castanea sativa Mill.), katalpos (Catalpa), kvapiosios sedulos (Cornus amomum Mill.).