VDU Botanikos sodas

29
lapkričio, 2016

Žygis prieš Sosnovskio barščius 2016

 

1895

2016 metais Vytauto Didžiojo universiteto Kauno botanikos sodas įgyvendino Kauno miesto savivaldybės visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą „Žygis prieš Sosnovskio barščius 2016“. Kauno miesto moksleiviams skirta aplinkosauginio švietimo ugdymo programa, kurios tema: augalų biologinės įvairovės išsaugojimas.

Vienas iš pavojingiausių invazinių augalų Lietuvoje yra Sosnovskio barštis (SB) Heracleum sosnowskyi, išplitęs ir Kauno miesto želdiniuose. VDU Kauno botanikos sodas turi nemažą praktinį invazinio augalo Sosnovskio barščio Heracleum sosnowskyi naikinimo ir visuomenės informavimo apie tai įdirbį: nuo 2010 m. parengtas SB paplitimo sodo teritorijoje žemėlapis ir pradėta nuosekliai įgyvendinti jų naikinimo programa, parengta visuomenės informavimo apie SB naikinimo metodus informacija, įrengtas stendas lankytojams, kasmet vyksta jų naikinimo akcijos, apie kurias transliuojamos nacionalinės TV ir radijo laidos, įrengti eksperimentiniai SB naikinimo metodų veiksmingumo palyginimo bareliai. Įgyvendinant projektą, šis įdirbis panaudotas įtraukiant į veiklas moksleivius ir informuojant visuomenę.

Projektas „Žygis prieš Sosnovskio barščius 2016“ skirtas ne tik Kauno m. mokyklų moksleiviams, mokytojams, bet ir Kauno miesto bendruomenei.

Projekte dalyvavo Kauno S. Dariaus ir S. Girėno gimnazijos, J. Dobkevičiaus, V. Kudirkos mokyklų auklėtiniai. Iš viso 90 moksleivių, 3 mokytojai ir apie 50 Kauno bendruomenės narių.

Programą sudarė teorinė, praktinė ir prezentacinė dalys. Teorinės dalies metu moksleiviai išklausė paskaitą apie veiksmingus SB naikinimo būdus, žiūrėjo videofilmą, sukurtą įgyvendinant aplinkosauginį projektą „Žygis prieš Sosnovskio barščius“.

Paskaitos turiniu siekiama supažindinti su pasaulio, Lietuvos ir Kauno miesto aplinkos apsaugos politika aplinkos stebėsenos, biologinės įvairovės ir kraštovaizdžio išsaugojimo srityje.

Po paskaitos organizuoti 3 pažintiniai žygiai į VDU KBS SB naikinimo barelius ir SB naikinimo akcija. Kiekviena dalyvių grupė gegužės mėn., kai SB dar labai maži, padėjo VDU KBS darbuotojams parinkti ir užtiesti juodu polietilenu 2 500 m2 SB užimtą plotą

Projektą užbaigė renginys, kurio metu apžvelgti atlikti darbai ir pristatytas lankstinukas

Projekto metu moksleiviai įgijo gamtos, ekologijos ir aplinkosaugos žinių biologinės įvairovės išsaugojimo tema, mokėsi, kaip formuoti palankų aplinkai gyvenimo būdą, formavo aplinkosaugos vertybių nuostatas.

Sosnovskio barščių naikinimo akcijos vykdomos jau nuo 2010 metų, o VDU Kauno botanikos sodas ir toliau stengsis informuoti visuomenę ir vykdyti ekologinį švietimą.

Video medžiaga:

INFORMACINIS PROJEKTO LANKSTINUKAS

PROJEKTO PASKAITOS MEDŽIAGA

 

Kitos aktualijos

2025 07 01
Gausioje kolekcijoje – įspūdinga perkūnropių ir šilropių įvairovė
Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode Kaune saugoma gausi perkūnropių (Sempervivum) ir šilropių (Jovibarba) kolekcija. Šiuo metu čia auginama apie 100 kolekcinių numerių, tarp jų – tiek natūraliai paplitusių rūšių, tiek išvestų dekoratyvinių veislių. Perkūnropės ir šilropės – tai dvi ...
Plačiau
2025 06 26
Susipažinkite: citrinų aromatu viliojanti trilapė ptelija
Šiuo metu VDU Botanikos sode Kaune žydi trilapė ptelija (Ptelea trifoliata L.). Šis augalas, iš pirmo žvilgsnio nekrentantis į akis, pasižymi įdomiomis savybėmis ir požymiais, suteikiančiais jam išskirtinumo ir žavesio. Trilapė ptelija priklauso rūtinių šeimai (Rutaceae Juss.), ptelijų (Ptelea ...
Plačiau
2025 06 25
VDU Botanikos sode Kaune išvesta veislė triumfavo bijūnų parodoje Estijoje
2025 m. birželio 14–15 dienomis Estijoje, istoriniame Mädapea dvare, šalia Rakverės miesto, vyko jubiliejinė – dešimtoji – bijūnų paroda, kurioje pagrindinį publikos prizą pelnė Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode išvesta veislė 'Estonian Snow'.
Plačiau
2025 06 20
Kongrese P. Korėjoje aptarta botanikos sodų svarba sprendžiant pasaulinius iššūkius
Birželio 8–13 d. Seule, Pietų Korėjoje vyko 11-asis Tarptautinis švietimo botanikos soduose kongresas (ICEBG). Šiame kas trejus metus rengiamame pasauliniame renginyje dalyvavo VDU Botanikos sodo atstovai.
Plačiau