VDU Botanikos sodas

08
gruodžio

„Žiemos sodų savaitė“ priminė: Botanikos ir Zoologijos sodai žiemą nemiega  

Pašerti ruonį Kajų arba iki išnaktų vaikščioti šviesų ir muzikos garsų pripildytoje oranžerijoje, klausyti interaktyvių pasakų arba išmokti patiems sukurti kalėdinę floristinę kompoziciją, atverti duris į stebuklingą biblinių augalų pasaulį arba sekti baltųjų vilkų bei rudųjų lapių pėdsakais. Tokias pramogas pirmą gruodžio savaitę siūlė VDU Kauno botanikos sodas ir Lietuvos zoologijos sodas, kviesdamas į išskirtinį renginį „Žiemos sodų savaitė“.

„Labai džiaugiamės VDU Kauno botanikos sodo ir Lietuvos zoologijos sodo bičiulyste, kuri leido suvienyti jėgas, pasinaudoti turimais ištekliais ir dovanoti Kauno gyventojams ir svečiams dar daugiau įdomių renginių. „Žiemos sodų savaitė“  – pirmas tokio masto ir pobūdžio mūsų bendras renginys. Juo siekėme atkreipti žmonių dėmesį, kad tiek VDU Kauno botanikos sodas, tiek Lietuvos zoologijos sodas yra patrauklūs ne tik šiltuoju sezonu“, – sakė VDU Kauno botanikos sodo direktorius dr. Nerijus Jurkonis. Tikimasi, kad ši draugystė išaugs į naujų bendrų projektų kūrimą ir įgyvendinimą. „Mūsų jungtinis projektas tapo alternatyva tiems žmonėms, kurie tarp visų šventinių žiemos renginių ieškojo kažko naujo ir įdomaus bei yra neabejingi gamtai ir jos augalams bei gyvūnams. Sulaukėme didelės lankytojų nuostabos, jog net ir žiemą zoologijos sode gyvūnai tikrai būna lauke, džiaugiasi atėjusia žiema. Paruošėme itin daug naujų programų su gyvūnais, lankytojams ypač patiko stebėti, kaip į gyvūnų šėrimo racioną įtraukiamos eglės arba, kaip gyvūnų maistas patiekiamas pasitelkiant šventišką tematiką. Matome, kad susidomėjimas yra, sulaukėme tikrai didelio lankytojų skaičiaus, todėl panašių pramogų sode lankytojai galės tikėtis ir visą žiemą“, – sakė Lietuvos zoologijos sodo atstovė spaudai Neringa Kirijenkaitė.

Supažindino su begale naujų pramogų

„Žiemos sodų savaitėje“ Lietuvos zoologijos sode netrūko interaktyvių užsiėmimų su čia žiemojančiais žvėreliais. „Savo lankytojus kvietėme stebėti, kaip valgomais skanėstais padabintomis kalėdinėmis eglėmis mėgaujasi galingieji stumbrai, kaip sniege po eglėmis valgomas dovanas randa leopardai ir tigrai, o drąsiausieji galėjo patys pašerti Zoologijos sodo ruonį Kajų“, – sakė N. Kirijenkaitė. Zoologijos sode visą savaitę buvo puošiami gyvūnų „namai“ – lankytojai turėjo galimybę drauge su sodo darbuotojais dekoruoti papūgų bei šiaurinių elnių voljerus. Mažuosius Zoologijos sode džiugino žiemiškai žvėriškų pasakų valandėlė. „Vaikai dalyvavo pirmą kartą vykusiose interaktyviose profesionaliai sekamose pasakose. Jos nuo įprastų istorijų skyrėsi tuo, kad suteikė galimybę pasakų istorijas patirti gyvai – drauge žengti į urvus pas šikšnosparnius ar keliauti į tolimąją Afriką pas papūgas“, – apie begalę naujų žiemos pramogų Zoologijos sode pasakojo Neringa Kirijenkaitė.

Pramogos stebino ne tik mažuosius

Lietuvos zoologijos sodas sulaukė nemažai susidomėjimo iš jaunų šeimų – vaikams buvo itin įdomu patiems pamatyti kaip žiemos metu elgiasi miško žvėreliai – vilkai, lapės ir tai palyginti su egzotiškaisiais tigrais, snieginiais leopardais, lamomis ar guanakais. Trijų vaikų mama Jurtė teigė, jog tokios pramogos yra džiugi alternatyva žiemos renginių daugybėje – „atvykome su vaikais, šiltai apsirengėme, oras neišgąsdino. Labai smagu pasivaikščioti tarp gyvūnų, o ir Zoologijos sodo darbuotojai labai įdomiai pasakojo apie tai, kaip gyvūnai ruošiasi žiemai. Mano dukrai labai patiko stebėti stumbrus, kuomet jiems į voljerą buvo atneštos papuoštos eglės, ant kurių kabėjo obuoliai, morkos. To dar nebuvome matę, labai įspūdinga stebėti, kaip stumbras pakelia ant ragų eglę ir ją mėto, suka ant savo ragų, ne tik vaikams bet ir man su vyru patiko“, – įspūdžiais iš renginio „Žiemos sodų savaitė“ dalijosi lankytoja Jurtė.

Zoologijos sodo lankytojai Antanas ir Janina „Žiemos sodų savaitės“ metu Zoologijos sodą aplankė po daugelio metų pertraukos. Lankytojai tikino, jog tikrai nemanė, kad žiemos metu lauke galima išvysti tigrus, liūtus ar netgi beždžiones – „Patys seniau dažnai lankydavome Zoologijos sodą su savo vaikais, dabar vaikai jau užaugę. Seniau dažniausiai ateidavome vasarą, tačiau pamatėme renginio reklamą ir nusprendėme ateiti žiemą – tikrai nemanėme, kad tokiu šaltu oru gyvūnai būna lauke. Mums su žmona labiausiai patiko stebėti, kaip tigrams iš spalvotame popieriuje įpakuotų dėžių duodama mėsa – atrodė, kad gyvūnai gavo kalėdinių dovanų, niekada to nebuvome matę. Patiko matyti ir beždžionėms papuoštą eglę. Turbūt dabar žiemą zoologijos sode reikės lankytis kasmet!” – juokavo renginio „Žiemos sodų savaitė“ lankytojai.

Susidomėjimo sulaukė biblinių augalų paroda

Tuo tarpu VDU Kauno botanikos sodo lankytojai buvo kviečiami apsilankyti keliose pramogoms paruoštose erdvėse. Aukštosios Fredos dvaro rūmų rotondoje skambėjo folkloro ansamblio „Alda“ atliekamos advento dainos, čia vyko kalėdinių puokščių kūrimo pamokos. Iš šaltų žiemiškų orų ištrūkti kvietė ir didžiausia Lietuvoje oranžerija, kur buvo atidaryta biblinių augalų paroda. Joje pristatyti seniausi, dar Biblijoje minimi augalai, kurie auga VDU Kauno botanikos sode. „Šiuos augalus tyrinėja mokslininkai, jais aktyviai domimasi dėl vertingųjų savybių: vieni vartoti balzamuoti, kiti ypač vertinami dėl grožį puoselėjančių medžiagų“, – susirinkusiems svečiams pasakojo VDU Kauno botanikos sodo oranžerijos vedėja dr. Judita Varkulevičienė.

Biblinių augalų parodoje eksponuojama apie 50 augalų. Tai – seniausiu laikomas figmedis, kurio lapais prisidengę iš Edeno sodo išėjo Adomas ir Ieva, Jeruzalės Alyvų kalne augę alyvmedžiai, teisingumo  simbolis granatmedis, Kristaus kančios augalu vadinamas lauramedis ir kt. Kai kuriuos Biblijoje minimus vaisius Botanikos sodo edukacijos ir rekreacijos sektoriaus vedėja Vitalija Petrauskaitė kvietė ir paragauti: stalą puošė įvairūs riešutai, obuoliai, bananai, kvepėjo Botanikos sode užaugintų vaistingųjų augalų arbatos. Parodoje sveikinimo žodį taręs ir degustacijų stalą laiminęs Garliavos Švč. Trejybės bažnyčios klebonas Gintaras Urbštas pasidžiaugė, kad Advento laikotarpiu organizuojami tokie renginiai. „Labai svarbu, kad žmonės sužino ne tik teoriją, bet ir pamato augalus, paragauja. Džiugu šioje parodoje matyti ir jaunimą – atvyko katalikiškos mokyklos statusą turinčios Šv. Pranciškaus gimnazijos atstovai“, – sakė klebonas. „Šiomis dienomis vyksta labai daug įvairiausių renginių – terpė užpildyta. Tačiau šis renginys – kitoks. Jis svarbus tiems, kurie domisi augalais, kuriems norisi sužinoti daugiau ir giliau“, – sakė specialiai iš Raseinių į renginį atvykusi Laima Džiaugienė.

Įžiebė vaikų sukurtais žaislais papuoštas egles

VDU Kauno botanikos sodo oranžerijoje kviesta ne tik artimesnei pažinčiai su dar nematytais augalais, bet ir išvysti neeilinius nakties gyventojus. Specialiai „Žiemos sodų savaitei“ iš Didžiosios Britanijos drugelių fermos buvo atsisiųstos naktinių tropinių drugių lėliukės, kurios tapo įspūdingais drugiais. Atvykę pamatyti šiuos drugius pamatė kitokią oranžeriją. Įžiebus 30 eglučių, kurios buvo papuoštos vaikų sukurtais žaisliukais, oranžerija irgi šventiškai pasipuošė – ją užliejo muzikos garsai ir šviesos. Eglių įžiebimo metu vykusiame nemokamame koncerte šventinę nuotaiką kūrė mažieji „Pramogų karalystės“ atlikėjai.

Koncerto metu buvo paskelbti ir trys originaliausio žaisliuko kūrėjai. Jais tapo Kauno Jono Pauliaus II gimnazijos moksleivis Šarūnas Kasparavičius, penkiametė Elija Bagdonaitė iš Kauno lopšelio-darželio „Liepaitė“ ir Gustė Škirkaitė iš Kauno Montesori mokyklos-darželio „Žiburėlis“. Eglutes puošę vaikai, VDU Kauno botanikos sodo draugų klubo nariai ir AJMD „Modusas“ nariai nestokojo fantazijos. Vieni mezgė, kiti aplikavo, treti lipdė kalėdinius žaisliukus. „Visa mūsų mokykla dalyvavo šioje gražioje eglučių puošimo akcijoje. Pagalvojome, kad eglė turi būti papuošta taip, kad būtų ne tik graži, bet ir naudinga: eglių kankorėžius ištepėme sviestu ir išvoliojome sorose, saulėgrąžose, grikiuose, kviečiuose. Gamindami žaislus vaikams pasakojome, kad tai taps puikiu maistu žiemojantiems paukšteliams“, – sakė pradinės mokyklos „Varpelis“ mokytoja Rita Kapočienė. Į eglučių puošimo akciją atvykę ir gražiausio kalėdinio žaisliuko konkursui žaisliuką sukūrę Kauno Prano Daunio aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro atstovai teigė, kad tiek kurti žaisliukus, tiek puošti eglutes buvo labai didelė atrakcija. „Eglutę puošėme išpaišytais, aplikuotais jogurto indeliais. Vaikų nuotaikos buvo puikios – pirmiausia suvalgė skanėstus, o po to indelius panaudojo savo kūrybiniams sugebėjimams atskleisti“, – sakė specialioji pedagogė Audronė Polukordienė. Žaisliukų kūrimo akcijoje dalyvavo visų septynių klasių moksleiviai ir darželinukai.

2015 12 08

Kitos aktualijos

2023 03 29
Ukrainos Nacionalinio farmacijos universiteto mokslininkų vizitas
2023 m. kovo 20–24 d. Nacionalinio farmacijos universiteto (Charkovas, Ukraina) mokslininkų grupė viešėjo Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Gamtos mokslų fakultete pagal ERASMUS+ programą,  siekdami susipažinti su VDU mokslo ir studijų veiklomis bei jų bazės specifika. Apsilankę VDU Botanikos sodo ...
Plačiau
2023 03 28
Pavasario mugė kviečia dalyvius!
Kaip ir kasmet VDU Botanikos sode prisijungti prekybininkus kviečia mugė „Pakalnutės žiedas 2023“. Laukiame medelynų ir apželdintojų, prekeivių įvairiais augalais, vaiskrūmiais, vaismedžiais ir dekoratyviaisiais augalais. Taip savo dirbiniais prekiaujančių amatininkų, sodo aksesuarų prekybininkų, ūkininkų. Pavasarinė augalų mugė vyks tris ...
Plačiau
2023 03 15
Į oranžeriją sugrįžo tropiniai drugiai: eksponuojami kartu su orchidėjomis
Kol pavasaris neskuba ateiti, pasimėgauti tropikų šiluma ir spalvomis kviečia Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo oranžerija Kaune, kurioje nuo kovo 15 d. atidaryta tropinių drugių paroda. Įprastai tradicinę drugių parodą Botanikos sodas eksponuodavo ir lankytojus atogrąžų šiluma bei ...
Plačiau
2023 03 14
Su šimto metų gimtadieniu pasveikino pražydęs „šimtmečio augalas“
Panašu, kad su šimtuoju gimtadieniu Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodą Kaune sveikina ir augalai: sodo oranžerijoje pražydo ypač retai savo žiedais nustebinanti Agave mitis. Jau du dešimtmečius botanikos sode auginamas augalas savo žiedynkotį išleido dar rudenį ir į viršų ...
Plačiau