Ketvirtadienio popietę kauniečiai mojo bemaž pusės tūkstančio augalų mylėtojų eisenai, kurią į priekį maršo ritmu per Senamiestį vedė Kauno pučiamųjų instrumentų orkestras „Ąžuolynas“. Eisena – ne bet kokia: jos dalyviai, pasipuošę išradingais kostiumais, modami vėliavomis ir skleisdami gerą nuotaiką priminė, kad šiandien pasaulis mini žavėjimosi augalais dieną – Augalų žavadienį.
2012 metais Europos augalų tyrimo organizacijos (EPSO) iniciatyva sukurta ypatinga diena – Augalų žavadienis – žaibiškai užkariavo žmonių širdis ir tapo tradicine švente, kurią švenčia daugiau kaip pusšimtis šalių visame pasaulyje. Tai diena, kai augalų mylėtojai, botanikos sodai, mokslo organizacijos ragina atsigręžti į žaliąją gamtą, įsiklausyti į augalų kalbą ir praverti duris į paslaptingą augalų tyrimų pasaulį.
Eisenos organizatorius, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Kauno botanikos sodas, sukvietė beveik tris dešimtis moksleivių, studentų ir bendruomenių kolektyvų, kvietusių žavėtis augalais. Per Kauno senamiestį iki Vytauto Didžiojo paminklo žygiavusioje eisenoje netrūko išradingų kostiumų, balionų, vėliavų ir užkrečiančiai geros augalų mylėtojų nuotaikos. Rotušės aikštėje dalyviai suformavo didžiulį augalo žiedą, užfiksuotą iš paukščio skrydžio dronu, o eidami senamiesčio gatvėmis kvietė visus miestiečius į žydintį ir žaliuojantį VDU Kauno botanikos sodą: čia šiandien sodo lankytojams rengiamos nemokamos ypatingos Augalų žavadienio ekskursijos.
„Mylintis gamtą žmogus – negali būti blogas“, – į susirinkusius eisenos dalyvius kreipėsi Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Sigitas Šliažas, pasidžiaugęs, kad VDU Kauno botanikos sodas ne tik kviečia žmones pas save, bet ir išeina į miesto erdves, skatindamas žmones atkreipti dėmesį į augalus.
„Augalų žavadienis – tai diena, kai mes, Botanikos sodo darbuotojai, kasdien dirbantys su augalais, norime pasidalinti savo aistra su jumis visais, parodyti, kokie įdomūs, spalvingi ir svarbūs yra augalai. Džiaugiuosi šia ypač gausia eisena, nes šiandien jūs esate augalų balsas, kalbantis jų vardu“, – į eisenos dalyvius kreipėsi VDU Kauno botanikos sodo direktorius dr. Nerijus Jurkonis. Jis taip pat pasveikino išradingiausiais kostiumais pasipuošusius eisenos dalyvius: nuo milžiniškomis ramunėmis pavirtusių kolektyvų, saulėgrąžomis pasidabinusių moksleivių, iki augalais tapytomis didžiulėmis šilko vėliavomis mojuojančių jaunuolių – dalyvių fantazijai nebuvo ribų. VDU Kauno botanikos sodo prizu už išradingumą buvo apdovanoti gausiai dalyvavę Kauno kolegijos studentai, papuošę eiseną įspūdingais mėlynais varpeliais.
Šventė didžiausio Lietuvoje Šimtakojo gimtadienį
Tuo tarpu pačiame Botanikos sode nuo ryto rinkosi patys mažiausieji: apie pusė tūkstančio Kauno miesto ir rajono pradinukų ir darželinukų, išmoningai pasipuošę gėlių vainikais ir savo pačių pasigamintomis augalinėmis karūnomis, keliavo per Botanikos sodą, klausėsi koncerto ir grožėjosi žydinčiu sodo parku. O svarbiausia – šventė simbolinį didžiojo, iš krūmų suformuoto VDU Kauno botanikos sodo Šimtakojo vikšro gimtadienį. Didysis sodo vikšras – tai vaikus ir suaugusius pasitinkanti ir šypseną kelianti įspūdingai apkirpta skroblų gyvatvorė. Ją 2012 m. Kauno metrologijos centro tarnautojai išmatavo ir pateikė agentūrai „Factum“ kaip didžiausią Lietuvoje vikšro formos dekoratyvinę gyvatvorę. Šimtakoju gyvatvorę pavadino vaikai, kurie ją išmatavo kitais matavimo vienetais: 180 vaikų ir 25 auklėtojų ilgio.