KAS? Verbų rišimo edukacija
KADA? Kovo 14, 17, 18, 21 dienomis
KUR? VDU Botanikos sode Kaune
LEKTORĖ: tradicinių amatų meistrė Jurgita Treinytė, ne kartą apdovanota už savo veiklą ir svarų indėlį į etninės kultūros puoselėjimą, taip pat tradicinių amatų gamybos įgūdžių perdavimą ir edukacinės veiklos vykdymą. Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos pripažinti ir sertifikuoti Jurgitos Treinytės gaminami tautinio paveldo produktai: šiaudinės girliandos, žvaigždės, eglutės žaisliukai, sodai, vašku marginti, skutinėti ir augaliniais dažais dažyti margučiai (A kategorija), jai suteiktas tradicinio pynimo amato meistrės vardas.
KAINA: 10 Eur / asmeniui
REGISTRACIJA: +37061049469 arba indre.liubamirskaite@vdu.lt
DAUGIAU APIE EDUKACIJĄ
Jos metu susipažinsime su Verbų Sekmadienio atributu – verba, sužinosime jos naudojimo prasmę, kilmę, paskirtį, susipažinsime su verbų rūšimis ir nusipinsime po verbą.
Verbų sekmadienis minimas likus savaitei iki Velykų. Verbų sekmadienio atributas – verba, ji būna kadaginė, sprogstančių medžio rykštelių ar susidedanti iš sausučių kompozicijų, surišamų ant lazdelių (tai Vilniaus krašto verba). Susipažinsime su verbų panaudojimo papročiais, verbų reikšme.
Pirmą kartą verbos lietuvių kalba paminėtos 1573 m. Manoma, kad Vilniaus krašto verbos kilusios iš senųjų Vilniaus amatininkų cechų procesijų tradicijos. Kitų nuomone, jų atsiradimą inspiravo biblinis Kristaus įžengimo į Jeruzalę siužetas: žmonės Kristų pasitiko su palmių šakelėmis.
Tikėta, kad į verbas supinti anksti pavasarį išsprogę augalai saugo namus nuo perkūno, gyvūnams suteikia vaisingumo ir sveikatos.
KAS? Vašku rašytų margučių edukacija
KADA? Kovo 24, 25, 31 dienomis
KUR? VDU Botanikos sode Kaune
LEKTORĖ: tradicinių amatų meistrė Jurgita Treinytė
KAINA: 10 Eur / asmeniui
REGISTRACIJA: +37061049469 arba indre.liubamirskaite@vdu.lt
DAUGIAU APIE EDUKACIJĄ
Velykos – viena seniausių ir svarbiausių švenčių, skelbianti pavasarį, atgimimą. Pamenate pasaulio sukūrimo mitą, kuriame pats svarbiausias buvo milžiniškos anties kiaušinis? Nuo seno Velykoms marginami kiaušiniai.
Margučius seniau margindavo augaliniuose dažuose, tuomet juos skutinėdavo arba dar prieš dažymą numargindavo vašku.
Susitikę pakalbėsime, ką įvairūs raštai pasakoja: atrodytų, visas vaško piešinys susideda iš brūkšnelių ir taškelių, tačiau jų deriniais galima išrašyti skirtingus ženklus, su skirtingomis reikšmėmis. Net dažų spalvos parinkimas turi savo reikšmes.
Nusimarginę kiaušinius, imsimės žaidimų: ridensime mediniu loveliu, suksime. Sumaniausi ar laimingiausi visad būna apdovanoti, laukia saldūs prizai.
Kviečiame visus dalyvius (tėvelius ir vaikus) atsinešti po du kietai virtus kiaušinius, paklausyti pasakojimų ir išbandyti savo laimę bei sėkmę.