VDU Botanikos sodas

21
kovo, 2024

VDU Botanikos sodo vaistinių augalų skyrius tapo tarptautinio HPMG tinklo nariu

Prof. habil. dr. Ona Ragažinskienė

VDU Botanikos sodo vaistinių augalų skyriaus ir LSMU Lietuvos medicinos ir farmacijos istorijos muziejaus mokslinės – praktinės veiklos pripažinimas ir patvirtinimas, tapus Europos tarybos kultūros paveldo, tarptautinio Istorinių vaistinių ir vaistinių sodų (HPMG) tinklo nariais.

 

2024 m. kovo 11–13 d. Rijekoje, Kroatijoje, vyko Europos Tarybos kultūros paveldo  Aromas Itinerarium Salutis (AIS) asociacijos antrasis forumas, skirtas istorinėms vaistinėms ir vaistiniams sodams (Historic Pharmacies and Medicinal GardenHPMG) „Higėjos palikimas: ateities kūrimas iš paveldo per švietimą“, kuriame dalyvavo daugiau kaip 70 farmacijos, medicinos istorijos, chemijos, kultūros ir meno istorijos bei turizmo ekspertų iš 12 Europos šalių.

Forumo metu vyko AIS generalinė asamblėja, tarptautinė konferencija, oficialus naujų Aromas Itinerarium Salutis narių pristatymas ir iškilminga narystės sertifikatų įteikimo ceremonija.

Renginio organizatoriai: Aromas Itinerarium Salutis (AIS), Rijekos universitetas (UNIRI), farmacijos kompanija Jadran galenski laboratorij (JGL) ir JGL farmacijos muziejus, Rijekos turizmo taryba ir Rijekos miesto muziejus.

Šio antrojo kasmetinio tarptautinio forumo HPMG tikslas – stiprinti tarptautinį tarpdisciplininį bendradarbiavimą tarp Europos farmacijos istorijos institucijų: istorinių vaistinių, farmacijos ir medicinos muziejų bei vaistinių muziejų ir vaistinių augalų botanikos sodų, kultūros ir gamtos paveldo organizacijų, pagrindžiant moksliniais tyrimais šių žinių sklaidą bendruomenėms bei tvariam turizmo vystymui.

Generalinės asamblėjos posėdžio metu buvo patvirtintas 23 naujų partnerių iš 4 Europos šalių prisijungimas prie tarptautinio Istorinių vaistinių ir vaistinių sodų (HPMG) tinklo. Tarp jų – ir Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo Vaistinių augalų skyriaus (dabar Mokslo skyriaus Vaistinių ir prieskoninių augalų mokslo sektoriaus)  bei LSMU Lietuvos medicinos ir farmacijos istorijos muziejaus –

Tarptautinės konferencijos metu nagrinėti trijų pagrindinių tematikų klausimai:

  • Europos istorinių vaistinių ir vaistinių augalų sodų archyvinių duomenų analizės tikslai, iškilusios problemos ir gerosios praktikos sklaida;
  • Europos paveldo istorija per kraštovaizdžio formavimą bei aplinkos išsaugojimą ir optimizavimą kultūrinio turizmo plėtrai;
  • gamtos paveldo išsaugojimas: vaistinių augalų sodai, kaip įrankis tvariai Europos bendruomenių plėtrai.

 

Mokslinį pranešimą skaitė ir Lietuvos atstovė, prof. Ona Ragažinskienė, taip pat AIS direktorei María Luisa Vázquez de Ágredos Pascual įteikusi VDU Botanikos sodo 100–čio paminėjimui sukurtą pašto ženklų bloką ir LSMU Medicinos ir farmacijos istorijos muziejaus „Trejas devynerias“.

 

HPMG forumo sesijos darbo baigiamoji dalis buvo skirta praktinės – taikomosios veiklos pristatymui: pažinčiai su farmacijos kompanijos JGL gamybos inovatyviomis technologijomis, kuriant oftalmologinius (akių, nosies sterilios vaistų formos) ir dermatologinius preparatus, apsilankymui JGL Farmacijos specializuotame muziejuje, kurio pagrindinė misija – pasaulio ir Kroatijos farmacijos mokslo ir praktinės veiklos vystymosi istorija.

Dalyviai buvo supažindinti su Rijekos miesto istorija bei architektūra, o forumo uždarymas vyko viduramžių Trsato pilyje (Gradina Trsat), su nuostabiu vaizdu į Rijeką.

 

 

Kitos aktualijos

2025 04 17
Atidaryta fotografijų paroda kviečia patirti mažus miško stebuklus
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodas sezoną pradeda naujos lauko parodos atidarymu: šiemet parką papuošė kūrėjos ir sodo darbuotojos Indrės Sekevičienės fotografijų paroda „Miškas. Mano meilė“. Joje – kasdienės ir kartu stebuklingos miško akimirkos, netikėti rakursai ir pačios gamtos ...
Plačiau
2025 04 16
Oranžerijoje vyksta tropinių drugių paroda
Aplankykite tropinį drugių soda oranžerijoje: čia jau plasnoja margaspalviai egozitški drugeliai. Kaip visada, tarp tropinių augalų galima pamatyti sklandančius ir tupinčius Afrikos, Filipinų, Centrinės ir Pietų Amerikos bei kitų kraštų drugius. Ekspozicijos drugiai nuolat keičia vieni kitus – kas ...
Plačiau
2025 04 15
Botanikos sodo darbuotojai – Lietuvos mokslų akademijos premija
Lietuvos mokslų akademija (LMA), siekdama skatinti jaunųjų mokslininkų ir doktorantų bei studentų kūrybinį aktyvumą, kasmet organizuoja jaunųjų mokslininkų ir doktorantų mokslinių darbų ir aukštųjų mokyklų studentų mokslinių darbų konkursus. LMA prezidiumas, remdamasis konkurso rezultatais, jaunųjų mokslininkų ir doktorantų mokslinių ...
Plačiau
2025 04 09
„Materia medica“: paroda, skirta farmacijos mokslo istorijai
2025 m. balandžio 3 – gegužės 10 d. LSMU Lietuvos Medicinos ir farmacijos istorijos muziejuje vyksta paroda "Materia Medica": joje nušviečiama Lietuvos farmacijos mokslo istorijos dalis, skirta augalinės, gyvūninės ir mineralinės kilmės biologiškai veikliųjų medžiagų gydomosioms savybėms.
Plačiau