VDU Botanikos sodas

14
sausio

VDU Botanikos sode pražydo didžiausia pasaulyje žolė

Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo oranžerijoje verta pakelti akis aukštyn – palubėje pražydo ir vaisius augina tikrasis bananas (Musa x paradisiaca L.).  

„Tikrasis bananas – daugiametis žolinis augalas, kuris dar vadinamas „atogrąžų duona“. Kultivuoti pradėtas pietryčių Azijoje. Kai kurių rūšių bananai užauga net iki 15 m aukščio, o štai VDU Botanikos sodo oranžerijoje augantis tikrasis bananas – iki maždaug 8–10 metrų“, – sakė VDU Botanikos sodo vyr. specialistė Renata Čanovienė. Šis pražydęs augalas į VDU Botanikos sodo oranžeriją atkeliavo 1969 m. iš Vokietijos.

Tikrasis bananas yra Musa acuminata ir Musa balbisiana hibridas. Daug maistui vartojamų bananų yra būtent šio hibrido triploidinės (3 chromosomų rinkiniai) veislės, kurios paprastai yra sterilios, be sėklų. Daugumos tokių bananų veislių vaisiai yra labai krakmolingi, turi mažai cukraus, ne desertiniai, dažniausiai vartojami kepti ar virti.

Bananų trumpas, storas ir tvirtas stiebas (šakniastiebis) yra po žeme. Iš jo į paviršių iškyla dideli lapai, kurių  vienas kitą apgaubdami lapamakščiai suformuoja vamzdelio formos netikrą stiebą – pseudostiebą. Jo viršūnėje po 1,5–3 m susiformuoja kekės formos žiedynas ir užsimezga vaisiai (botanikų vadinami uogomis). Žydėjimas ir derėjimas trunka apie 5 mėnesius. Nukirtus bananų kekę, pseudostiebas pamažu apmiršta, bet iš požeminių stiebų išauga nauji ūgliai.

Bananai yra jautrūs skersvėjams, nemėgsta užpavėsinimo. Gerai auga drėgnoje, gerai drenuotoje dirvoje. Optimali temperatūra – 27℃, naktį – apie 18℃.

Bananų vaisiai turi ne itin daug vitaminų ir mikroelementų, bet pasižymi nemažu vitamino B6 ir kalio kiekiu.

Be tikrojo banano VDU Botanikos sodo oranžerijoje dar auga ir raudonlapis mažasis bananas (Musa acuminata var. sumatrana (Becc.) Nasution ‘Rubra’), pūkuotasis bananas (Musa velutina H.Wendl. & Drude).

Kitos aktualijos

2023 09 12
Tarptautinę jurginų parodą lydėjo Baltijos šalių botanikos sodų susitikimas
Dvi dienas kauniečius ir miesto svečius į spalvingiausią žiedų šventę sukvietė šimtmetį švenčiantis Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodas, pačiame miesto centre, VDU Didžiosios salės fojė, rugsėjo 8-9 dienomis surengęs Tarptautinę jurginų parodą. Čia savo auginamus jurginus ir sukurtas ...
Plačiau
2023 08 03
Vaistinių  augalų tyrimuose – akcentas tvariai ir žiedinei bioekonomikai
Prof. Ona Ragažinskienė, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodas   Vaistiniai augalai ir natūralūs gamtiniai produktai suteikia unikalių galimybių sveikatos priežiūros ir vaistų kūrimo srityje. Šiais klausimais nuosekliai dirba 1953 m. balandžio 8 d. Camberg/Taunus (Vokietijoje) įkruta vaistinių augalų ...
Plačiau
2023 08 01
Uogų dieną išrinko ir gardžiausią šilauogės veislę
Minėdami VDU Botanikos sodo šimto metų gimtadienį, VDU Botanikos sodo Mokslo skyriaus Pomologijos mokslo sektoriaus darbuotojai liepos 28 d. organizavo UOGŲ DIENĄ – mokslinį-praktinį seminarą „Uoginių augalų įvairovės, biologiškai aktyvių junginių ir jų panaudojimo tyrimai“, kurį pratęsė ekskursija po ...
Plačiau
2023 07 25
Kviečiame į UOGŲ DIENĄ!
Minėdami VDU Botanikos sodo šimto metų gimtadienį, VDU Botanikos sodo Mokslo skyriaus Pomologijos mokslo sektorius organizuoja UOGŲ DIENĄ – mokslinį-praktinį seminarą ir degustaciją Uoginių augalų įvairovės, biologiškai aktyvių junginių ir jų panaudojimo tyrimai. Seminaro laikas: liepos 28 d., penktadienis, nuo ...
Plačiau