VDU Botanikos sodas

09
lapkričio, 2018

VDU Botanikos sode plasnos įvairiaspalviai atogrąžų drugiai

2018-11-09

Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode (Ž. E. Žilibero g. 6, Kaunas) atidaroma jubiliejinė atogrąžų drugių paroda. Nuo 2018 m. lapkričio 12 d. iki pat Naujųjų metų lankytojai galės grožėtis įvairių margaspalvių drugių skraidymu, stebėti jų maitinimosi ypatumus, o jei pasiseks – išvysti, kaip Azijos, Afrikos, Centrinės ir Pietų Amerikos drugiai ritasi iš lėliukių inkubatoriuje.

„Prieš penkerius metus į VDU Botanikos sodą Kaune atvyko pirmoji drugelių lėliukių siunta. Visos kiekvienų metų rudenį veikusios parodos sulaukė didelio visų amžiaus grupių lankytojų susidomėjimo, tad jubiliejinėje parodoje stengsimės dar labiau stebinti drugių gausa ir įvairove. Penkti metai stebime lankytojų reakcijas ir džiaugiamės galėdami į pilkas rudenines nuotaikas įnešti žaismingumo ir spalvų “, – sakė VDU Botanikos sodo Paslaugų ir edukacijos skyriaus vadovė Kristina Mulevičienė.  Anot K. Mulevičienės, parodose lankosi labai įvairaus amžiaus žmonės: drugiai žavi ir pačius mažiausius, ir senjorus. Kai kurie svečiai į drugių parodą atvykstą kaip į terapiją – kiekvienas iš čia išsineša teigiamas emocijas. Adventiniu susikaupimo laikotarpiu žadama surengti ypatingą renginį, kuomet specialiu apšvietimu papuoštoje oranžerijoje bus galima susipažinti su bibliniais augalais bei bei stebėti drugius naktį.

Nuo didelių sklandūnų iki vikrių nedidukų

Į VDU Botanikos sodą Kaune šiemet atvyksta trys didelės drugių lėliukių siuntos. Pirmoji siunta lankytojus supažindins su Azijos drugiais (bus galima išvysti net 20 rūšių drugius), antrojoje siuntoje planuojama išvysti Afrikos, o trečiojoje – Centrinės ir Pietų Amerikos drugius. „Šių metų parodoje džiaugsimės dar didesne drugių ir jiems patinkančių augalų įvairove. Šalia praėjusiais metais specialiai drugiams augintų Pentas lanceolata, nektaro šaltiniu bus dar apie 10 gėlių rūšių žiedai. Itin šiltas šiųmetis ruduo leido šias įvairiaspalves gėles išsaugoti ir jomis papuošti drugių parodą“, – pasakojo VDU Botanikos sodo vyr. specialistė Edita Braun.

VDU Botanikos sodo oranžerijoje nuo lapkričio 12 d. bus galima išvysti ypač gražios mėlynos spalvos didelius ir labai aktyvius drugius Morpho peleides, neretai ant lankytojų užtupiančius nedidukus, vikrius drugius Hypolimnas bolina su melsva, mėnulio šviesą primenančia dėme tamsiuose sparneliuose,  prieblandoje aktyvius drugius Caligo eurilochus, kurių sparnelius puošia į pelėdos panašios akys, taip pat Parthenos sylvia, Papilio demoleus ir kt.

Vykdys švietėjišką funkciją

Kasmet į VDU Botanikos sodą drugių lėliukės atkeliauja iš Didžiosios Britanijos. Joms turi būti sukurtos ypatingos sąlygos – po šilto ir drėgno gyvenimo inkubatoriuje, skraidyti pasiruošę drugiai išleidžiami į didesnę – 32 kv. metrų ploto – erdvę. Čia jie skraido, poruojasi, šoka, maitinasi. „Šalia pažintinės parodos funkcijos šiais metais norėčiau itin akcentuoti ir gamtosauginę, aplinkosauginę. Lankytojai sužinos drugių populiacijoms kylančias grėsmes, išgyvenimo sunkumus kertamuose miškuose bei cheminėmis priemonėmis paveiktų augalų apsuptyje“, – teigė E. Braun. Drugelius VDU Botanikos sode galima lankyti kiekvieną dieną, be to, kviečiama užsisakyti ir specialią programą, kurios metu ekskursijų vadovė pasakos apie oranžerijos augalus ir atogrąžų drugius.

Kitos aktualijos

2025 04 17
Atidaryta fotografijų paroda kviečia patirti mažus miško stebuklus
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodas sezoną pradeda naujos lauko parodos atidarymu: šiemet parką papuošė kūrėjos ir sodo darbuotojos Indrės Sekevičienės fotografijų paroda „Miškas. Mano meilė“. Joje – kasdienės ir kartu stebuklingos miško akimirkos, netikėti rakursai ir pačios gamtos ...
Plačiau
2025 04 16
Oranžerijoje vyksta tropinių drugių paroda
Aplankykite tropinį drugių soda oranžerijoje: čia jau plasnoja margaspalviai egozitški drugeliai. Kaip visada, tarp tropinių augalų galima pamatyti sklandančius ir tupinčius Afrikos, Filipinų, Centrinės ir Pietų Amerikos bei kitų kraštų drugius. Ekspozicijos drugiai nuolat keičia vieni kitus – kas ...
Plačiau
2025 04 15
Botanikos sodo darbuotojai – Lietuvos mokslų akademijos premija
Lietuvos mokslų akademija (LMA), siekdama skatinti jaunųjų mokslininkų ir doktorantų bei studentų kūrybinį aktyvumą, kasmet organizuoja jaunųjų mokslininkų ir doktorantų mokslinių darbų ir aukštųjų mokyklų studentų mokslinių darbų konkursus. LMA prezidiumas, remdamasis konkurso rezultatais, jaunųjų mokslininkų ir doktorantų mokslinių ...
Plačiau
2025 04 09
„Materia medica“: paroda, skirta farmacijos mokslo istorijai
2025 m. balandžio 3 – gegužės 10 d. LSMU Lietuvos Medicinos ir farmacijos istorijos muziejuje vyksta paroda "Materia Medica": joje nušviečiama Lietuvos farmacijos mokslo istorijos dalis, skirta augalinės, gyvūninės ir mineralinės kilmės biologiškai veikliųjų medžiagų gydomosioms savybėms.
Plačiau