Jei tikrąjį pavasarį VDU Botanikos sode Kaune žymi pražydusios tulpės, tai tikrosios vasaros pradžios simboliu galima laikyti išsiskleidusias pirmąsias rožes: čia, didžiausiame šalies rožyne, iš viso auginama per pusantro tūkstančio rožių rūšių ir veislių. Iš jų pirmosios pražysta vienos įdomiausių ir toli gražu ne kiekvienam pažįstamos tankiadyglio erškėčio hibridų grupės rožės (angl. Hybrid Spinosissima Group), pasižyminčios ne tik svyrančiomis, kerinčių spalvų žiedais aplipusiomis šakomis, bet ir dideliu atsparumu šalčiams.
Kol visas rožynas dar tik kaupia jėgas ilgam ir spalvingam vasaros žydėjimui, tankiadyglio erškėčio hibridų grupės rožės jau gerą savaitę džiugina pasipylusiais žiedais, kurie nėra ilgalaikiai – čia pat vieniems nubyrant, skleidžiasi kiti.
„Daugelis šių unikalių rožių yra išvestos labai seniai. Jos pasižymi dideliu atsparumu šalčiui, nėra lepios, todėl mylimos Skandinavijoje. Pagal šių rožių auginimo arealą galėtų būti pramintos „vikingų“ rožėmis – nes labai populiarios nuo Škotijos iki Norvegijos ir Suomijos, net Islandijos. Suomijoje šios grupės rožės itin populiarios, yra išvesta daug suomiškų veislių. O štai Lietuvoje – ne. Ir negalėčiau pasakyti, kodėl. Tiesa, laukinių tankiadyglių erškėčių želdynuose vienur kitur galima pamatyti, bet veislių – beveik ne“, – pasakoja VDU Botanikos sodo Ekspozicijų ir kolekcijų skyriaus vadovas dr. Arūnas Balsevičius. |
Tuo tarpu VDU Botanikos sode šių rožių kolekcija – nemaža. Iš viso auginami 34 tankiadyglio erškėčio kultivarai, tarp kurių – ir itin senos veislės (pavyzdžiui, ‘Double White’ (autorius nežinomas, iki 1808), ‘Poppius’ (Carl Stenberg, iki 1872), ir naujesnės (‘Paula Vapelle’ (Ivan Louette, 2002) ar ‘Dresdner Barock’ (Hortus, 2008).
Įdomus faktas: šios rožės dar vadinamos škotiškomis – nes Škotijoje laikomos nacionaliniu augalu.
Šiuo metu lankytojai gali pasigrožėti – ir pasimėgauti aromatais – sužydusiomis tankiadyglio erškėčio rožių veislėmis iš Kanados (‘Seager Wheeler’), Prancūzijos (dar iki 1815 metų išvesta veislė ‘Nankin’), Suomijos (‘Linnanmäki’), Belgijos (‘Paula Vapelle’), Islandijos (‘Katrin Wood’). Čia pat žydi ir panaši, bet kitos rūšies – Rosa ecae veislė iš Jungtinės Karalystės ‘Golden Chersonese’, ir tankiadyglis erškėtis (Rosa spinosissima) – Hybrid Spinosissima group rožių protėvis. Įdomus egzempliorius – Rosa ‘Ristinummi’: tai savaiminis tankiadyglio ir raukšlėtalapio erškėčių hibridas, surastas 1996 metais Suomijoje, Ristinummi geležinkelio stotyje.