VDU Botanikos sodas

03
rugpjūčio, 2023

Vaistinių  augalų tyrimuose – akcentas tvariai ir žiedinei bioekonomikai

Prof. Ona Ragažinskienė, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodas

 

Vaistiniai augalai ir natūralūs gamtiniai produktai suteikia unikalių galimybių sveikatos priežiūros ir vaistų kūrimo srityje. Šiais klausimais nuosekliai dirba 1953 m. balandžio 8 d. Camberg/Taunus (Vokietijoje) įkruta vaistinių augalų ir natūralių produktų tyrimų draugija (GA), kasmet organizuojanti  seminarus ir tarptautinius kongresus.

Šios organizacijos mokslinių tyrimų objektas – natūralūs gamtiniai produktai įvairiose sausumos ir vandens ekosistemose.

2023 m. liepos 2-5 d. vyko 71-asis tarptautinis kongresas ir vaistinių augalų bei natūralių produktų tyrimų draugijos simpoziumas Dubline, Švenčiausiosios Trejybės koledže (air. Coláiste na Tríonóide, angl. Trinity College). Tai istorinis, 1592 m. įkurtas, universitetas, patenkantis tarp 100 pasaulio geriausių universitetų (QS University Rankings 2018).

Renginį organizavo Trinity College Farmacijos ir farmacijos mokslų mokyklos natūralių gamtinių produktų tyrimų daugiadisciplininis centras (NatPro).  Airijoje NatPro – antroji laboratorija, kuriai 2021 m. gruodžio mėn. My Green Lab suteikė Žaliojo lygio sertifikatą (Green Sertificate), liudijantį įsipareigojimą tvariai mokslinei veiklai.

GA 2023 kongrese analizuotos gyvūnų sveikatos ir veterinarinės fitoterapijos temos: nuo vaistinių augalų veterinarinės farmakologijos iki pašarų priedų ir gyvūnų sveikatos priežiūros produktų kūrimo, panaudojant fitochemines medžiagas.

71-asis tarptautinis kongresas ir vaistinių augalų ir natūralių produktų tyrimų draugijos simpoziumas subūrė natūralių gamtinių produktų srities mokslo lyderius ir ekspertus praktikus temos „Gamtos vaistinės atrakinimas tvariai ateičiai“ nagrinėjimui.

Akcentuota problema, susijusi su gamtos reiškinių bei klimato kaita ir geopolitika, darančiomis tiesioginę įtaką žaliavų ištekliams ir maisto bei vaistų kiekybei. Pasaulio natūralūs gamtiniai objektai – nuo sausumos iki vandens – yra pagrindiniai vaistų ir maisto, nutriceutikų ir maisto papildų bei kosmetikos produktų gavybos šaltiniai. Tad šio kongreso išsikelta misija – sutelkti pasaulio mokslininkus tarpdisciplininiams sveikatos, aplinkos, geopolitikos ir ekologiniams natūralių gamtinių produktų tyrimams, taikant inovatyvias biotechnologijas, plėtojant tvarią žiedinę bioekonomiką, naudingą visuomenei, aplinkai ir ekonomikai.

Kongreso darbe dalyvavo daugiau kaip 600 mokslininkų iš 54 valstybių. Programą sudarė 12 plenarinių pagrindinių, 49 trumpos paskaitos, 19 mokslinių ir 429 stendiniai pranešimai, tarp kurių ir VDU Botanikos sodo mokslininkės prof. Onos Ragažinskienės mokslinis  pranešimas „Medicinal herbs: From past experience to new technologies“.

Kongrese buvo sprendžiami įvairūs klausimai, susiję su:

  • natūralios kilmės priešvėžinių medžiagų paieška ir jų praktiniu pritaikymu onkologinių ligų gydymui;
  • grybų ir vaistinių augalų cheminių savybių tyrimais, biologinio poveikio nustatymu, psichikos ligų diagnoze ir gydymu;
  • natūralių gamtinių produktų paieška, tyrimais naujų vaistų uždegiminėms ir medžiagų apykaitos ligoms bei virusinėms infekcijoms gydyti;
  • augalinių vaistinių preparatų, maisto papildų teisiniu reglamentavimu;
  • tvariu požiūriu į natūralius produktus, plėtojant žiedinę bioekonomiką;
  • botaninių ingredientų identifikavimu, jų kokybės ir saugumo vertinimu;
  • biologinės įvairovės konvencijos Nagojos protokolu dėl galimybės naudotis genetiniais ištekliais ir sąžiningos bei teisingos naudos, gaunamos juos naudojant, pasidalijimu.

Apibendrinant, kongreso dalyvių mokslinių pranešimuose buvo dedami šie akcentai:

– tiriant įvairių kontinentų, atskirų šalių bioįvairovę skirtingais gamtos aspektais, taikomos inovatyvios biotechnologijos augalinės ir gyvūninės kilmės produktų kūrimui;

– pasauliniu mastu išryškėjo, kad maisto papildų kokybės, saugomo ir efektyvumo nustatymui ir įvertinimui iki šiol trūksta kompleksinių toksikologinių, ikiklinikinių ir klinikinių tyrimų;

– išskirtinis dėmesys skirtas mokslininkų tarpdisciplininės veiklos platformų telkimui;

– perspektyvoje būtina aktyvinti Žaliojo lygio sertifikuotų (Green Sertificate) laboratorijų kūrimo procesą pasauliniu mastu – tai  įpareigojimas tvarios mokslinės veiklos vykdymui plėtojant žiedinę bioekonomiką.

 

Be mokslinės programos, GA 2023 kongreso dalyviai turėjo galimybę susipažinti su Airijos kultūra.

Kongreso organizatoriai pakvietė apsilankyti vienoje iš devynių gražiausių pasaulyje – didžiausioje Airijos bibliotekoje: Trejybės koledžo mokslinė biblioteka (Trinity College Library) buvo įkurta 1591 m., joje saugoma septyni milijonai tomų knygų, žemėlapių, rankraščių, tarp jų ir garsioji VIII a. evangelija – Keltų knyga su keturiomis Evangelijomis (“The Book of Kells: Turning Darkness into Light”). Bibliotekoje kaupiama 30 000 pavadinimų periodinių leidinių.

 

GA 2023 kongreso organizatorių ir straipsnio autorės archyvo nuotraukos.

2023 08 03

 

Kitos aktualijos

2024 10 03
Paryžiuje Publikos pagrindinis prizas atiteko VDU Botanikos sode išvestai jurgino veislei
Kiekvienais metais rugsėjį jurginų gerbėjų ir selekcininkų akys nukrypsta į Paryžių: čia vyksta prestižiškiausias Europos tarptautinis jurginų konkursas – „Concours International du Dahlia Parc Floral de Paris“, kuriame šiemet lankytojai savo didžiausias simpatijas ir pagrindinį Publikos prizą skyrė Vytauto ...
Plačiau
2024 09 30
Vroclavo universiteto Botanikos sode įrengta lietuviškų jurginų veislių ekspozicija
Rugsėjo 14-15 dienomis Vroclavo universiteto Botanikos sode Lenkijoje vykusioje jurginų žydėjimo šventėje pražydo ir Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo dovanotos jurginų veislės. „Kauno ir Vroclavo miestų draugystė gyvuoja jau daugiau nei 30 metų, tačiau ryšiai su Vroclavo universiteto ...
Plačiau
2024 09 20
VDU Botanikos sodo derliaus šventėje – pažintis su augalų auginimu
Rugsėjo 20 d., penktadienį, VDU Botanikos sode vyko derliaus šventė, kurios metu buvo galima paragauti įvairių skanėstų ir susipažinti, kaip maistas nukeliauja nuo sėklos iki lėkštės ant mūsų stalo. Ši derliaus šventė yra tarptautinio projekto „Pamatyk, pasėk ir paragauk“ ...
Plačiau
2024 09 07
Europos paveldo dienose – apie vaistažolininkystės tradicijas ir naująjį Europos Tarybos kultūros kelią
VDU Botanikos sode rugsėjo 6 d. vyko atvirų durų diena „Nuo vaistažolininkystės tradicijos iki Europos Tarybos kultūros kelio“, skirta mūsų sodo Vaistinių augalų skyriaus 100 metų veiklos jubiliejui paminėti.
Plačiau