Prof. Dr. Habil. Ona Ragažinskienė
VDU Botanikos sodo Mokslo skyriaus
Vaistinių ir prieskoninių augalų mokslo sektoriaus vedėja
Sprendžiant PSO Europos sveikatos politikos „Sveikata visiems XXI amžiuje“, biologinės įvairovės gausinimo, žmogaus sveikatos stiprinimo ir jo gyvenimo kokybės gerinimo problemas, 2024 m. birželio 27 d. organizuota respublikinė mokslinė-praktinė konferencija „Vaistinių augalų tyrimai ir jų taikymas praktikai“, skirta Lietuvos universiteto Botanikos sodo vaistinių augalų skyriaus 100-mečiui (1924–2024).
Konferencijos tikslas – išanalizuoti ir pristatyti Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo Mokslo skyriaus Vaistinių ir prieskoninių augalų mokslo sektoriaus šimtametėje vaistinių augalų mokslinėje kolekcijoje introdukuojamų vaistinių augalų ir juose susikaupusių biologiškai veikliųjų junginių įvairovės pritaikymo galimybes fito- bei apiterapijai ir visuomenės sveikatos gerinimui.
Konferenciją sudarė dviejų dalių programa – mokslinė ir praktinė, o jose dalyvavo specialistai iš įvairių mokslo sričių: medicinos ir sveikatos, gamtos, technologijų, žemės ūkio, socialinių ir humanitarinių.
Konferencijos organizatoriai:
VDU Botanikos sodas, UAB „Švenčionių vaistažolės“, Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko Senovinės bitininkystės muziejus, Lietuvos Sveikatos mokslų Universiteto (LSMU) Farmakognozijos klubas
Konferencijos plenarinis posėdis pradėtas įvairių institucijų atstovų pasisakymais ir sveikinimais.
VDU Botanikos sodo direktorius dr. Nerijus Jurkonis pažymėjo respublikinės mokslinės-praktinės konferencijos išskirtinumą, išryškino tarpkryptinio ir tarpinstitucinio bendradarbiavimo reikšmę. Taip pat pristatė pašto ženklų bloką, sukurtą VDU Botanikos sodo 100-čio paminėjimui, įteikdamas dviejų institucijų – konferencijos organizatorių vadovams: dr. Elmantui Pocevičiui, UAB „Švenčionių vaistažolės“ generaliniam direktoriui ir Danutei Indrašienei, Senovinės bitininkystės muziejaus vadovei.
Konferencijos vadovės, prof. Ona Ragažinskienė ir prof. Lina Raudonė, supažindino dalyvius su mokslinės veiklos programa ir pranešėjais: Miglė Domeikienė (LR SAM Farmacijos politikos departamento Farmacinės veiklos skyriaus vedėja) skaitė pranešimą „Fitoterapijos ir apiterapijos reikšmė žmogaus sveikatai“, akademikas prof. habil. dr. Audrius Sigitas Maruška „Vaistinių augalų tarpdisciplininių biotechnologinių tyrimų reikšmė ir perspektyvos“, prof. Ona Ragažinskienė, „Vaistinių augalų ilgamečių tyrimų mokslinė ir praktinė reikšmė VDU Botanikos sode, minint Lietuvos universiteto Botanikos sodo vaistinių augalų skyriaus 100-metį“, prof. dr. Lina Raudonė (LSMU Farmakognozijos klubo prezidentė) „2024 metų vaistinio augalo liepos (Tilia L.) žiedų ir lapų paslaptys: nuo cheminės struktūros link biologinio poveikio“, dr. Elmantas Pocevičius „Švenčionių vaistažolių fabrikas: nuo tradicijos iki inovatyvių augalinių preparatų“, žurnalistė, etnologė dr. Gražina Kadžytė (Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas) „Etno išminties elementai apie gamtą“.
Praktinė dalis – nuo fabriko iki muziejaus
Konferencijos praktinės dalies veikla vyko UAB „Švenčionių vaistažolės“ ir Senovinės bitininkystės muziejuje.
Dr. E. Pocevičius pristatė UAB „Švenčionių vaistažolės“ – vieną iš seniausių vaistažolių perdirbimo fabrikų Baltijos šalyse ir Europoje, veikiančio ir puoselėjančio 141 veiklos metų ir fitopreparatų gamybos tradicijas. Ši įmonė atitinka visus ES keliamus reikalavimus gamybai: įgijusi vaistų gamintojo licenciją, įdiegusi kokybės vadybos sistemą GMP (Good Manufacturing Practise), ISO22000, HACCP, sukūrę fabrike gaminamų augalinės produkcijos kokybės tyrimų sertifikuotą laboratoriją.
Danutė Indrašienė organizavo 100 žydinčių liepų paunksmėje mokslinę-praktinę edukaciją „Nuo žolynų iki korio“ Senovės bitininkystės muziejuje, Aukštaitijos nacionaliniame parke, Ignalinos rajono savivaldybėje, Stripeikių kaime. Ji konferencijos dalyvius supažindino su Senovės bitininkystės muziejaus įkūrimo istorija ir eksponatais bei bičių produktų pritaikymo būdais apiterapijai, ypač vaistinių-medingųjų augalų vaidmenį bitininkystei. Be to, ji pristatė kuriamą medingųjų augalų kolekciją.
Vaistinių-medingųjų augalų pažintinė-praktinė kolekcija Senovės bitininkystės muziejaus aplinkoje
Vaistiniai-medingieji augalai yra Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo Mokslo skyriaus Vaistinių ir prieskoninių augalų mokslo sektoriaus tyrimų objektai, kurių pagrindu jie pritaikomi bitininkystėje, apiterapijoje ir kitose srityse.
Nuo 2021 m. Vaistinių-medingųjų augalų pažintinė-praktinė ekspozicija kuriama Senovės bitininkystės muziejaus aplinkoje, Aukštaitijos nacionaliniame parke, Ignalinos rajono savivaldybės Stripeikių kaime. Šios idėjos iniciatoriai ir vykdytojai: LR Sveikatos apsaugos ministerijos Farmacijos politikos departamento ir VDU Botanikos sodo Mokslo skyriaus Vaistinių ir prieskoninių augalų mokslo sektoriaus mokslininkai ir specialistai.
2023 m. gruodžio 28 d. VDU rektorius prof. Juozas Augutis ir Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direktorius Gedas Kukanauskas pasirašė tarpinstitucinio bendradarbiavimo sutartį.
Konferencijos dalyvių diskusija ir atsiliepimai
Konferencija buvo apibendrinta diskusijų metu, o renginio iniciatorė prof. Ona Ragažinskienė pakvietė dalyvius atvykti į VDU Botanikos sodą 2024 m. liepos 12 d., kur vyks didžiausia botaninė šventė Lietuvoje „Kvapų naktis“.
Taip pat pakvietė visus dalyvauti rugsėjo 27 d. LSMU Lietuvos medicinos ir farmacijos istorijos muziejuje organizuojamos parodos „Materia medica“ atidaryme ir Lietuvos farmacijos sąjungos 39 kongrese, tarptautinėje mokslinėje-praktinėje konferencijoje „Farmacija: nuo tradicijos iki inovacijos“, kuri įvyks 2024 m. rugsėjo 28 d. LSMU Farmacijos fakultete.
Europos tarybos kultūros paveldo Istorinių vaistinių ir vaistinių augalų sodų Aroma Internatio Solutis (AIS) asociacijos direktorė prof. dr. Maria Luisa Vázquez de Ágredos Pascual patvirtino savo dalyvavimą šioje konferencijoje ir plenarinės sesijos žodinio pranešimo temą „Goals and Actions of the European Route of Historical Pharmacies and Medicinal Gardens (Action Plan 2023-2026)“
Kaip po konferencijos atsiliepimuose rašė garbingi svečiai: „Aš esu dėkinga už puikius Jūsų sumanymus ir gebėjimą mus, visus ištikimuosius bičiulius, sutelkti. Ačiū už tokią gražią ir kupiną įvairiausių prasmių vasarvidžio dieną“ (Gražina Kadžytė); „Noriu padėkoti organizatoriams už puikiai organizuotą konferenciją, lektoriams už įdomius pranešimus ir visiems dalyviams už bendrystę“ (Miglė Domeikienė).