VDU Botanikos sodas

06
gegužės, 2021

Tradiciniame konferencijos seminare – įvairiapusis dėmesys vaistiniams augalams

Tarptautinė mokslinė-praktinė konferencija „Žmogaus ir gamtos sauga“ vyksta kasmet, pažymint pasaulines Sveikatos, Aplinkos apsaugos bei Darbuotojų saugos ir sveikatos dienas.

Konferencijos tikslas – tarpusavyje susietų žmogaus saugos ir sveikatos, technologijų vystymo bei gamtos apsaugos tyrimų rezultatų skelbimas, sudarant galimybę mokslininkams ir kitiems (ypač jauniesiems tyrėjams) skleisti rezultatus ne tik tarp mokslininkų ir studentų, bet ir tarp ūkininkų, žemės ir miškų ūkio ar kitų sričių specialistų, populiarinti žmonių saugos bei gamtos apsaugos nuostatas.

 

Tarptautinės mokslinės-praktinės konferencijos „Žmogaus ir gamtos sauga 2021“ sekcija Aplinka ir sveikata

2021 m. gegužės 5 d. VDU Botanikos sode suorganizuota  27–osios kasmetinės tarptautinės mokslinės-praktinės konferencijos „Žmogaus ir gamtos sauga 2021“ sekcijos Aplinka ir sveikata (sekcijos vadovai: akademikas prof. habil. dr. Audrius Sigitas Maruška, prof. habil. dr. Ona Ragažinskienė) bei seminaro  (seminaro vadovai: prof. habil. dr. Ona Ragažinskienė, prof. habil. dr. Nijolė Savickienė) veikla. Konferenciją atidarė jos organizacinio mokslo komiteto pirmininko pavaduotojas doc. dr. Ričardas Butkus ir akademikas prof. habil. dr. Audrius Sigitas Maruška.

Šių metų konferencija koronaviruso (COVID-19) pandemijos sąlygomis buvo vykdoma nuotoliniu būdu MS Teams aplinkoje.

Konferencijos „Žmogaus ir gamtos sauga 2021“ sekcijoje Aplinka ir sveikata 12 žodinių tarpdisciplininių tyrimų pranešimų paruošė 31 bendraautorius, 11 stendinių – 19  bendraautorių iš įvairių mokslo institucijų. Pranešimuose buvo analizuojamos svarbios mokslinės problemos: vaistinių augalų ir jų biologiškai veikliųjų junginių įvairovė ir jų racionalus naudojimas sveikatos gerinimui; aplinkos įtaka sveikatai; reakcinių objektų reikšmė sveikai gyvensenai; miesto aplinkos taršos įtaka medžių fitopatologinei būklei ir kitos.

 

Seminaras Mokslo žinių sklaida apie vaistinių augalų tyrimus ir racionalų panaudojimą, skirtas farmakognosto, botaniko, vienuolio  Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos (1771–1849) mokslinei, pedagoginei, šviečiamajai ir gamtosauginei veiklai pažymėti

Šių metų specializuoto seminaro organizatoriai: Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodas ir Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras.

Seminare nuotoliniu būdu prisijungė daugiau kaip 60 dalyvių.

Seminarą atidarė VDU Botanikos sodo direktorius dr. Nerijus Jurkonis.

Vykdant nustatytą darbotvarkę buvo skaityti 8 pranešimai, kuriuose analizuojamos įvairios problemos.

Minint Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos 250–ąsias gimimo metines buvo išanalizuota jo, kaip   botanikos mokslo  pradininko, farmakognosto bei sveikos gyvensenos propaguotojo, liaudies medicinos žinovo ir gydytojo, pirmojo lietuviškojo Geografijos vadovėlio ir Geografijos terminų žodyno autoriaus, neformalios lituanistinės mokyklos įkūrėjo ir idėjinio vadovo mokslinės ir praktinės – taikomosios veiklos  reikšmė Lietuvoje.

Analizuojant vaistininkystės raidą Europoje, buvo išryškinta Vienuolynų soduose auginamų vaistinių augalų pažinimo, jų gydomųjų savybių praktinio naudojimo reikmė. Iki šiol viduramžiais sukurti galeninai vaistai (tinktūros, ekstraktai) yra pripažinti augaliniai vaistiniai preparatai, naudojami įvairių ligų gydymui ir prevencijai.

Pažymint vaistinių augalų vietą Lietuvos tautosakoje, buvo nagrinėjama ne tik jų gydomoji reikšmė, bet ir vartosena įvairių gyvenimo reiškinių simbolikai išreikšti. Nuo 2020 m. VDU Botanikos sodo Mokslo skyriaus Vaistinių ir prieskoninių augalų mokslo sektoriaus ir vaistinių tinklo „Eurovaistinė“ inicijuota  Lietuvoje nauja tradicija – rinkimai „Metų vaistinis augalas“. 2020 išrinkta vaistinė ramunė, 2021 – didžioji dilgėlė. Anksčiau šeimoje buvo tradicija vieną iš vaikų sudominti vaistinių augalų pažinimu, kuris vėliau profesionalias žinias taikydavo gydymui. Bendruomenė pripažindavo Žiniuonio autoritetą bei profesionalumą ir patys be jo patarimų nesigydydavo. Tai žinoma tautosakoje iš senovės laikų.

Analizuojant vaistinių augalų biologiškai veikliųjų junginių įvairovės tyrimų metodologiją,  buvo pristatytas inovatyvių biotechnologijų ir aparatūros sukūrimo procesas, kuris leidžia pagreitinti, giliau ir patikimiau išanalizuoti tyrimo objektus.

 Aiškinantis lėtinio streso, netinkamos mitybos įpročių ir mažo fizinio aktyvumo įtaką lėtinių ligų atsiradimui, taikomos įvairios priemonės imuninio budrumo skatinimui. Viena iš priemonių – biologiškai veiklieji junginiai beta gliukanai. Beta gliukanų žmogaus organizmas negamina. Specifiniai beta-D-gliukanai išskiriami iš medicininių grybų: kininio kordicepso (Cordyceps sinensis), kuokštinės grifolės, (Grifola frondosa), valgomojo dantenio (Lentinula edoles), gluosninės kreivabudės (Pleurotus ostreatus), braziliško pievagrybio (Agaricus blazei), tikrinio blizgučio, (Ganoderma lucidum) bei mieliagrybių. Pastaruoju metu pasaulyje plačiausiai tyrinėjami natūralūs imunomoduliatoriai – jais domisi mokslininkai Japonijoje, Australijoje, Pietų Korėjoje ir Taivane ir pripažįsta efektyviais vaistais, kovoje su daugeliu sunkių ligų, tarp jų ir onkologinėmis.

Seminare diskusijų metu nutarta tęsti tradiciją, organizuoti konferenciją ir seminarą 2022 metais.

 

 

Nuotraukoje: vaistinis augalas siauralapis gaurometis (Epilobium angustifolium)

2021 05 06

Kitos aktualijos

2024 07 17
Europos Tarybos Istorinių vaistinių ir vaistinių augalų sodų Kultūros kelyje – ir VDU Botanikos sodas
Europos Tarybos kultūros kelias papildytas nauju – 48-uoju Europos istorinių vaistinių ir vaistinių augalų sodų keliu, vadovaujantis Europos Tarybos Ministrų komiteto rezoliucijoje CM/Res (2023)2 sertifikavimo kriterijais. 2024 m. birželio 27 d. išplėstinio dalinio susitarimo dėl Kultūros kelių (Governing Board ...
Plačiau
2024 07 15
Magiškomis šviesomis užlietas naktinis sodas sutraukė tūkstančius lankytojų iš visos Lietuvos
Net penkias dienas Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sode švytėjo, kvepėjo, žydėjo ir fontanais tryško BOTANINĖS NAKTYS – festivalis, skirtas gamtai, muzikai ir šviesų magijai. Tad šiųmetė didžiausia botaninė šventė Lietuvoje – KVAPŲ NAKTIS – tapo šio festivalio dalimi, ...
Plačiau
2024 07 05
KVAPŲ NAKTIES’2024 PROGRAMA
LIEPOS 12 d. – KVAPŲ NAKTIS Šokantys muzikiniai fontanai. Šviesos instaliacijos. Lazerių šou. KAUNO MUZIKINIO TEATRO atlikėjų autorinis koncertas. Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo veidu tapusi „Kvapų naktis“ išaugo į visos savaitės renginį „Botaninės naktys“: liepos 12 d., ...
Plačiau
2024 07 05
Artėjant KVAPŲ NAKČIAI, gausiai pasipuošė ir astilbių kolekcija
Paskubėjusios bent porą savaičių, birželio pabaigoje gausiai sužydo mūsų astilbės, liepą pasitikdamos virtusios margaspalviu pūkuotu mišku. „Šiemet pastebėjome, kad Botanikos sode dauguma augalų užaugo žemesni nei paprastai. Išimtis – astilbės. Nors balandis ir dalis gegužės buvo vėsūs, tačiau augimo ...
Plačiau