VDU Botanikos sodas

13
balandžio

Švytinti gamtinė instaliacija – „Kultūros naktyje“

Kodamos_nakti

Jau dešimtą kartą Vilniuje vyksiančiame festivalyje „Kultūros naktis“ vizualinį projektą pristatys ir Vytauto Didžiojo universiteto Kauno botanikos sodo atstovė – Dendrologijos sektoriaus vedėja, dr. Asta Malakauskienė.

Asta Malakauskienė – ne tik aistringa ir smalsi mokslininkė, Botanikos sodo puoselėjimo ir gražinimo iniciatyvų kūrėja, meninių projektų aktyvi dalyvė, bet ir be galo kūrybinga asmenybė. „Kultūros nakčiai“ jos ruošiamas projektas „Kodama medžių dvaselių žinutės“ – tai šviesų instaliacija su linksmais, išsiblaškiusiais ir mielais Miyazaki Hayao kodama dvaselių pavidalais („bumbulagalviais“), skirta atkreipti dėmesį į augalų pasaulio „bendravimą“, jų siunčiamus signalus mums.

„Inovacijos ir technologijos leidžia mokslui atskleisti vis naujų neįtikėtinų dalykų. Žmogus kol kas dar negirdėjo medžio ar gėlės „kalbant”, tačiau šių dienų mokslo atradimai gali greitai tai pakeisti, nes augalai vis dėlto „kalba”, tik kita, mums nesuprantama cheminių medžiagų, elektrinių impulsų ar netgi, tam tikrais atvejais, akustine kalba. Signalų perdavimui tarp kaimynų ir atokiau augančių individų augalams į pagalbą atskuba grybai, apipindami jų šaknis savo grybiena ir padedantys užmegzti „interneto“ ryšius tarp viso miško medžių,“ – apie instaliaciją įkvėpusias žaliojo pasaulio realijas pasakoja autorė.

Pasak jos, nuo senų laikų žmogus jautė, kad augalai yra „gyvi“ ir sugeba atsakyti į aplinkos pokyčius. Didžiai medžius gerbiantys japonai tikėjo, kad miške virstančio medžio cypiantys ir braškantys garsai yra kodamos verksmas. Japonai visada manė, kad kai kurie medžiai yra nepaprasti. Dėl kažkokios priežasties – gal dėl įdomiai išsiraizgiusio medžio kamieno formos ar žmonių veidus primenančių gumbų, ar tiesiog iš baimės ir pagarbos – kai kurie medžiai buvo laikomi sielų buveinėmis. Pats žodis „kodama“ yra archajiškas, naudotas dar iki rašytinės japonų kalbos atsiradimo, ir reiškė “mažiausias”, „medis ir siela“, „aidas“. Keičiantis laikams, keitėsi ir kodamų įvaizdis: nuo gamtos dievybių iki dvasių bei šmėklų. Pasak A. Malakauskienės, kodamas, o ne lietuvių folklorines miškų būtybes, ji pasirinko instaliacijai būtent dėl mielo, nepikto ir negąsdinančio šių dvaselių pavidalo, kažkuo panašaus į vaiką.

2015 m. VDU Kauno botanikos sode vykusiame „Augalų žavadienyje“ buvo pabandyta sukurti nedidelę kodamų bei stebuklingų medžio žiedų (iš specialiai pagamintų žibintų) instaliaciją, kurios susilaukė didelio dėmesio ir puikių lankytojų atsiliepimų. Todėl šiais metais idėja buvo praplėsta, patobulintas jos techninis įgyvendinimas.

„Mano instaliacija – tai kvietimas šiuolaikiniam skubančiam žmogui sustoti ir įsiklausyti į žaliojo pasaulio kalbą. Augalų ir grybų pasaulis per kodamas perduos festivalio svečiams žinutes: „nelaušk, man skauda“, „noriu gerti“, „man reikia daugiau vietos“, „susirink savo šiukšles, nes nuo jų dūstu“, „jei tau karšta, lįsk po mano šakomis“, „prisegu tau savo vaisių, nešk jį kuo toliau ir pasėk“, „pasiimk obuolių, nes man sunku tiek daug laikyti“ ir daugelį kitų, kurioms išvardyti neužtektų net knygos,“ – taip savo kodamų prasmę aiškina autorė Asta Malakauskienė.

 

Paslaptingąją instaliaciją „Kodama medžių dvaselių žinutės“ galėsite išvysti Vilniuje, Bernardinų sode, festivalyje „Kultūros naktis“, naktį iš birželio 17 d. į 18 d.

Kitos aktualijos

2023 03 15
Į oranžeriją sugrįžo tropiniai drugiai: eksponuojami kartu su orchidėjomis
Kol pavasaris neskuba ateiti, pasimėgauti tropikų šiluma ir spalvomis kviečia Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo oranžerija Kaune, kurioje nuo kovo 15 d. atidaryta tropinių drugių paroda. Įprastai tradicinę drugių parodą Botanikos sodas eksponuodavo ir lankytojus atogrąžų šiluma bei ...
Plačiau
2023 03 14
Su šimto metų gimtadieniu pasveikino pražydęs „šimtmečio augalas“
Panašu, kad su šimtuoju gimtadieniu Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodą Kaune sveikina ir augalai: sodo oranžerijoje pražydo ypač retai savo žiedais nustebinanti Agave mitis. Jau du dešimtmečius botanikos sode auginamas augalas savo žiedynkotį išleido dar rudenį ir į viršų ...
Plačiau
2023 03 10
2023 metų vaistiniu augalu išrinktas čiobrelis
Puoselėjant senąsias vaistažolininkystės tradicijas, supažindinant visuomenę su vaistinių augalų įvairove, jos gausinimu ir racionaliu vartojimu, Vytauto Didžiojo universitetas (VDU), Lietuvos farmacijos sąjunga ir UAB „Švenčionių vaistažolės“ organizavo „Vaistinio augalo 2023“ rinkimus. Šie tradicija tampantys rinkimai šiemet skirti paminėti VDU ...
Plačiau
2023 03 03
Prasidėjo registracija į velykines botanines edukacijas
Botaniniai zuikiai atšokuoja! Visų amžiaus grupių moksleivius kviečia velykinė botaninė edukacija Velykinio kiškio dirbtuvės: kalbėsime ir gaminsime ne tik velykinius zuikius, bet ir susipažinsime su sėklų ypatingomis savybėmis, įdomiausiomis VDU Botanikos sode augančių augalų sėklomis, išmoksime jų plitimo būdus. ...
Plačiau