VDU Botanikos sodas

27
liepos, 2018

Spalvingais žiedynais išsiskleidė didžiausia hortenzijų kolekcija

Atlaikiusi sausras, suvešėjusi ir milžiniškų žiedų kekėmis pasipuošusi lankytojus kviečia didžiausia Baltijos šalyse hortenzijų kolekcija, eksponuojama Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sode Kaune.

Tikrą renesansą patiriančios ir vis dažniau privačių namų valdas puošiančios hortenzijos – tai itin dekoratyvūs 1-3 metrų aukščio vasaržaliai arba visžaliai krūmai, medeliai ar lianos, paplitę Rytų Azijoje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje. Nuo vasaros iki ankstyvo rudens hortenzijos žydi įvairiausių spalvų puošniais žiedais – baltais, kreminiais, žalsvais, alyviniais, rausvais, raudonais, melsvais, mėlynais, violetiniais ir įvairiais šių spalvų deriniais.

Praktiškai visą hortenzijų žiedų spalvų gamą galima pamatyti Kaune, vaikštinėjant po 2014 metais įkurtą ir kasmet vis augančią VDU Botanikos sodo ekspoziciją. Čia hortenzijos susodintos išraiškingomis banguotomis salomis ir tarsi margaspalvė juosta apjuosia menininko T. Vosyliaus sukurtą skulptūrą „Planeta X“.

Didžialapė hortenzija ‘Schloss Zuschendorf’

Šį pavasarį kolekciją papildžius iš Lenkijos gautais augalais, joje auginama per 130 hortenzijų taksonų. Šviesiosios (H. arborescens) – įprastos mūsų akiai hortenzijos, nuo vasaros vidurio žydinčios baltais žiedų burbulais. Šluotelinės (H. paniculata), vienos puošniausių ir šiuo metu ypač madingų hortenzijų, įspūdingai atrodančios tiek pavienės, tiek grupėse. Laipiojančiosioms (H. petiolaris arba H. anomala susp. petiolaris) hortenzijoms reikia atramos, prie kurios jos kabinasi orinėmis šaknimis, tačiau jas galima auginti ir kaip kiliminį, puikiai žemę padengiantį augalą, tinkantį horizontaliam apželdinimui. Ąžuolalapės (H. quercifolia) hortenzijos taip pramintos dėl savo lapų, forma panašių į raudonojo ąžuolo lapus.

Be šių, Lietuvoje dažniausiai auginamų hortenzijų rūšių, VDU Botanikos sode pasodintos ir rečiau sutinkamos: didžialapė (H. Macrophylla), H. aspera, H. serrata bei H. cinerea.

Botanikos sodo dendrologai primena, kad hortenzijas geriausia sodinti grupėmis, o ne pavienes, kadangi pavienių šių augalų dideli ir sunkūs žiedynai dažnai nulenkia šakas ant žemės. Vasarą reikia gausiai laistyti, nes dideli lapai išgarina daug vandens.

 

 

 

Kitos aktualijos

2024 10 03
Paryžiuje Publikos pagrindinis prizas atiteko VDU Botanikos sode išvestai jurgino veislei
Kiekvienais metais rugsėjį jurginų gerbėjų ir selekcininkų akys nukrypsta į Paryžių: čia vyksta prestižiškiausias Europos tarptautinis jurginų konkursas – „Concours International du Dahlia Parc Floral de Paris“, kuriame šiemet lankytojai savo didžiausias simpatijas ir pagrindinį Publikos prizą skyrė Vytauto ...
Plačiau
2024 09 30
Vroclavo universiteto Botanikos sode įrengta lietuviškų jurginų veislių ekspozicija
Rugsėjo 14-15 dienomis Vroclavo universiteto Botanikos sode Lenkijoje vykusioje jurginų žydėjimo šventėje pražydo ir Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo dovanotos jurginų veislės. „Kauno ir Vroclavo miestų draugystė gyvuoja jau daugiau nei 30 metų, tačiau ryšiai su Vroclavo universiteto ...
Plačiau
2024 09 20
VDU Botanikos sodo derliaus šventėje – pažintis su augalų auginimu
Rugsėjo 20 d., penktadienį, VDU Botanikos sode vyko derliaus šventė, kurios metu buvo galima paragauti įvairių skanėstų ir susipažinti, kaip maistas nukeliauja nuo sėklos iki lėkštės ant mūsų stalo. Ši derliaus šventė yra tarptautinio projekto „Pamatyk, pasėk ir paragauk“ ...
Plačiau
2024 09 07
Europos paveldo dienose – apie vaistažolininkystės tradicijas ir naująjį Europos Tarybos kultūros kelią
VDU Botanikos sode rugsėjo 6 d. vyko atvirų durų diena „Nuo vaistažolininkystės tradicijos iki Europos Tarybos kultūros kelio“, skirta mūsų sodo Vaistinių augalų skyriaus 100 metų veiklos jubiliejui paminėti.
Plačiau