VDU Botanikos sodas

27
liepos

Spalvingais žiedynais išsiskleidė didžiausia hortenzijų kolekcija

Atlaikiusi sausras, suvešėjusi ir milžiniškų žiedų kekėmis pasipuošusi lankytojus kviečia didžiausia Baltijos šalyse hortenzijų kolekcija, eksponuojama Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sode Kaune.

Tikrą renesansą patiriančios ir vis dažniau privačių namų valdas puošiančios hortenzijos – tai itin dekoratyvūs 1-3 metrų aukščio vasaržaliai arba visžaliai krūmai, medeliai ar lianos, paplitę Rytų Azijoje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje. Nuo vasaros iki ankstyvo rudens hortenzijos žydi įvairiausių spalvų puošniais žiedais – baltais, kreminiais, žalsvais, alyviniais, rausvais, raudonais, melsvais, mėlynais, violetiniais ir įvairiais šių spalvų deriniais.

Praktiškai visą hortenzijų žiedų spalvų gamą galima pamatyti Kaune, vaikštinėjant po 2014 metais įkurtą ir kasmet vis augančią VDU Botanikos sodo ekspoziciją. Čia hortenzijos susodintos išraiškingomis banguotomis salomis ir tarsi margaspalvė juosta apjuosia menininko T. Vosyliaus sukurtą skulptūrą „Planeta X“.

Didžialapė hortenzija ‘Schloss Zuschendorf’

Šį pavasarį kolekciją papildžius iš Lenkijos gautais augalais, joje auginama per 130 hortenzijų taksonų. Šviesiosios (H. arborescens) – įprastos mūsų akiai hortenzijos, nuo vasaros vidurio žydinčios baltais žiedų burbulais. Šluotelinės (H. paniculata), vienos puošniausių ir šiuo metu ypač madingų hortenzijų, įspūdingai atrodančios tiek pavienės, tiek grupėse. Laipiojančiosioms (H. petiolaris arba H. anomala susp. petiolaris) hortenzijoms reikia atramos, prie kurios jos kabinasi orinėmis šaknimis, tačiau jas galima auginti ir kaip kiliminį, puikiai žemę padengiantį augalą, tinkantį horizontaliam apželdinimui. Ąžuolalapės (H. quercifolia) hortenzijos taip pramintos dėl savo lapų, forma panašių į raudonojo ąžuolo lapus.

Be šių, Lietuvoje dažniausiai auginamų hortenzijų rūšių, VDU Botanikos sode pasodintos ir rečiau sutinkamos: didžialapė (H. Macrophylla), H. aspera, H. serrata bei H. cinerea.

Botanikos sodo dendrologai primena, kad hortenzijas geriausia sodinti grupėmis, o ne pavienes, kadangi pavienių šių augalų dideli ir sunkūs žiedynai dažnai nulenkia šakas ant žemės. Vasarą reikia gausiai laistyti, nes dideli lapai išgarina daug vandens.

 

 

 

Kitos aktualijos

2023 03 15
Į oranžeriją sugrįžo tropiniai drugiai: eksponuojami kartu su orchidėjomis
Kol pavasaris neskuba ateiti, pasimėgauti tropikų šiluma ir spalvomis kviečia Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo oranžerija Kaune, kurioje nuo kovo 15 d. atidaryta tropinių drugių paroda. Įprastai tradicinę drugių parodą Botanikos sodas eksponuodavo ir lankytojus atogrąžų šiluma bei ...
Plačiau
2023 03 14
Su šimto metų gimtadieniu pasveikino pražydęs „šimtmečio augalas“
Panašu, kad su šimtuoju gimtadieniu Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodą Kaune sveikina ir augalai: sodo oranžerijoje pražydo ypač retai savo žiedais nustebinanti Agave mitis. Jau du dešimtmečius botanikos sode auginamas augalas savo žiedynkotį išleido dar rudenį ir į viršų ...
Plačiau
2023 03 10
2023 metų vaistiniu augalu išrinktas čiobrelis
Puoselėjant senąsias vaistažolininkystės tradicijas, supažindinant visuomenę su vaistinių augalų įvairove, jos gausinimu ir racionaliu vartojimu, Vytauto Didžiojo universitetas (VDU), Lietuvos farmacijos sąjunga ir UAB „Švenčionių vaistažolės“ organizavo „Vaistinio augalo 2023“ rinkimus. Šie tradicija tampantys rinkimai šiemet skirti paminėti VDU ...
Plačiau
2023 03 03
Prasidėjo registracija į velykines botanines edukacijas
Botaniniai zuikiai atšokuoja! Visų amžiaus grupių moksleivius kviečia velykinė botaninė edukacija Velykinio kiškio dirbtuvės: kalbėsime ir gaminsime ne tik velykinius zuikius, bet ir susipažinsime su sėklų ypatingomis savybėmis, įdomiausiomis VDU Botanikos sode augančių augalų sėklomis, išmoksime jų plitimo būdus. ...
Plačiau