VDU Botanikos sodas

24
gegužės

Sodininkui Karoliui Vilhelmui Meisneriui – 130

Šiemet minime 130-tąsias Karolio Vilhelmo Meisnerio (Karl Wilhelm Meißner) gimimo metines: 1925–1935 metais jis dirbo botanikos sode Kaune mokyto sodininko pareigose ir svariai prisidėjo prie sodo kūrimo ir profesionalaus puoselėjimo.

 

1923 m. liepos 8 d. Lietuvos botanikos mokslas atvertė naują puslapį – tądien iškilmingai pašventintas Lietuvos (nuo 1930 m. Vytauto Didžiojo) universiteto botanikos sodas, o Lietuvos Respublikos Prezidentas Aleksandras Stulginskis padėjo kertinį akmenį būsimai oranžerijai.

Naujojo botanikos sodo darbą ėmėsi organizuoti Botanikos katedros ir kartu botanikos sodo vedėju tapęs prof. Konstantinas Regelis, paskirtame daugiau nei 70 ha plote buvusio Aukštosios Fredos dvaro teritorijoje. Universiteto botanikos sodas buvo kuriamas kaip visos Lietuvos botanikos mokslų centras, kuriam reikėjo ir atitinkamos kvalifikacijos mokslininkų bei darbuotojų.

 

Vienu jų tapo Karolis Vilhelmas Meisneris (Karl Wilhelm Meißner), 19251935 metais dirbęs botanikos sode mokytojo sodininko pareigose.

Mokytojo sodininko pareigoms užimti buvo paskelbtas viešas konkursas, į kurį pageidavimų gauta iš Vokietijos, Rusijos, Rumunijos. Matematikos – Gamtos fakulteto taryba nusprendė, kad tinkamiausias šioms pareigoms – Karolis Meisneris, dirbęs mokytuoju sodininku labai panašiomis į Lietuvos klimato sąlygomis Peterburgo imperatoriškajame botanikos sode.

 

Dirbdamas Lietuvos universiteto botanikos sode Kaune, Karolis Meisneris tvarkė ir prižiūrėjo augalų kolekcijas, aprašinėjo augalus ir publikavo aprašus Lietuvos bei Vokietijos spaudoje, išleido sodo šiltnamių lankytojams skirtą trumpą vadovą – to meto botanikos populiarinimo knygelę „Vadovas. Trumpas vadovėlis lankantiems botanikos sodo šiltnamius“.

Nuo 1927 m. jis buvo atsakingas ir už sėklų mainų katalogo paruošimą: sėklų rinkimo ir keitimosi tradicija tarp pasaulio botanikos sodų prasidėjo dar XVIII amžiuje ir iki šių dienų išlieka labai svarbi priemonė gausinti botanikos sodų gyvąsias kolekcijas, skatinti jų bendradarbiavimą ir gauti moksliniams tyrimams reikalingą medžiagą.

1935 metais, K. Meisneriui išėjus iš botanikos sodo, jo darbus tęsė inspektorius (mokytas sodininkas) Jurgis Kuprevičius ir adjunktas – prof. K. Regelio padėjėjas A. Starostinas.

 

Apie Karolį Vilhelmą Meisnerį

 

  • Gimė 1872 05 22 Lodzėje, tuometinėje Varšuvos kunigaikštystėje.
  • Savo gimtojoje Lodzėje baigė aukštąją amatų mokyklą, kur mokėsi sodininkystės ir botanikos.
  • 1893–1894 m. atliko praktiką Vroclavo botanikos sode.
  • Nuo 1895 m. dirbo Vokietijoje: iš pradžių Šverino, vėliau Berlyno karališkajame botanikos sode. 1901–1905 m. buvo Karlsrūjės botanikos sodo vyresnysis sodininkas.
  • Nuo 1905 m. dirbo Rusijoje, Peterburgo imperatoriškojo botanikos sodo vyresniuoju sodininku.
  • 1926–1936 m. parengė ir išspausdino 76 trumpas notatkas (žinutes) apie atskirus augalus vokiškuose leidiniuose „Gartenflora“, „Moellers Deutsche Gärtnerzeitung“, „Gartenwelt“.
  • Parengė ir 1936 m. išleido knygelę „Vadovas. Trumpas vadovėlis lankantiems botanikos sodo šiltnamius“.
  • 1931 m. Aleksoto bažnyčioje susituokė su lietuve Karolina Bulkšaite.
  • 1940 m. išvyko į Vokietiją, tolimesnis jo likimas nežinomas.

2022 05 24

 

 

Kitos aktualijos

2024 04 19
Didysis tulpių žydėjimas prasidėjo!
2024 04 19 Nors orai šiluma nelepina, tačiau mūsų sode didysis tulpių žydėjimas jau pasirengęs tikram spalvų sprogimui: trečiąją balandžio savaitę pradėjo masiškai skleistis Darvino hibridai, Fosterio, pilnavidurės tulpės, pradeda skleistis Triumfo ir net tokios įprastai vėlyvos kaip lelijažiedės, ...
Plačiau
2024 04 12
Dviejų botanikos sodų bendradarbiavimą įamžino pasodintas vaismedis
Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo ir Strasbūro universiteto Botanikos sodo draugystė užsimezgė 2023 m. rudenį, kai minint Ukrainos derybų dėl stojimo į Europos sąjungą pradžią, į Briuselį ir Strasbūrą europarlamentaro Petro Auštrevičiaus iniciatyva buvo atvežtos ir pasodintos ukrainiečiams ramybę ...
Plačiau
2024 04 08
Botanikos sode kuriasi „Dėdės Gedo elfų“ kaimelis
Vos sprindžio dydžio nameliai su miniatiūrinėmis detalėmis ima dygti Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode. Link vaikų žaidimų aikštelės keliaujantys smalsieji sodo lankytojai turi būti akyli – senuose kelmuose ar medžių pašaknėse jie gali išvysti ir gėrėtis Gedimino Visockio kūriniais. ...
Plačiau
2024 04 03
Mokslininkės tyrimų objektas – augalų lapai: nuo pritaikomumo mitybai iki įtakos mūsų mikrobiotai
2024 04 03 VDU Botanikos sodo Pomologijos mokslų sektoriuje besidarbuojanti mokslininkė – doktorantė Viktorija Januškevičė gilinasi į maistines ir funkcines augalų savybes, o pastaraisiais metais savo dėmesį nukreipė į šaltalankių, kanapių ir širdinių aralijų lapus, tirdama jų bioaktyviąsias, antioksidacines ...
Plačiau