VDU Botanikos sodas

14
lapkričio

Siekia užtikrinti kokybiškos veiklos tęstinumą

Lietuvos universitetų botanikos sodų asociacijos (LUBSA) nariai rinkosi 20 metų jubiliejų švenčiančiame Šiaulių universiteto Botanikos sode. Čia aptartos botanikos sodų aktualijos nuo veislių registravimo problematikos iki elektroninės rinkodaros klausimų. 

Posėdyje didelis dėmesys skirtas Lietuvos botanikos sodų, kaip mokslo, švietimo ir kultūros žinių, veiklos tęstinumo užtikrinimui. Šiuo klausimu nuspręsta kreiptis į LR Seimą ir inicijuoti bendrą pasitarimą dėl Lietuvos botanikos sodų ateities ir finansavimo klausimų. „Manome, kad valstybės institucijų pagalba yra būtina – botanikos sodų išlaikymo problemos neturėtų būti paliekamos vien tiesioginiams valdytojams (daugiausia universitetams), kurių deleguotų funkcijų ribos neretai yra siauresnės nei atlieka šiuolaikiniai Lietuvos botanikos sodai“, – sakė LUBSA pirmininkas, Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo direktorius dr. Nerijus Jurkonis.

Šiuo metu LUBSA vienija Vilniaus universiteto Botanikos sodą, Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodą, Klaipėdos universiteto Botanikos sodą, Šiaulių universiteto Botanikos sodą, Aleksandro Stulginskio universiteto arboretumą, Dubravos eksperimentinės-mokomosios miškų urėdijos arboretumą, Lietuvos edukologijos universiteto oranžeriją bei V. Motiekaitytės botanikos centrą ir sodą „HORTUS RAGINENSIS“. Ši asociacija savo narių interesams atstovauja nuo 2005 m.

Diskutavo apie tinkamą veislių registravimą

Susitikime iš VDU Botanikos sodo atvykęs Kolekcijų skyriaus vadovas dr. Arūnas Balsevičius kėlė visiems botanikos sodams aktualią naujų dekoratyvinių augalų veislių registravimo problemą. Anot dr. A. Balsevičiaus, į augalų nacionalinius genetinius išteklius daug įrašytų dekoratyvinių augalų veislių neegzistuoja, nes jos nėra tinkamai aprašytos ir užregistruotos. Todėl būtina tinkamai publikuoti ir registruoti veisles. „Viena iš LUBSA misijų turėtų būti parengti Lietuvoje išvestų dekoratyvinių augalų veislių sąvadą – tuomet turėtume turtingą augalų genų banką. Visi sodai turėtų tinkamai ir pagal vieną sistemą tvarkyti dekoratyvinių kultūrinių augalų botaninę nomenklatūrą. Tuomet veislės turi būti įtraukiamos į Nacionalinį veislių sąrašą, patekti į tarptautinį registrą“, – sakė dr. A. Balsevičius.

Lankytojų patogumui – interaktyviai pateikta informacija

Susitikime aptarta ir vykdomo elektroninės rinkodaros projekto „Lietuvos botanikos sodų žinomumo didinimas e-rinkodaros priemonėmis Nr. 05.4.1-LVPA-K-808-01-0020“ eiga. Šiuo metu yra sukurta visus LUBSA narius ir asocijuotus narius vienijanti interneto svetainė www.botanikos-sodai.lt, atnaujintos VU ir VDU botanikos sodų interneto svetainės (www.botanikos-sodas.vu.lt ir www.botanika.vdu.lt). Pagal laimėtą projektą bus kuriami virtualūs 360º turai bei mobiliosios aplikacijos. Pastarąsias sukūrus, Vilniaus, Vytauto Didžiojo ir Klaipėdos universitetų Botanikos sodų lankytojai galės lietuvių, anglų ir rusų kalbomis perskaityti ir  išklausyti audiogido informaciją apie kruopščiai atrinktus įdomiausius sodo objektus. Lankytojų patogumui mobiliuosiuose įrenginiuose bus ne tik siūlomas aplankyti maršrutas, bet ir veiks papildomos realybės kameros. Ši galimybė atskleis objektų istorinius klodus bei interaktyviai pateiks įdomios papildomos vaizdinės medžiagos.

LUBSA nariai aptarė ir kitus botanikos sodų viešinimo klausimus, tačiau noras savo veiklą pristatyti tarptautinėse parodose dažnai atsiremia į ribotas finansines galimybes.

Kitos aktualijos

2023 03 15
Į oranžeriją sugrįžo tropiniai drugiai: eksponuojami kartu su orchidėjomis
Kol pavasaris neskuba ateiti, pasimėgauti tropikų šiluma ir spalvomis kviečia Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo oranžerija Kaune, kurioje nuo kovo 15 d. atidaryta tropinių drugių paroda. Įprastai tradicinę drugių parodą Botanikos sodas eksponuodavo ir lankytojus atogrąžų šiluma bei ...
Plačiau
2023 03 14
Su šimto metų gimtadieniu pasveikino pražydęs „šimtmečio augalas“
Panašu, kad su šimtuoju gimtadieniu Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodą Kaune sveikina ir augalai: sodo oranžerijoje pražydo ypač retai savo žiedais nustebinanti Agave mitis. Jau du dešimtmečius botanikos sode auginamas augalas savo žiedynkotį išleido dar rudenį ir į viršų ...
Plačiau
2023 03 10
2023 metų vaistiniu augalu išrinktas čiobrelis
Puoselėjant senąsias vaistažolininkystės tradicijas, supažindinant visuomenę su vaistinių augalų įvairove, jos gausinimu ir racionaliu vartojimu, Vytauto Didžiojo universitetas (VDU), Lietuvos farmacijos sąjunga ir UAB „Švenčionių vaistažolės“ organizavo „Vaistinio augalo 2023“ rinkimus. Šie tradicija tampantys rinkimai šiemet skirti paminėti VDU ...
Plačiau
2023 03 03
Prasidėjo registracija į velykines botanines edukacijas
Botaniniai zuikiai atšokuoja! Visų amžiaus grupių moksleivius kviečia velykinė botaninė edukacija Velykinio kiškio dirbtuvės: kalbėsime ir gaminsime ne tik velykinius zuikius, bet ir susipažinsime su sėklų ypatingomis savybėmis, įdomiausiomis VDU Botanikos sode augančių augalų sėklomis, išmoksime jų plitimo būdus. ...
Plačiau