VDU Botanikos sodas

14
lapkričio, 2017

Siekia užtikrinti kokybiškos veiklos tęstinumą

Lietuvos universitetų botanikos sodų asociacijos (LUBSA) nariai rinkosi 20 metų jubiliejų švenčiančiame Šiaulių universiteto Botanikos sode. Čia aptartos botanikos sodų aktualijos nuo veislių registravimo problematikos iki elektroninės rinkodaros klausimų. 

Posėdyje didelis dėmesys skirtas Lietuvos botanikos sodų, kaip mokslo, švietimo ir kultūros žinių, veiklos tęstinumo užtikrinimui. Šiuo klausimu nuspręsta kreiptis į LR Seimą ir inicijuoti bendrą pasitarimą dėl Lietuvos botanikos sodų ateities ir finansavimo klausimų. „Manome, kad valstybės institucijų pagalba yra būtina – botanikos sodų išlaikymo problemos neturėtų būti paliekamos vien tiesioginiams valdytojams (daugiausia universitetams), kurių deleguotų funkcijų ribos neretai yra siauresnės nei atlieka šiuolaikiniai Lietuvos botanikos sodai“, – sakė LUBSA pirmininkas, Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo direktorius dr. Nerijus Jurkonis.

Šiuo metu LUBSA vienija Vilniaus universiteto Botanikos sodą, Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodą, Klaipėdos universiteto Botanikos sodą, Šiaulių universiteto Botanikos sodą, Aleksandro Stulginskio universiteto arboretumą, Dubravos eksperimentinės-mokomosios miškų urėdijos arboretumą, Lietuvos edukologijos universiteto oranžeriją bei V. Motiekaitytės botanikos centrą ir sodą „HORTUS RAGINENSIS“. Ši asociacija savo narių interesams atstovauja nuo 2005 m.

Diskutavo apie tinkamą veislių registravimą

Susitikime iš VDU Botanikos sodo atvykęs Kolekcijų skyriaus vadovas dr. Arūnas Balsevičius kėlė visiems botanikos sodams aktualią naujų dekoratyvinių augalų veislių registravimo problemą. Anot dr. A. Balsevičiaus, į augalų nacionalinius genetinius išteklius daug įrašytų dekoratyvinių augalų veislių neegzistuoja, nes jos nėra tinkamai aprašytos ir užregistruotos. Todėl būtina tinkamai publikuoti ir registruoti veisles. „Viena iš LUBSA misijų turėtų būti parengti Lietuvoje išvestų dekoratyvinių augalų veislių sąvadą – tuomet turėtume turtingą augalų genų banką. Visi sodai turėtų tinkamai ir pagal vieną sistemą tvarkyti dekoratyvinių kultūrinių augalų botaninę nomenklatūrą. Tuomet veislės turi būti įtraukiamos į Nacionalinį veislių sąrašą, patekti į tarptautinį registrą“, – sakė dr. A. Balsevičius.

Lankytojų patogumui – interaktyviai pateikta informacija

Susitikime aptarta ir vykdomo elektroninės rinkodaros projekto „Lietuvos botanikos sodų žinomumo didinimas e-rinkodaros priemonėmis Nr. 05.4.1-LVPA-K-808-01-0020“ eiga. Šiuo metu yra sukurta visus LUBSA narius ir asocijuotus narius vienijanti interneto svetainė www.botanikos-sodai.lt, atnaujintos VU ir VDU botanikos sodų interneto svetainės (www.botanikos-sodas.vu.lt ir www.botanika.vdu.lt). Pagal laimėtą projektą bus kuriami virtualūs 360º turai bei mobiliosios aplikacijos. Pastarąsias sukūrus, Vilniaus, Vytauto Didžiojo ir Klaipėdos universitetų Botanikos sodų lankytojai galės lietuvių, anglų ir rusų kalbomis perskaityti ir  išklausyti audiogido informaciją apie kruopščiai atrinktus įdomiausius sodo objektus. Lankytojų patogumui mobiliuosiuose įrenginiuose bus ne tik siūlomas aplankyti maršrutas, bet ir veiks papildomos realybės kameros. Ši galimybė atskleis objektų istorinius klodus bei interaktyviai pateiks įdomios papildomos vaizdinės medžiagos.

LUBSA nariai aptarė ir kitus botanikos sodų viešinimo klausimus, tačiau noras savo veiklą pristatyti tarptautinėse parodose dažnai atsiremia į ribotas finansines galimybes.

Kitos aktualijos

2025 04 17
Atidaryta fotografijų paroda kviečia patirti mažus miško stebuklus
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodas sezoną pradeda naujos lauko parodos atidarymu: šiemet parką papuošė kūrėjos ir sodo darbuotojos Indrės Sekevičienės fotografijų paroda „Miškas. Mano meilė“. Joje – kasdienės ir kartu stebuklingos miško akimirkos, netikėti rakursai ir pačios gamtos ...
Plačiau
2025 04 16
Oranžerijoje vyksta tropinių drugių paroda
Aplankykite tropinį drugių soda oranžerijoje: čia jau plasnoja margaspalviai egozitški drugeliai. Kaip visada, tarp tropinių augalų galima pamatyti sklandančius ir tupinčius Afrikos, Filipinų, Centrinės ir Pietų Amerikos bei kitų kraštų drugius. Ekspozicijos drugiai nuolat keičia vieni kitus – kas ...
Plačiau
2025 04 15
Botanikos sodo darbuotojai – Lietuvos mokslų akademijos premija
Lietuvos mokslų akademija (LMA), siekdama skatinti jaunųjų mokslininkų ir doktorantų bei studentų kūrybinį aktyvumą, kasmet organizuoja jaunųjų mokslininkų ir doktorantų mokslinių darbų ir aukštųjų mokyklų studentų mokslinių darbų konkursus. LMA prezidiumas, remdamasis konkurso rezultatais, jaunųjų mokslininkų ir doktorantų mokslinių ...
Plačiau
2025 04 09
„Materia medica“: paroda, skirta farmacijos mokslo istorijai
2025 m. balandžio 3 – gegužės 10 d. LSMU Lietuvos Medicinos ir farmacijos istorijos muziejuje vyksta paroda "Materia Medica": joje nušviečiama Lietuvos farmacijos mokslo istorijos dalis, skirta augalinės, gyvūninės ir mineralinės kilmės biologiškai veikliųjų medžiagų gydomosioms savybėms.
Plačiau