VDU Botanikos sodas

08
balandžio, 2021

Senosios airių obelų veislės praturtino edukacinio sodo kolekciją

Kokie obuoliai skaniausi airiams, o kokie – rumunams? Kokias slyvas nuo seno augino estai ir už ką latviškus kaulavaisius taip mėgsta Skandinavijos šalys? Atsakymai į šiuos ir daugybę kitų klausimų auginami Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sode Kaune: čia kuriamoje geografinėje ekspozicijoje stiepiasi konkrečioms šalims ir regionams būdingi vaismedžiai. Šį pavasarį kolekciją papildė naujokai – 7 senosios airiškos obelų veislės.

 

„Jau daug dešimtmečių Vakarų Europoje ne tik mada, bet ir pasididžiavimo reikalas namuose auginti senąsias vaismedžių veisles. Jei, sakykime, vokiškos, prancūziškos, olandiškos ar net lenkiškos veislės yra plačiai žinomos kontinentinėje Europoje, tai kiek kitaip yra su britų salomis: angliškų veislių auginame Europoje daug, bet štai senosios

airių veislės mažai žinomos,“ – pasakoja VDU Botanikos sodo Kaune Ekspozicijų ir kolekcijų skyriaus vadovas dr. Arūnas Balsevičius.

Šį pavasarį būtent airiškos veislės papildė Botanikos sodo vaismedžių kolekciją: čia, edukacinio sodo ekspozicijoje, siekiama parodyti vaismedžių geografiją, atrenkant ir susodinant konkrečioms šalims ir regionams būdingus vaismedžius.

 

Ar žinojote, kokie obuoliai skanūs airiams, o kokie – bulgarams ir rumunams arba ispanams? Kokias slyvas nuo seno augino kartvelai (gruzinai), o kokias – estai? Atsakymai į šiuos ir daugybę kitų smalsumą žadinančių klausimų auga edukaciniame sode.

„Pati edukacinio sodo mintis kilo nuo idėjos kurti Baltijos šalių vaismedžių kolekciją. Jau tuomet buvo matyti, kad menkai ką žinome, pavyzdžiui, apie estiškus vaismedžius – o jų įvairovė didelė ir tikrai yra ką pažinti. Keletas estiškų veislių yra gan populiarios ir Lietuvos soduose, pavyzdžiui, obelys ‘Tellissaare’, ‘Suislepp’, ‘Tallinna Pirnõun’ (Lietuvoje vadinamas ‘Ravelio Kriaušiniu’). Jie išvedę daugybę kaulavaisių, pavyzdžiui, Lietuvoje neretai auginamos slyvos ‘Ave’, ‘Julius’, ‘Kadri’. Estiškos obelys ir kiti vaismedžiai populiarūs Suomijoje, Švedijoje, Norvegijoje. Taip ir pas mus, Botanikos sodo edukaciniame sode, atsirado nemaža kolekcija estiškų vaismedžių, pirmiausia senoviškų. Turime nemažai ir latviškų obuolių, slyvų, abrikosų, persikų – latviški vaismedžiai taip pat dažnai auginami Skandinavijoje“, – pasakoja dr. A. Balsevičius.

 

Vaismedžių sodui plečiantis, plėtėsi ir jo geografija: šiuo metu VDU Botanikos sode auginama ir to regiono ypatingas veisles atspindi vaismedžiai iš Švedijos, Suomijos, Danijos, Lenkijos, Ukrainos, Rusijos, Čekijos, Slovakijos, Bulgarijos, Rumunijos, Ispanijos, Italijos, Sakartvelo. O nuo šio pavasario – ir iš Airijos.

Naujokės iš Airijos.

Naujokės iš Airijos.

 

Iš viso Botanikos sodą pasiekė 7 senosios airiškos veislės, kai kurios – gan spalvingais vardais, pavyzdžiui, ‘Bloody Butcher’ („kruvinasis mėsininkas“) arba ‘Lady Finger of Offaly’ („damos piršteliai iš Ofalio“).

Jas įsigyti, pasak Ekspozicijų ir kolekcijų skyriaus vadovo, nebuvo taip paprasta: nors pastaruoju metu airių medelynai entuziastingai dirba, išsaugodami ir daugindami senąsias vietos obelų veisles, tačiau paklausa gerokai viršija pasiūlą, parduodami kiekiai vis dar nėra dideli, tad suspėti jų įsigyti būna iššūkis.

„Apie airiškas veisles Lietuvoje menkai težinome, jų niekas neaugina, o iš tiesų airių sodininkystė – labai išvystyta, ten gilios tradicijos. Jų veislės – endeminės, niekur neiškeliavusios iš Airijos, auginamos regionuose,“ – pasakoja dr. A. Balsevičius.

Dar įdomu tai, kad įvairiuose regionuose kultūriškai skiriasi obuolių skirstymas. Lietuvoje sakome: vasariniai, rudeniniai, žieminiai obuoliai. O anglai, prancūzai – ir tie patys airiai – sako: yra valgomieji obuoliai, kepamieji obuoliai ir yra sidro obuoliai. Taip pristatomi ir naujokai iš Airijos: veislė ‘Ballyfatten’ apibūdinama kaip tobulas kepamasis obuolys, be kurio neįsivaizduojamas tikrasis airiškas obuolių pyragas, ‘Kilkenny Pearmain’ – ypač saldus valgomasis obuolys, o veislių ‘Green Chisel’ ir ‘Lough Tree of Wexford’ obuolius už jų ypatingą skonį airiai vadina desertiniais valgomaisiais.

2021 04 08

 

 

Kitos aktualijos

2025 01 15
Paroda oranžerijoje: jaunieji menininkai kviečia į refleksiją tvarumo tema
Jau tradiciškai metus Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodas pradeda jaunųjų menininkų paroda, kaskart išradingai ir vis kitaip įkurdinama didžiausioje šalies oranžerijoje. Penktą kartą organizuojama paroda „Tvarios jungtys“ eksponuoja VDA Kauno fakulteto magistrantūros studentų darbus, kuriuose – nuo medžio, pagaminto ...
Plačiau
2025 01 13
Kviečiame balsuoti ir išrinkti 2025 metų Vaistinį augalą
Jau tradiciškai Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodas prisideda prie didelio susidomėjimo kasmet sulaukiančio populiariausio metų vaistinio augalo rinkimų. Balsuoti kviečiami visi, besidomintys vaistiniais augalais – tiek specialistai, tiek plačioji visuomenė. Balsavimo anketą rasite šioje nuorodoje Specialistų paruoštame sąraše ...
Plačiau
2025 01 10
Visą žiemą mūsų edukacijos – už itin patrauklią kainą!
Kad žiema būtų kupina žalumos ir šilumos, kviečiame moksleivių klases į edukacijas už ypač patrauklią kainą – vos 5 Eur vaikui!Nuo populiariausios EKSPERIMENTUODAMI MOKOMĖS iki FLORISTIKOS DIRBTUVIŲ ar DNR GENETINIO KODO – išsirinkite tinkamiausią, o mūsų specialistės pritaikys pageidaujamą ...
Plačiau
2025 01 09
Pradedama dalyvių registracija į konferenciją
Maloniai kviečiame dalyvius registruotis į tarptautinę mokslinę­–praktinę konferenciją ŽMOGAUS IR GAMTOS SAUGA 2025, kuri vyks 2025 m. gegužės 7–9 dienomis.
Plačiau