VDU Botanikos sodas

13
rugsėjo

Ryškiaspalvėje kolekcijoje – įvairių šalių kolegų dovanotos retos chrizantemų veislės

Chrizantemų kolekcija Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sode Kaune pradėta kaupti prieš keletą metų: tai lauke žiemojantys daugiamečiai augalai, kurių veislės praktiškai visos atkeliavo iš kitų šalių botanikos sodų, kaip dovanos – komandiruočių metu užmegztų tarpasmeninių ir tarpinstitucinių ryšių dėka.

„Nuvažiuoji į, tarkime, Sakartvelo Tbilisio botanikos sodą, žiūrėk, ir grįžti su keletu chrizantemų veislių dovanų,“ – šypsosi VDU Botanikos sodo Ekspozicijų ir kolekcijų skyriaus vadovas dr. Arūnas Balsevičius.

Kolekcija, kurioje šiuo metu yra apie 30 veislių, surinkta bendradarbiaujant su įvairių šalių botanikos sodais, kolekcininkais. Daugiausia veislių parvežta ir Nacionalinio Kijevo botanikos sodo (Kijevas, Ukraina), Centrinio botanikos sodo (Minskas, Baltarusija). Kelios veislės atkeliavo iš Vilniaus universiteto Botanikos sodo (Vilnius), VU Šiaulių akademijos Botanikos sodo (Šiauliai), privačių kolekcininkų, Nacionalinio Sakartvelo botanikos sodo (Tbilisis, Sakartvelas), Prahos botanikos sodo (Praha, Čekija).

Visos jos sėkmingai žiemoja lauke, o pirmosios pražysta jau liepos viduryje: anksčiausiai – veislės ‘Matchsticks’ ir ‘Osenneye Izobiliye’. Vėlyviausios – ‘Aisa’, ‘Herbstbrokat’, ‘Šlapanická Vladenka’.

„Jei Tbilisyje kažkuri vėlyva veislė puikiausiai žydi lauke, tai Lietuvoje gali ir nespėti pražysti, tad norint pamatyti tokių chrizantemų žiedus, jas tenka pernešti į šiltnamį,“ – pasakoja dr. A. Balsevičius. Jis taip pat pastebi, kad ypač chrizantemas mėgsta slavai – šios gėlės be galo populiarios ir kaimyninėje Lenkijoje. Tuo tarpu Sakartvele, Nacionaliniame šalies botanikos sode Tbilisyje, spalio mėnesį paprastai rengiama didelė chrizantemų šventė, juolab kad parodyti ir pasididžiuoti išties yra kuo: šis sodas yra sukaupęs įspūdingą, apie 300 chrizantemų veislių kolekciją.

Ekspozicijos fragmentas.

Ekspozicijos fragmentas.

Neįnoringi augalai

Lauke žiemojančios chrizantemos nėra įnoringi augalai: jos lengvai dauginamos, gan atsparios ligoms ir kenkėjams, ilgai žydi. Tiesa, kaip pabrėžia VDU Botanikos sodo specialistai, chrizantemoms labai svarbi augimo vieta – joms būtina šviesa. Pasodinus augalus pavėsyje, ypač, jeigu ruduo šaltas ir lietingas, yra tikimybė, kad vėlyviausios veislės gali nepražysti arba žydės negausiai. Taip pat augalas nemėgsta užmirkusios dirvos.

Nors botanikos sode auginamos chrizantemos žiemoja daugiausiai nepridengtos, tačiau auginant jautresnes veisles rekomenduojama jas pridengti, pamulčiuoti lapais ar durpėmis, uždengti eglišakiais, tiesa, reikia žiūrėti, kad pavasarį po durpių sluoksniu augalas nenušustų.

Ir dar: jei norite, kad jūsų chrizantemos sėkmingai žiemotų, jas persodinti ir dauginti patartina pavasarį.

‘Tango’

‘Zolota Amfora’

Rudeninių gėlynų puošmena

Šie puošnūs augalai itin dera su daugybe vienmečių ir daugiamečių gėlių, be to, kai kurios veislės – ypač geltonžiedės – maloniai kvepia medumi.

Pagal žiedyno formą chrizantemos gali būti tuščiavidurės, pusiau pilnavidurės, pilnavidurės ir vamzdelinės. Pagal aukštį – žemaūgės (25-40 cm), vidutinio aukščio (50-60 cm) ir aukštaūgės (70-100 cm). Tad pasirinkti norimus derinius savo gėlynui tikrai yra iš ko.

Chrizantemos ypač tinka gėlynuose su krūminiais, šiurkščialapiais ar virgininiais astrais, puikūs jų deriniai šalia rykštenių, saulakių, saulainių, su migliniais augalais, rudbekijomis, ožekšniais, raugerškiais.

‘Osenneye Izobiliye’

‘Pektoral’

 

2022 09 13

 

 

Kitos aktualijos

2022 09 14
Rudenį pasitikome gausiais kolegų vizitais
2022-ųjų vasaros pabaiga ir rudens pradžia VDU Botanikos sodui buvo gausi kolegų vizitais: priimtos delegacijos iš Vokietijos, Lenkijos, Latvijos, Vilniaus botanikos sodų, kiekvieną kartą ne tik dalijantis gerąja patirtimi, pristatant ūkininkavimo praktiką, supažindinant su turimomis kolekcijomis, bet ir aptariant ...
Plačiau
2022 09 13
VDU Botanikos sodo mokslininkai tarptautiniame kongrese
Rugpjūčio 28 d. pietinės Graikijos Makedonijos Salonikų mieste prasidėjo kelias dienas trukęs 70-asis tarptautinis kongresas ir vaistinių augalų bei natūralių produktų tyrimų draugijos simpoziumas. Telkdami viso pasaulio mokslininkus, simpoziumo organizatoriai siekia aktyvinti bioįvairovės tyrimus įvairiais gamtos aspektais, taikant inovatyvias ...
Plačiau
2022 09 13
Botanikos sode iki rugsėjo pabaigos vieši Klimato muziejus
Koks jausmas būti 50 °C karštyje? Ar ūkininkavimas persikels į kosmosą? Klaipėda po vandeniu — niūri prognozė ar neišvengiama ateitis?   Į šiuos ir panašius klausimus atsako vienintelis toks Baltijos šalyse — mobilus Klimato muziejus. Įrengtas keturiuose spalvinguose jūriniuose ...
Plačiau
2022 09 09
Prof. Ona Ragažinskienė išrinkta Lietuvos farmacijos sąjungos prezidente
2022 metų rugsėjo 6 d. Lietuvos farmacijos sąjungos (LFS) valdybos posėdyje išrinkta šios organizacijos naujoji prezidentė – Nacionalinės sveikatos tarybos narė, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo Mokslo skyriaus Vaistinių ir prieskoninių augalų mokslo sektoriaus vedėja, Gamtos mokslų fakulteto ...
Plačiau