VDU Botanikos sodas

22
birželio

Puošniausias birželio medis: apie gelsvažiedį tulpmedį

 

Jei reikėtų išrinkti puošniausią birželio mėnesio medį VDU Botanikos sode Kaune, juo neabejotinai ir be konkurencijos taptų gelsvažiedis tulpmedis (Liriodendron tulipifera) – medis, kurio žiedų pamatyti kasmet atvyksta šimtai lankytojų iš visos Lietuvos. Šiemet tulpmedžiai Botanikos sode gausiais delno dydžio žiedais pradžiugino įprastu metu, birželio viduryje, ir turėtų žydėti iki liepos pradžios.

Ta proga dalijamės aštuonetu faktų apie gelsvažiedžius tulpmedžius – VDU Botanikos sode ir pasaulyje.

 

1.  Puikiai auga Lietuvoje

Gelsvažiedis tulpmedis priskiriamas 4 atsparumo zonai  (taigi, ištveria iki -34,4 °C šaltį). Todėl Lietuvos klimatas šiems medžiams yra tinkamas, tiesa, didelis šaltis gali būti pavojingas jauniems augalams.

2.  Žydi apie tris savaites

Savo nuostabiais žiedais tulpmedis džiugina gan ilgai: kaip rodo mūsų sode atliekami fenologiniai stebėjimai, žydėjimas trunka iki mėnesio, kartais kiek trumpiau, 3 savaites, arba ilgiau, net iki  1,5 mėnesio. Žiedų gausa taip pat kasmet išlieka panaši, tiesa, labai kuklus žydėjimas sode buvo fiksuotas 1986 metais. Įprastai medis apsipila šimtais 5-6 cm dydžio žiedų, savo forma primenančių tulpės žiedą.

3.  Vieni seniausių žiedinių augalų pasaulyje

Gelsvažiedį tulpmedį pirmą kartą aprašė ir lotynišką vardą jam suteikė švedų mokslininkas, botanikos tėvu vadinamas Karlas Linėjus. Tai vieni seniausių žiedinių augalų pasaulyje. Kreidos periodu, prieš 145,5–65,5 mln. m.,  ši gentis turėjo kelias rūšis ir buvo plačiai paplitusi Šiaurės Amerikoje bei Europoje. Jo liekanų rasta ir Terciaro, prieš 65–1,8 mln. m., nuogulose.

4.  Nacionalinių genetinių išteklių sąraše

Botanikos sode augantys tulpmedžiai nuo 2013 m. yra įtraukti į medžių nacionalinių genetinių išteklių sąrašą. Tame pačiame sąraše yra VU Botanikos sodo, Veliuonos parko, Degaičių dvaro parko bei prof. T. Ivanausko arboretume „Obelynė“ augantys gelsvažiedžiai tulpmedžiai.

5.  Atkeliavę iš Veliuonos

VDU Botanikos sodo tulpmedžiai išauginti iš sėklų, gautų 1950 metais iš Veliuonos parke augančių dviejų tulpmedžių. Tiesa, kurio (o gal abiejų) tai palikuonys – nėra žinoma. Užtat Botanikos sodo medelyne tulpmedžių gerbėjai gali įsigyti būtent iš šių medžių sėklų išaugintų sėjinukų.

6.  Žydi 15-20 metų sulaukę medžiai

Besižavintiems tulpmedžiais ir norintiems juos auginti reikėtų nepamiršti, kad tai yra didelis ir vešlus medis, o žydėti paprastai pradeda tik sulaukęs 15-20 metų. Augalas labiau mėgsta saulėtą vietą, purų derlingą priemolio ar priesmėlio dirvožemį. Užauga iki 30 (40-60) m aukščio ir gyvena apie 400-500 metų.

 

7.  Nuo Norvegijos iki Naujosios Zelandijos

Gelsvažiedis tulpmedis auginamas ne tik šiauriniame pusrutulyje (šiauriausiai – Norvegijoje), bet ir pietiniame pusrutulyje – Naujojoje Zelandijoje, Čilėje, Australijoje, Argentinoje, Pietų Afrikoje, Urugvajuje. Pirmieji Europoje gelsvažiedį tulpmedį pradėjo auginti anglai, dar XVII amžiuje, vėliau prancūzai, austrai.

8.  Ieškantiems išskirtinumo – sukurtos ir veislės

Yra sukurta ir gelsvažiedžio tulpmedžio veislių, besiskiriančių lapų spalva, lajos forma: ‘Aureomarginatum’ (margais lapais), ‘Ardis’ (mažesnis, smulkesniais lapais), ‘Leucanthum’ (beveik baltais žiedais), ‘Snow Bird’ (kremiškai baltais lapų kraštais) ir t. t.

 

 

 

 

2021 06 22

Kitos aktualijos

2023 03 30
Kviečiame mokytojus dalyvauti nemokamame seminare
Balandžio 11 dieną Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) organizuoja virtualius seminarus mokytojams, mokyklų ir gimnazijų darbuotojams bei vadovams. Profesinio tobulėjimo mokymų metu mokyklų atstovai galės pagilinti bei praplėsti žinias pagal savo mokomą dalyką ar pasirinkti bendrojo ugdymo seminarą. Iki trijų akademinių valandų trukmės ...
Plačiau
2023 03 29
Ukrainos Nacionalinio farmacijos universiteto mokslininkų vizitas
2023 m. kovo 20–24 d. Nacionalinio farmacijos universiteto (Charkovas, Ukraina) mokslininkų grupė viešėjo Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Gamtos mokslų fakultete pagal ERASMUS+ programą,  siekdami susipažinti su VDU mokslo ir studijų veiklomis bei jų bazės specifika. Apsilankę VDU Botanikos sodo ...
Plačiau
2023 03 28
Pavasario mugė kviečia dalyvius!
Kaip ir kasmet VDU Botanikos sode prisijungti prekybininkus kviečia mugė „Pakalnutės žiedas 2023“. Laukiame medelynų ir apželdintojų, prekeivių įvairiais augalais, vaiskrūmiais, vaismedžiais ir dekoratyviaisiais augalais. Taip savo dirbiniais prekiaujančių amatininkų, sodo aksesuarų prekybininkų, ūkininkų. Pavasarinė augalų mugė vyks tris ...
Plačiau
2023 03 15
Į oranžeriją sugrįžo tropiniai drugiai: eksponuojami kartu su orchidėjomis
Kol pavasaris neskuba ateiti, pasimėgauti tropikų šiluma ir spalvomis kviečia Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo oranžerija Kaune, kurioje nuo kovo 15 d. atidaryta tropinių drugių paroda. Įprastai tradicinę drugių parodą Botanikos sodas eksponuodavo ir lankytojus atogrąžų šiluma bei ...
Plačiau