VDU Botanikos sodas

22
birželio, 2021

Puošniausias birželio medis: apie gelsvažiedį tulpmedį

 

Jei reikėtų išrinkti puošniausią birželio mėnesio medį VDU Botanikos sode Kaune, juo neabejotinai ir be konkurencijos taptų gelsvažiedis tulpmedis (Liriodendron tulipifera) – medis, kurio žiedų pamatyti kasmet atvyksta šimtai lankytojų iš visos Lietuvos. Šiemet tulpmedžiai Botanikos sode gausiais delno dydžio žiedais pradžiugino įprastu metu, birželio viduryje, ir turėtų žydėti iki liepos pradžios.

Ta proga dalijamės aštuonetu faktų apie gelsvažiedžius tulpmedžius – VDU Botanikos sode ir pasaulyje.

 

1.  Puikiai auga Lietuvoje

Gelsvažiedis tulpmedis priskiriamas 4 atsparumo zonai  (taigi, ištveria iki -34,4 °C šaltį). Todėl Lietuvos klimatas šiems medžiams yra tinkamas, tiesa, didelis šaltis gali būti pavojingas jauniems augalams.

2.  Žydi apie tris savaites

Savo nuostabiais žiedais tulpmedis džiugina gan ilgai: kaip rodo mūsų sode atliekami fenologiniai stebėjimai, žydėjimas trunka iki mėnesio, kartais kiek trumpiau, 3 savaites, arba ilgiau, net iki  1,5 mėnesio. Žiedų gausa taip pat kasmet išlieka panaši, tiesa, labai kuklus žydėjimas sode buvo fiksuotas 1986 metais. Įprastai medis apsipila šimtais 5-6 cm dydžio žiedų, savo forma primenančių tulpės žiedą.

3.  Vieni seniausių žiedinių augalų pasaulyje

Gelsvažiedį tulpmedį pirmą kartą aprašė ir lotynišką vardą jam suteikė švedų mokslininkas, botanikos tėvu vadinamas Karlas Linėjus. Tai vieni seniausių žiedinių augalų pasaulyje. Kreidos periodu, prieš 145,5–65,5 mln. m.,  ši gentis turėjo kelias rūšis ir buvo plačiai paplitusi Šiaurės Amerikoje bei Europoje. Jo liekanų rasta ir Terciaro, prieš 65–1,8 mln. m., nuogulose.

4.  Nacionalinių genetinių išteklių sąraše

Botanikos sode augantys tulpmedžiai nuo 2013 m. yra įtraukti į medžių nacionalinių genetinių išteklių sąrašą. Tame pačiame sąraše yra VU Botanikos sodo, Veliuonos parko, Degaičių dvaro parko bei prof. T. Ivanausko arboretume „Obelynė“ augantys gelsvažiedžiai tulpmedžiai.

5.  Atkeliavę iš Veliuonos

VDU Botanikos sodo tulpmedžiai išauginti iš sėklų, gautų 1950 metais iš Veliuonos parke augančių dviejų tulpmedžių. Tiesa, kurio (o gal abiejų) tai palikuonys – nėra žinoma. Užtat Botanikos sodo medelyne tulpmedžių gerbėjai gali įsigyti būtent iš šių medžių sėklų išaugintų sėjinukų.

6.  Žydi 15-20 metų sulaukę medžiai

Besižavintiems tulpmedžiais ir norintiems juos auginti reikėtų nepamiršti, kad tai yra didelis ir vešlus medis, o žydėti paprastai pradeda tik sulaukęs 15-20 metų. Augalas labiau mėgsta saulėtą vietą, purų derlingą priemolio ar priesmėlio dirvožemį. Užauga iki 30 (40-60) m aukščio ir gyvena apie 400-500 metų.

 

7.  Nuo Norvegijos iki Naujosios Zelandijos

Gelsvažiedis tulpmedis auginamas ne tik šiauriniame pusrutulyje (šiauriausiai – Norvegijoje), bet ir pietiniame pusrutulyje – Naujojoje Zelandijoje, Čilėje, Australijoje, Argentinoje, Pietų Afrikoje, Urugvajuje. Pirmieji Europoje gelsvažiedį tulpmedį pradėjo auginti anglai, dar XVII amžiuje, vėliau prancūzai, austrai.

8.  Ieškantiems išskirtinumo – sukurtos ir veislės

Yra sukurta ir gelsvažiedžio tulpmedžio veislių, besiskiriančių lapų spalva, lajos forma: ‘Aureomarginatum’ (margais lapais), ‘Ardis’ (mažesnis, smulkesniais lapais), ‘Leucanthum’ (beveik baltais žiedais), ‘Snow Bird’ (kremiškai baltais lapų kraštais) ir t. t.

 

 

 

 

2021 06 22

Kitos aktualijos

2024 10 03
Paryžiuje Publikos pagrindinis prizas atiteko VDU Botanikos sode išvestai jurgino veislei
Kiekvienais metais rugsėjį jurginų gerbėjų ir selekcininkų akys nukrypsta į Paryžių: čia vyksta prestižiškiausias Europos tarptautinis jurginų konkursas – „Concours International du Dahlia Parc Floral de Paris“, kuriame šiemet lankytojai savo didžiausias simpatijas ir pagrindinį Publikos prizą skyrė Vytauto ...
Plačiau
2024 09 30
Vroclavo universiteto Botanikos sode įrengta lietuviškų jurginų veislių ekspozicija
Rugsėjo 14-15 dienomis Vroclavo universiteto Botanikos sode Lenkijoje vykusioje jurginų žydėjimo šventėje pražydo ir Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo dovanotos jurginų veislės. „Kauno ir Vroclavo miestų draugystė gyvuoja jau daugiau nei 30 metų, tačiau ryšiai su Vroclavo universiteto ...
Plačiau
2024 09 20
VDU Botanikos sodo derliaus šventėje – pažintis su augalų auginimu
Rugsėjo 20 d., penktadienį, VDU Botanikos sode vyko derliaus šventė, kurios metu buvo galima paragauti įvairių skanėstų ir susipažinti, kaip maistas nukeliauja nuo sėklos iki lėkštės ant mūsų stalo. Ši derliaus šventė yra tarptautinio projekto „Pamatyk, pasėk ir paragauk“ ...
Plačiau
2024 09 07
Europos paveldo dienose – apie vaistažolininkystės tradicijas ir naująjį Europos Tarybos kultūros kelią
VDU Botanikos sode rugsėjo 6 d. vyko atvirų durų diena „Nuo vaistažolininkystės tradicijos iki Europos Tarybos kultūros kelio“, skirta mūsų sodo Vaistinių augalų skyriaus 100 metų veiklos jubiliejui paminėti.
Plačiau