VDU Botanikos sodas

09
lapkričio

Pristatyta „Didžioji vaistinių augalų knyga“

2022 m. lapkričio 7 d. Lietuvos medicinos ir farmacijos istorijos muziejuje, Kaune, pristatyta „Didžioji vaistinių augalų knyga“, kurios autoriai – Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo Mokslo skyriaus Vaistinių ir prieskoninių augalų mokslo sektoriaus vedėja prof. habil. dr. Ona Ragažinskienė ir biologas, populiarių leidinių apie vaistinius ir kitus naudingus augalus autorius Valdas Sasnauskas.

 

Solidžiame, net 879 puslapių, leidinyje pristatoma 170 rūšių vaistinių augalų, kurie auga VDU Botanikos sodo unikalioje, nuo 1924 metų puoselėjamoje, mokslinėje vaistinių augalų kolekcijoje.

Šie augalai yra nacionalinių ir tarptautinių institucijų mokslo, projektinės veiklos ir studijų objektas, o knygoje surinkta informacija naudinga kiekvienam žmogui, kuris rūpinasi savo sveikata ir vertina natūralias gydymosi priemones.

Knygoje pateikiama informacija, kada vaistinius augalus rinkti, auginti, džiovinti, kaip ir kur geriausia laikyti ir kaip tinkamai panaudoti medicinoje, maisto pramonėje bei kulinarijoje, kosmetikoje, odontologijoje, veterinarijoje. Prie kiekvieno augalo nurodoma: vaistinė žaliava, jos ruošimo laikas, būdai ir laikymo trukmė, aprašytos veikliosios medžiagos, augalinių vaistų indikacijos, kontraindikacijos bei šalutinis poveikis, augalų panaudojimas tradicinėje medicinoje ir kitose srityse. Kiekvienas aprašas iliustruojamas spalvotais augalo ir jo vaistinės augalinės žaliavos piešiniais bei gausiomis nuotraukomis, taip pat pateikiami žemėlapiai, kur yra natūralios to augalo augimvietės.

Iš viso Lietuvoje nustatyta 1 400 vaistinių augalų rūšių, iš kurių 800 naudojamos tradicinėje medicinoje,189 rekomenduojamos vartoti medicinoje, farmacijoje, kosmetikoje, maisto pramonėje ir veterinarijoje.

Kaip pabrėžia autoriai, labai svarbu žinoti, kaip paruošti, dozuoti, kada (prieš, po ar valgio metu) ir kiek laiko vartoti augalinius vaistinius preparatus ar kitas natūralias sveikatinimo priemones, jų suderinamumą su kitais vaistiniais preparatais (ypač lėtinių ligų atveju), todėl visada būtina konsultuotis su patyrusiais gydytojais, vaistininkais ar fitoterapeutais.

 

Knygoje pateiktų mokslo ir praktinių žinių pagrindimas

„Didžiojoje vaistinių augalų knygoje“  pateikiamos mokslinės ir praktinės žinios apie šiuos augalus pagrįstos tarptautinio botanikos nomenklatūros kodekso nustatytomis taisyklėmis (BGCI), Pasaulio sveikatos organizacijos tradicinės medicinos strategija 2014–2023, parengtomis vaistinių augalų gero auginimo ir rinkimo praktikos gairėmis (GACP, 2003), Europos (Ph. Eur., 2020) ir kitų šalių farmakopėjų, Europos vaistų agentūros augalinių vaistinių preparatų monografijų  bei rekomendacijų moksliniais argumentais.

 

Apie knygos autorius

Knygos rengimo iniciatorius Valdas Sasnauskas – biologas, dešimčių knygų biologinėmis temomis ir kelių dešimčių mokslo populiarinimo straipsnių autorius.

 

Knygos bendraautorė – vaistininkė prof. habil. dr. Ona Ragažinskienė, ilgametė vaistinių augalų tyrėja – mokslininkė ekspertė VDU Botanikos sodo Mokslo skyriaus Vaistinių ir prieskoninių augalų mokslo sektoriaus vedėja, vyresnioji mokslo darbuotoja, Lietuvos nusipelniusi sveikatos apsaugos darbuotoja, Nacionalinės sveikatos tarybos narė, Lietuvos farmacijos sąjungos prezidentė, žurnalo „Lietuvos farmacijos žinios“ vyriausioji redaktorė.

 

Vaistinių augalų mokslininkų – ekspertų mintys apie  pristatomą knygą

Renginio metu kalbėjusi knygos recenzentė, vaistininkė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Farmacijos fakulteto profesorė, Endobiogenikos ir integralios fiziologijos asociacijos prezidentė habil. dr. Nijolė  Savickienė pažymėjo, kad knyga remiasi žiniomis, pagrįstomis ilgamečiais nacionalinių ir tarptautinių mokslinių tyrimų duomenimis – todėl turi mokslinę, praktinę ir edukacinę reikšmę.

LSMU Farmacijos fakulteto Farmakognozijos katedros vedėja prof. dr. Sonata Trumbeckaitė džiaugėsi, kad tokios knygos suaktyvina tarpinstitucinį bendradarbiavimą mokslo ir studijų srityje.

Gydytojas, UAB „Švenčionių vaistažolės“ direktorius dr. Elmantas Pocevičius pastebėjo, kad šis leidinys pabrėžia vaistiniuose augaluose susikaupiančių biologiškai veikliųjų junginių įvairovę, ne tik jų gydomąjį, bet ir šalutinį, nepageidaujamą poveikį žmogaus organizmui ir nesuderinamumą su kitais vaistais bei racionalų vartojimą. Jis pažymėjo, kad mokslinės informacijos apie vaistinių augalų vartojimą trūksta iki šiol vyraujančiose  populiariose nerecenzuojamose knygelėse, žurnalų straipsniuose, įvairiose medijose ir laidose.

Gydytojas chirurgas, kunigas, humanitarinių mokslų daktaras, Lietuvos bioetikos komiteto prie Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerijos narys – ekspertas, Lietuvos Kultūrinės psichiatrijos asociacijos valdybos ir Nacionalinės sveikatos tarybos narys prof. Andrius Narbekovas  akcentavo, kad Visatoje dominuoja darna, harmonija, ciklai ir dėsniai, o gamtoje augantys vaistiniai augalai – Dievo dovana.  Jis įvertino ne tik augalų reikšmę, bet ir knygos kūrėjų nuoširdų darbą tiriant vaistinius augalus bei perteikiant žinias mokslinei ir studijų veiklai, įvairių sričių specialistams bei plačiai visuomenei.

 

Knygos pristatymo renginį organizavo UAB „LECTIO DIVINA“, leidykla „Obuolys“ ir VDU Botanikos sodo Mokslo skyriaus Vaistinių ir prieskoninių augalų mokslo sektoriaus darbuotojai.

Susitikimą moderavo doc. dr. Tauras Antanas Mekas, Lietuvos medicinos ir farmacijos istorijos muziejaus direktorius, o kultūrinę dalį atliko Nerijaus Juškos baleto mokyklos mokytojos Daivos Raškauskienės auklėtinės – baleto solistės Gustė Juozapaitytė ir Emilija Štuikytė.

 

2022 11 09

 

 

Kitos aktualijos

2022 12 06
M. K. Čiurlionio įkvėpti žiemos gamtos paveikslai
VDU Botanikos sodo sala ir vėl pasipuošė kalėdinėmis floristinėmis kompozicijomis, kurias išmaniai ir nestokodami fantazijos papuošė Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro dekoratyvinio želdinimo ir aplinkos tvarkymo verslo darbuotojo programos moksleiviai. Natūraliomis medžiagomis išdabintas ne tik naujai atrestauruotas mūsų ikoninis ...
Plačiau
2022 12 01
Šviesų festivalyje sodo parke suspindo retieji Lietuvos augalai
Šviesų festivalio „Džiunglių knyga“ darbo laikas: II, III, IV, V: nuo 17:00 iki 21:00, VI, VII ir švenčių dienomis: nuo 16:00 iki 21:00. Telefonas pasiteirauti: +370 (618) 55 689 Bilietai parduodami: MANOBILIETAS.LT   Žiemai užmigusį VDU Botanikos sodo parką ...
Plačiau
2022 11 28
Oranžerijoje prasidėjo Biblinių augalų paroda
Adventinį laikotarpį pradeda jau tradicija tapusi Biblinių augalų paroda VDU Botanikos sodo oranžerijoje. Šiais metais lankytojus kviečiame pasigrožėti miramedžiu, mirta, ceratonija, datuliniu finiku, krūminiu ąžuolu, granatmedžiu, vilnamedžiu, papirusine viksvuole, visu pulku oleandrų, figmedžių, alyvmedžių ir kitų Biblijoje minimų augalų. ...
Plačiau
2022 11 14
Prasideda šventinės edukacijos: Kalėdinių žaisliukų dirbtuvės
Švenčių laukimas prasideda: sugrįžta vaikų pamėgta edukacinė programa VDU Botanikos sode – Kalėdinių žaisliukų dirbtuvės. KĄ VEIKSIME? Iš mūsų pateiktų – botanikos sode surinktų ir draugiškų aplinkai – medžiagų patys kursite žaisliukus, kurie taps puikiu šventiniu akcentu namams ar ...
Plačiau