VDU Botanikos sodas

18
spalio

Prašome padėti Ukrainos nacionalinio botanikos sodo oranžerijai Kijeve

Ukrainos M. M. Hryshko nacionalinis botanikos sodas Kijeve prašo pagalbos: didžiausiai šalies oranžerijai ir jos nacionaline vertybe pripažintai augalų kolekcijai ši žiema gali būti paskutinė – visus šiuos metus ypač sunkiomis sąlygomis Kijeve laikęsis sodas neturi lėšų įsigyti kurui, reikalingam bent minimalios augalams būtinos šilumos palaikymui.

 

„Maksimaliai apkarpėme ir sumažinome sodo išlaidas, atsisakėme visko, be ko įmanoma išgyventi šį sunkų laikotarpį, tačiau nešildyti oranžerijų, kuriose auga tropiniai ir subtropiniai augalai, paprasčiausiai negalime – nes tai reikštų visišką jų sunaikinimą,“ – skėsčioja rankomis botanikos sodo Kijeve vadovė, dr. Natalia Zaimenko.

 

Iš viso Ukrainos nacionalinės tropinių ir subtropinių augalų kolekcijos plotas oranžerijos komplekse sudaro 5 000 m2, kuriuose demonstruojama per 4 tūkstančiai kolekcinių vienetų. Palyginimui: didžiausios Lietuvoje VDU Botanikos sodo oranžerijos Kaune plotas sudaro 1093 m2, o kolekcijoje – 1,5 tūkst. augalų rūšių.

„Su šiuo botanikos sodu mus sieja ilgametė graži draugystė – iš Kijevo į Kauną atkeliavo daugybė vertingų dovanų – nuo dekoratyviųjų augalų iki vaismedžių. O jų įspūdinga oranžerija gniaužia kvapą – teko lankytis azalijų žydėjimo metu, ir tai išties buvo nepamirštamas reginys,“ – sako VDU Botanikos sodo Ekspozicijų ir kolekcijų skyriaus vadovas Arūnas Balsevičius.

Dar 1999 m. Kijevo oranžerijos kolekcijos buvo tarp tų, kurioms suteiktas nacionalinės Ukrainos vertybės statusas. Ypač Kijevo gyventojų mėgstamas orchidėjų žydėjimas sausį, azalijų vasarį arba tradicinė bonsų paroda gegužę. Kad šie ir visi kiti augalai išgyventų žiemą, oranžerijoje turi būti nuolat palaikoma 14-25 laipsnių temperatūra, priklausomai nuo augalo kilmės: tarkime, azalijoms pakaks ir 14-16 °C, o štai orchidėjoms reikia bent 20-22 °C.

Azalijų ir kamelijų ekspozicija oranžerijoje Kijeve.

Sukulentų ekspozicija oranžerijoje Kijeve.

Didžiąją dalį baziniams poreikiams padengti reikalingų lėšų Ukrainos M. M. Hryshko nacionalinis botanikos sodas užsidirbdavo pats – iš parduotų lankymo bilietų, organizuojamų renginių, nuomojamų erdvių. Per aktyviausią lankymo sezoną sukauptas fondas būdavo skiriamas kurui įsigyti, apmokėti elektros, vandens ir šilumos tiekimą, prižiūrėti 130 hektarų žemės plotus ir pastatus bei turtingų kolekcijų augalus.

 

Šie metai botanikos sodui, kaip ir visai Ukrainai, buvo nepaprastai sudėtingi: pavasarį dėl karo botanikos sodas lankytojams buvo uždarytas – tad lankomiausi ir daugiausiai lėšų visiems metams generuodavę azalijų, kamelijų, magnolijų, lelijų, rododendrų žydėjimai vyko už uždarų vartų, niekieno nelankomi.

 

Ieškant efektyvesnių šildymo būdų, dar 2012 metais buvo pastatyti du granuliniai šildymo katilai, kiekvieną sezoną, priklausomai nuo oro sąlygų, sunaudojantys 800-1 000 tonų granulių. Prasidėjus karo veiksmams, granulių kaina stipriai išaugo: šiandieninėmis kainomis, oranžerijų šildymui Botanikos sodas turėtų skirti bent 10 milijonų ukrainietiškų grivinų (apie 300 tūkstančių eurų). Deja, šį rudenį sodas pasitinka tuščiomis sąskaitomis ir tokių lėšų paprasčiausiai neturi.

 

„Mes žinome, kad ši žiema bus labai sunki ir mums, žmonėms, ir augalams. Puikiai suprantame, kad po kruopelę rinktos ir kurtos kolekcijos atsidūrė milžiniškame pavojuje – ir kad privalome daryti viską, kas įmanoma, kad bent pamėgintume jas išsaugoti. Augalai negali patys pasirūpinti savimi – todėl mes esame jų balsas ir kreipiamės pagalbos į pasaulio bendruomenę,“ – sako oranžeriją puoselėjanti sodo tropinių augalų skyriaus vadovė dr. Ludmyla Buyun.

 

Todėl Ukrainos nacionalinis botanikos sodas, kartu su labdaros fondu „Peli can live“, kviečia visus neabejingus žmones prisijungti prie projekto „Šiluma oranžerijai“ („Heat for Greenhouses“), skirto surinkti lėšas oranžerijos šildymui reikalingoms medžio granulėms įsigyti.

Visi norintys ir galintys padėti Ukrainos nacionaliniam botanikos sodui išsaugoti neįkainojamą kolekciją ir išgyventi ateinančią niūrią žiemą, gali prisidėti aukodami į labdaros fondo „Peli can live“ sąskaitą per LIQPAY platformą.

Pastaba: pasirinkdami aukos dydį turėkite omenyje, kad keičiant valiutą 1 Eur kainuoja apie 35 grivinas.

LIQPAY

arba prisijunkite per šį QR kodą:

 

 

 

 

 

Pavykus surinkti visas projektui „Šiluma oranžerijai“ reikalingas lėšas, likusi aukų dalis bus pervesta kitam Ukrainos M. M. Hryshko nacionaliniame botanikos sode vykdomam projektui „Vanduo botanikos sodui“.

 

Oranžerijos ekspocizijos fragmentas

Oranžerijos ekspocizijos fragmentas

2022 10 18

Kitos aktualijos

2024 04 25
Nacionalinės sveikatos tarybos išvažiuojamasis posėdis ir paroda, skirta VDU Botanikos sodo Vaistinių augalų skyriaus veiklos šimtmečiui
2024 metais minimas Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo Vaistinių augalų skyriaus mokslinės, studijų ir praktinės veiklos šimtmetis. Ta proga balandžio 24 d. Botanikos sode suorganizuotas Nacionalinės sveikatos tarybos išvažiuojamasis posėdis.
Plačiau
2024 04 19
Didysis tulpių žydėjimas prasidėjo!
2024 04 19 Nors orai šiluma nelepina, tačiau mūsų sode didysis tulpių žydėjimas jau pasirengęs tikram spalvų sprogimui: trečiąją balandžio savaitę pradėjo masiškai skleistis Darvino hibridai, Fosterio, pilnavidurės tulpės, pradeda skleistis Triumfo ir net tokios įprastai vėlyvos kaip lelijažiedės, ...
Plačiau
2024 04 13
Drugių paroda vyks iki gegužės 15 d.
2024 03 06 Pavasarį Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodas Kaune pasitinka su visiškai nauja ekspozicija oranžerijoje: po naujai įrengtą, erdvią ir moderniai drugių poreikiams pritaikytą patalpą – Tropinį drugių sodą – sklando ir ant specialiai parinktų augalų tupia drugiai ...
Plačiau
2024 04 12
Dviejų botanikos sodų bendradarbiavimą įamžino pasodintas vaismedis
Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo ir Strasbūro universiteto Botanikos sodo draugystė užsimezgė 2023 m. rudenį, kai minint Ukrainos derybų dėl stojimo į Europos sąjungą pradžią, į Briuselį ir Strasbūrą europarlamentaro Petro Auštrevičiaus iniciatyva buvo atvežtos ir pasodintos ukrainiečiams ramybę ...
Plačiau