VDU Botanikos sodas

29
liepos, 2021

Pirmą kartą sulaukta iš sėklų išauginto reto medžio žiedų

Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode Kaune pražydo gausiažiedė svambuolė (Koelreuteria paniculata): savaime Rytų Azijoje, Kinijoje, Korėjoje augantis medis Botanikos sode išaugintas iš 2011 m. gautų sėklų.

Vasaržalis medelis gausiažiedė svambuolė į Europos sodus kaip rūšis buvo introdukuota 18 a., o jos varietetas apiculata – 1904-taisiais. Greitai paplito pasaulyje dėl savo lajos, lapų, žiedų ir sėklų dėžučių dekoratyvumo: ne atsitiktinai 1932 m. Anglų karališkoji sodininkų draugija apdovanojo gausiažiedę svambuolę už grožį – jos išraiškingus lapus ir žiedynus.

2006 m. leidinyje „Sumedėjusių augalų introdukcija bei jų rezultatai ir perspektyvos Lietuvoje“ (L. Januškevičius, V. Baronienė, D. Liagienė) mokslininkai gausiažiedę svambuolę mini kaip teoriškai mūsų klimate atsparius, bet neperspektyvius augalus.

Panašios nuomonės laikėsi ir VDU Botanikos sodo dendrologai, stebėdami sode iš sėklų auginamų gausiažiedžių svambuolių augalus: jos sunkiai augo, jaunos apšaldavo. Tačiau persodinus į parką, užuovėjoje, po 2 metų medelis pražydo puošniais geltonais žiedais.

 

Augalo neišgąsdino net itin šalta pastaroji žiema – pakako šaknis uždengti mulču. Panašu, kad šią vasarą dešimtmetė 1,2 m aukščio gausiažiedė svambuolė jaučiasi itin puikiai – todėl pradžiugino savo žiedais. Įdomu tai, kad kitos, likusios vazonuose, šiuo metu nežydi, yra žemesnės.

Beje, dar 2004 m. knygoje „Dendrologija“ augalas buvo vadinamas gausiažiede kelreitere, o po kelių metų oficialiai pervadintas į gausiažiedę svambuolę.

Natūraliame savo augimo areale gausiažiedė svambuolė gali augti ir medžiu, ir krūmu, o aukštis siekia iki 7 m, kai kuriuose šaltiniuose nurodoma net iki 15 m.

2021 07 29

 

 

Kitos aktualijos

2024 10 03
Paryžiuje Publikos pagrindinis prizas atiteko VDU Botanikos sode išvestai jurgino veislei
Kiekvienais metais rugsėjį jurginų gerbėjų ir selekcininkų akys nukrypsta į Paryžių: čia vyksta prestižiškiausias Europos tarptautinis jurginų konkursas – „Concours International du Dahlia Parc Floral de Paris“, kuriame šiemet lankytojai savo didžiausias simpatijas ir pagrindinį Publikos prizą skyrė Vytauto ...
Plačiau
2024 09 30
Vroclavo universiteto Botanikos sode įrengta lietuviškų jurginų veislių ekspozicija
Rugsėjo 14-15 dienomis Vroclavo universiteto Botanikos sode Lenkijoje vykusioje jurginų žydėjimo šventėje pražydo ir Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo dovanotos jurginų veislės. „Kauno ir Vroclavo miestų draugystė gyvuoja jau daugiau nei 30 metų, tačiau ryšiai su Vroclavo universiteto ...
Plačiau
2024 09 20
VDU Botanikos sodo derliaus šventėje – pažintis su augalų auginimu
Rugsėjo 20 d., penktadienį, VDU Botanikos sode vyko derliaus šventė, kurios metu buvo galima paragauti įvairių skanėstų ir susipažinti, kaip maistas nukeliauja nuo sėklos iki lėkštės ant mūsų stalo. Ši derliaus šventė yra tarptautinio projekto „Pamatyk, pasėk ir paragauk“ ...
Plačiau
2024 09 07
Europos paveldo dienose – apie vaistažolininkystės tradicijas ir naująjį Europos Tarybos kultūros kelią
VDU Botanikos sode rugsėjo 6 d. vyko atvirų durų diena „Nuo vaistažolininkystės tradicijos iki Europos Tarybos kultūros kelio“, skirta mūsų sodo Vaistinių augalų skyriaus 100 metų veiklos jubiliejui paminėti.
Plačiau