VDU Botanikos sodas

10
spalio, 2022

Paskutinis žydinčio rudens akordas – astrūnų kolekcijoje

 Ankstyvam rudeniui ir jau rugsėjį nušarmojusioms šalnoms pakandus jautresniuosius vasaros pabaigos augalus, šalia chrizantemų savo išdidžias ryškias galvas kelia paskutiniai ir ištvermingiausi rudens žiedai – astrūnai.

Iš viso VDU Botanikos sode Kaune auginama daugiau nei 140 Aster, Symphyotrichum, Heterotheca, Galatella, Boltonia, Doellingeria genčių augalų (apie 20 rūšių ir 120 veislių). Turtinga kolekcija įsigyta sėklų mainų būdu, keičiantis augalais su kitais botanikos sodais, kolekcininkais, dalis augalų įsigyta iš Lietuvos gėlininkystės ūkių, medelynų.

Šių genčių augalai plačiajai visuomenei geriau žinomi Aster (astro) vardu arba vadinami tiesiog astrūnais plačiąja prasme. Nors iš tiesų Aster gentis po išsamių taksonominių tyrimų buvo išskirstyta į keletą smulkesnių genčių, kurių vardai geriau žinomi tik augalų specialistams, mokslininkams.

Smulkialapis astrūnas (Symphyotrichum ericoides) ‘Yvette Richardson’

Virgininis astrūnas (Symphyotrichum novi-belgii) ‘White Ladies’

Mūsų sode daugiausia auginama astrūno (Symphyotrichum) genties augalų, kurių ankstyviausios veislės pradeda žydėti jau rugpjūčio mėnesį. Masinis šių augalų žydėjimas vyksta dabar, spalio viduryje. Vėlyviausios veislės žydi iki lapkričio pradžios.

Aster, Symphyotrichum, Heterotheca, Galatella, Boltonia, Doellingeria genčių augalai – šviesomėgiai, jiems būtina atvira, saulėta vieta. Jeigu ruduo šaltas, lietingas, apniukęs, vėluos žydėjimas, ne visi žiedai pražys, o vėlyviausios veislės gali visai nepražysti.

Išskirtinė savybė – nedidelės trumpalaikės rudeninės šalnos nekenkia žydėjimui, todėl liaudyje astrūnai yra gavę ir šalnažolių vardą.

Šiurkščialapis astrūnas (Symphyotrichum novae-angliae) ‘Primrose Upward’

Astrūnas (Symphyotrichum x salignum)

Didžioji dauguma Aster, Symphyotrichum, Heterotheca, Galatella, Boltonia, Doellingeria genčių augalų VDU Botanikos sode eksponuojama 2022 m. įkurtoje ekspozicijoje, o ateityje ketinama sukurti specialią ekspoziciją, skirtą supažindinti lankytojus su laukiniais astrūnais.

Plikasis astrūnas (Symphyotrichum laeve) ‘Glow in the Dark’

Vėlyvasis astrūnas (Symphyotrichum lateriflorum) ‘Lady in Black’

Į ką ypač verta atkreipti dėmesį? Botanikos sodo gėlininkų rekomendacijos.

Išskirtiniais, itin smulkiai karpytais lapais pasižymi Symphyotrichum ericoides ir šios rūšies veislės.

Rugpjūčio mėnesį įspūdingais, šviesiai gelsvais žiedynais pradeda žydėti Doellingeria umbellata.

Dėmesio verta Heterotheca villosa ‘Golden Sunshine’ – jos žiedynai sodriai geltoni.

Symphyotrichum ‘Ann Leys’ – žiedynai žali su violetiniu atspalviu. Ši veislė ypač atspari nepalankiam orui – lietui, šalnoms, apniukusiam orui.

Symphyotrichum lateriflorum ‘Lady in Black’ – vienas iš vėlyviausių astrūnų, prabangiais tamsiai lapais. Žydi iki lapkričio pradžios (jeigu neužšąla). Žiedai – blyškiai alyviniai.

Virgininis astrūnas (Symphyotrichum novi-belgii) ‘Antwerpse Perel’

Šiurkščialapis astrūnas (Symphyotrichum novae-angliae) ‘Herbstschnee’

2022 10 10