VDU Botanikos sodas

03
spalio, 2024

Paryžiuje Publikos pagrindinis prizas atiteko VDU Botanikos sode išvestai jurgino veislei

Kiekvienais metais rugsėjį jurginų gerbėjų ir selekcininkų akys nukrypsta į Paryžių: čia vyksta prestižiškiausias Europos tarptautinis jurginų konkursas – „Concours International du Dahlia Parc Floral de Paris“, kuriame šiemet lankytojai savo didžiausias simpatijas ir pagrindinį Publikos prizą skyrė Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo Ekspozicijų ir kolekcijų skyriaus vadovo dr. Arūno Balsevičiaus išvestam jurginui ˈÉtoile du Jardinˈ.

 

Kaip sakė veislės autorius dr. Arūnas Balsevičius, pirmajai grupei – tuščiaviduriams jurginams – priklausantis jurginas iš karto patraukė akį savo dekoratyviais margais graižais, kurie yra oranžinės arba baltos ir oranžinės spalvos. Todėl ir pavadinimas šiai veislei buvo duotas ne atsitiktinai: ˈÉtoile du Jardinˈ reiškia „sodo žvaigždė“.

„Ši veislė yra tobula kuriant vienmečių gėlių gėlynus ir ypač tiktų oranžinės-geltonos-pilkos spalvos deriniuose. Keras yra kompaktiškas ir neaukštas, iki 30 cm, o pats augalas pasižymi itin gausiu žydėjimu ir lengvai dauginamas auginiais“, – apie Paryžiaus publiką sužavėjusią veislę pasakoja jos autorius.

Įtikti paryžiečių skoniui Lietuvos selekcininkui pasiseka jau ne pirmus metus: nuo 2018 m. Paryžiaus konkurse dalyvaujančio A. Balsevičiaus išvesti jurginai jau yra pelnę Vaikų prizą, dukart – antrąją vietą publikos rinkimuose. O šiųmetis Publikos pagrindinio prizo laimėjimas kol kas yra pirmasis toks aukštas lietuviškos gėlių veislės įvertinimas.

Iš viso šiemet Parc Floral de Paris konkurse buvo pristatytos apie 80 jurginų veislių. Daugiausiai komisijos, publikos ir žurnalistų apdovanojimų susižėrė prancūzų ir olandų sukurtos veislės.

Jurginas ˈÉtoile du Jardinˈ

Jurginas ˈÉtoile du Jardinˈ

Jurginas – olimpinio Paryžiaus gėlė

Įdomu tai, kad šiemet Paryžiaus gėlynai buvo išvien nuspalvinti skaisčiai oranžiniai raudonais „olimpiniais“ jurginais: pasitinkant olimpinius metus, specialiai šiai progai buvo sukurta nauja veislė ˈParc Floral de Parisˈ – olimpinę liepsną simbolizuojantis jurginas. Iš viso buvo pridauginta 50 tūkstančių šio jurgino augalų, kurie nuo balandžio papuošė miestą ir olimpinių renginių organizavimo vietas, nuo Eliziejaus laukų ar Trokadero aikštės iki didelių ir mažų parkų – iš viso net 150 vietų.

Kaip sako „olimpinio jurgino“ kūrėjai, ir toliau kiekvienais metais šis augalas atras savo vietą Paryžiaus gėlynuose, tapdamas gyvuoju Paryžiaus olimpinių žaidynių atminimu.

O kiekvienas, apsilankęs pačiame Parc Floral de Paris, galės grožėtis ir Lietuvoje išvestais bei publikos balsą pelniusiais jurginais.

Kitos aktualijos

2024 09 30
Vroclavo universiteto Botanikos sode įrengta lietuviškų jurginų veislių ekspozicija
Rugsėjo 14-15 dienomis Vroclavo universiteto Botanikos sode Lenkijoje vykusioje jurginų žydėjimo šventėje pražydo ir Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo dovanotos jurginų veislės. „Kauno ir Vroclavo miestų draugystė gyvuoja jau daugiau nei 30 metų, tačiau ryšiai su Vroclavo universiteto ...
Plačiau
2024 09 20
VDU Botanikos sodo derliaus šventėje – pažintis su augalų auginimu
Rugsėjo 20 d., penktadienį, VDU Botanikos sode vyko derliaus šventė, kurios metu buvo galima paragauti įvairių skanėstų ir susipažinti, kaip maistas nukeliauja nuo sėklos iki lėkštės ant mūsų stalo. Ši derliaus šventė yra tarptautinio projekto „Pamatyk, pasėk ir paragauk“ ...
Plačiau
2024 09 07
Europos paveldo dienose – apie vaistažolininkystės tradicijas ir naująjį Europos Tarybos kultūros kelią
VDU Botanikos sode rugsėjo 6 d. vyko atvirų durų diena „Nuo vaistažolininkystės tradicijos iki Europos Tarybos kultūros kelio“, skirta mūsų sodo Vaistinių augalų skyriaus 100 metų veiklos jubiliejui paminėti.
Plačiau
2024 09 02
Tarptautinėje jurginų parodoje–konkurse pagrindinį prizą pelnė estiška veislė
Parodos metu buvo organizuotas ir Lietuvos, Estijos bei Sakartvelo selekcininkų sukurtų veislių konkursas. Sudaryta komisija iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos šalių mokslininkų, selekcininkų ir kolekcininkų išrinko penkias veisles, kurių autoriams įteikti prizai ir diplomai.
Plačiau