VDU Botanikos sodas

19
spalio, 2017

Nešildomame šiltnamyje uogas sunokino dvivarpė efedra

VDU Botanikos sodo oranžerijoje šviesiai oranžinėmis uogomis pasipuošė dvivarpė efedra (Ephedra distachya). Šis augalas – 1 m aukščio gausiai išsišakojęs krūmokšnis su šliaužiančiu šakniastiebiu. Stiebeliai melsvai žali, vagoti. Vyriškieji strobilai išbarsto žiedadulkes liepą, o rugpjūtį jau sunokina raudonus vaisius. Uogos valgomos, yra saldokos. Sakoma, kad galima valgyti žalias, virti uogienes, dėti į užpiltines. Liaudies medicinoje šios rūšies žolė buvo vartojama gydant reumatizmą, o vietiniai gyventojai kramtė kaip tabaką, gamintas efedrino ekstraktas.

1992 m. gautos sėklos iš Brno (Čekijos resp.), 1995 m.  pasodinta į gruntą kartu su kaktusais, o nuo 2010 m. auga nešildomame šiltnamyje. Žydėjo 2015 m., bet nederėjo. 2016 m. žydėjo ir užaugino pirmąsias uogas, o 2017 m. gausiai žydėjo ir gausiai dera. Uogos šviesiai oranžinės, turi dvi sėklas, saldaus skonio. Labai panašios į avietes.

Efedra (Ephedra) priklauso monotipinei efedrinių šeimai, gentyje – apie 40 rūšių (Rusijoje – apie 10). Auga sausringose pasaulio vietose (stepėse, dykumose)  Vidurinėje Azijoje, prie Viduržemio jūros, Artimuosiuose Rytuose, Kinijoje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje, Anduose.  Su velvičija (Welwitschia) priklauso pereinamajai grupei tarp plikasėklių ir gaubtasėklių augalų. Stiebas ir šakelės briaunoti, nariuoti. Lapai redukuoti, žvyniški. Mikrostrobilai (vyriškieji kankorėžiai) ir megastrobilai (moteriškieji kankorėžiai) susitelkę varputėmis. Vaisius – kaulavaisis.

Efedrų genties augalai turi alkaloido efedrino, kuris liaudies medicinoje naudojamas kaip vaistas nuo šienligės, peršalimo, tonizuoja nervų sistemą, širdį, kraujagysles, gydo bronchų astmą. Manoma, kad iš efedros gamintas senovės arijų svaigusis gėrimas soma.

VDU Botanikos sode auga ir asiūklinė efedra (Ephedra equisetina) – dvinamis krūmokšnis, užaugantis iki 1–1,5 m aukščio. Stiebeliai nariuoti, lapai priešiniai, smulkučiai, redukuoti iki smulkių 2–3 mm ilgio žvynelių, todėl šakelė atrodo kaip belapė, melsvo atspalvio. Sėkla su raudonu sultingu apvalkalu. Šviesamėgė, viena atspariausių šalčiui.

1992 m. gautos sėklos iš Brno (Čekijos resp.), 1995 m.  pasodinta į gruntą kartu su kaktusais, o nuo 2010 m. auga nešildomame šiltnamyje. Jos aukštis šiuo metu 3 m aukščio. Žydi, bet nedera.

Kitos aktualijos

2024 11 26
VDU Botanikos sodo atstovė dalyvavo susitikime Londone, pristatė bendradarbiavimo galimybes ir idėjas
Lapkričio mėnesį VDU Botanikos sodo Paslaugų ir edukacijos skyriaus vadovė Kristina Mulevičienė dalyvavo Lietuvos prekybos rūmų Jungtinėje Karalystėje Lithuanian Chamber of Commerce in the UK organizuotame susitikime. Šis renginys vyko istorinėje aplinkoje – Vestminsterio Jungtinės Karalystės Lordų rūmuose, Londone. Susitikimo ...
Plačiau
2024 11 25
Į dirvą susodinti paskutiniai tulpių svogūnėliai: pavasarį sodas pasitiks kone dvigubai išplėsta ekspozicija
Rudens pabaigą Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodas Kaune pasitiko intensyviais sodinimais: prieš pat iškrentant pirmajam rimtesniam sniegui, į dirvą naujai plečiamoje tulpių ekspozicijoje susodinti tūkstančiai tulpių svogūnėlių. Neabejotinai viena mėgstamiausių ir lankomiausių tulpių ekspozicija išaugs kone dvigubai: pavasarį, ...
Plačiau
2024 11 05
Į tropinį sodą sugrįžo drugiai! Paroda – iki gruodžio 22 d.
Šaltąjį ir tamsųjį sezoną pasitinkame su šviesos, šilumos ir žalumo kupinu tropiniu drugių sodu, į kurį sugrįžta egzotiškieji drugeliai. Šiuo metu bebaigiantys iš lėliukių ristis ir sparnus džiovinantys margasparniai didžiausioje šalies oranžerijoje Kaune lankytojų lauks nuo lapkričio 6 d. ...
Plačiau
2024 10 03
Paryžiuje Publikos pagrindinis prizas atiteko VDU Botanikos sode išvestai jurgino veislei
Kiekvienais metais rugsėjį jurginų gerbėjų ir selekcininkų akys nukrypsta į Paryžių: čia vyksta prestižiškiausias Europos tarptautinis jurginų konkursas – „Concours International du Dahlia Parc Floral de Paris“, kuriame šiemet lankytojai savo didžiausias simpatijas ir pagrindinį Publikos prizą skyrė Vytauto ...
Plačiau