VDU Botanikos sodas

03
liepos, 2024

Neįprastai anksti pražydo ypač gausi hortenzijų kolekcija

Šiemet neįprastai anksti pradėjo žydėti gausi VDU Botanikos sodo Kaune hortenzijų kolekcija. Pačios pirmosios apsipylė žiedais laipiojančios ir aukštosios hortenzijos. Vėliau savo žiedus pradėjo skleisti ir šviesiosios, didžialapės, ąžuolalapės bei  šluotelinės hortenzijos. Vėliausiai sužydės šiurkščiosios hortenzijos, kurių žiedų dar laukiame.

Šiuo metu jau visu gražumu žydi šviesiosios hortenzijos (Hydrangea arborescens) tokios veislės, kaip ‘Sheep Cloud’, ‘Grandiflora’.

Pradeda žydėti didžialapės hortenzijos dantytasis porūšis  (Hydrangea serrata) ‘Santiago’ ir kai kurios veislės šluotelinių hortenzijų (Hydrangea paniculata) – ‘Levana’, ‘Early Sensation’, ‘Vanille Fraise’, ‘Wim’s Red’.

Jau gana gausiai žydi ąžuolalapių hortenzijų (Hydrangea quercifolia) įvairios veislės. Kitų hortenzijų žiedai pasirodys netrukus.

Galime pasidžiaugti, kad šiemet hortenzijos džiugina ne tik ankstyvesniu žydėjimu, bet ir savo vešlumu bei žiedų gausa.  Ypač tai akivaizdu su didžialapėmis hortenzijomis. Matyt, šiltėjantis klimatas, ankstyvas pavasaris ir gausus kritulių kiekis turėjo įtakos jų augimui ir žiedų formavimuisi.

Hortenzijos priklauso hortenzijinių (Hydrangeaceae Dumort.) šeimai ir hortenzijų ( Hydrangea L.) genčiai. Natūraliai paplitusios Rytų Azijoje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje. Gali augti krūmu, liana ar medeliu.

Pačios pirmosios iš Šiaurės Amerikos į Europą 18 a. atkeliavo šviesiosios hortenzijos (Hydrangea arborescens). Kiek vėliau tame pačiame amžiuje iš Japonijos ir Korėjos į Angliją atkeliavo didžialapės hortenzijos (Hydrangea macrophylla). Dar vėliau, apie 1860 metus, iš Japonijos ir Kinijos į Europą atkeliavo šluotelinės hortenzijos (Hydrangea paniculata). Manoma, kad XIX a. antroje pusėje hortenzijos įsikūrė ir Lietuvoje.

VDU Botanikos sode Kaune hortenzijų kolekcija pradėta kurti nuo 2014 m., ją papildant naujais augalais. Sodinukai įsigyti iš įvairių Lietuvos medelynų ir arboretumų, taip pat Lenkijos Kornik arboretumo, Latvijos Salaspilio Botanikos sodo. Tai viena didžiausių hortenzijų kolekcijų tarp Baltijos botanikos sodų: čia galima pamatyti 107 įvairių hortenzijų veislių ir daugiau kaip 200 augalų.

Mūsų kolekcijoje auga 7 hortenzijų rūšys ir 1 porūšis: šluotelinės, šviesiosios, laipiojančios, didžialapės, šiurkščiosios, aukštosios, ąžuolalapės hortenzijos bei didžialapės hortenzijos dantytasis porūšis.

Pačios atspariausios žiemos šalčiams yra šviesiosios ir šluotelinės hortenzijos. Didžialapės ir ąžuolalapės – jautresnės  mūsų žiemoms, todėl patariama jas žiemai pridengti. Visos hortenzijos mėgsta rūgštesnę dirvą.

Kai kurios šluotelinės hortenzijos, nepriklausomai nuo dirvos rūgštingumo, žydėjimo metu keičia savo žiedų spalvą. Pavyzdžiui, šluotelinių hortenzijų ‘Bobo’ ir ‘Limelight’ žiedai pradžioje būna balti, o vėliau nusidažo rausva spalva.

 

Vyresn. dendrologė Loreta Buknienė

Kitos aktualijos

2024 10 03
Paryžiuje Publikos pagrindinis prizas atiteko VDU Botanikos sode išvestai jurgino veislei
Kiekvienais metais rugsėjį jurginų gerbėjų ir selekcininkų akys nukrypsta į Paryžių: čia vyksta prestižiškiausias Europos tarptautinis jurginų konkursas – „Concours International du Dahlia Parc Floral de Paris“, kuriame šiemet lankytojai savo didžiausias simpatijas ir pagrindinį Publikos prizą skyrė Vytauto ...
Plačiau
2024 09 30
Vroclavo universiteto Botanikos sode įrengta lietuviškų jurginų veislių ekspozicija
Rugsėjo 14-15 dienomis Vroclavo universiteto Botanikos sode Lenkijoje vykusioje jurginų žydėjimo šventėje pražydo ir Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo dovanotos jurginų veislės. „Kauno ir Vroclavo miestų draugystė gyvuoja jau daugiau nei 30 metų, tačiau ryšiai su Vroclavo universiteto ...
Plačiau
2024 09 20
VDU Botanikos sodo derliaus šventėje – pažintis su augalų auginimu
Rugsėjo 20 d., penktadienį, VDU Botanikos sode vyko derliaus šventė, kurios metu buvo galima paragauti įvairių skanėstų ir susipažinti, kaip maistas nukeliauja nuo sėklos iki lėkštės ant mūsų stalo. Ši derliaus šventė yra tarptautinio projekto „Pamatyk, pasėk ir paragauk“ ...
Plačiau
2024 09 07
Europos paveldo dienose – apie vaistažolininkystės tradicijas ir naująjį Europos Tarybos kultūros kelią
VDU Botanikos sode rugsėjo 6 d. vyko atvirų durų diena „Nuo vaistažolininkystės tradicijos iki Europos Tarybos kultūros kelio“, skirta mūsų sodo Vaistinių augalų skyriaus 100 metų veiklos jubiliejui paminėti.
Plačiau