VDU Botanikos sodas

03
liepos, 2024

Neįprastai anksti pražydo ypač gausi hortenzijų kolekcija

Šiemet neįprastai anksti pradėjo žydėti gausi VDU Botanikos sodo Kaune hortenzijų kolekcija. Pačios pirmosios apsipylė žiedais laipiojančios ir aukštosios hortenzijos. Vėliau savo žiedus pradėjo skleisti ir šviesiosios, didžialapės, ąžuolalapės bei  šluotelinės hortenzijos. Vėliausiai sužydės šiurkščiosios hortenzijos, kurių žiedų dar laukiame.

Šiuo metu jau visu gražumu žydi šviesiosios hortenzijos (Hydrangea arborescens) tokios veislės, kaip ‘Sheep Cloud’, ‘Grandiflora’.

Pradeda žydėti didžialapės hortenzijos dantytasis porūšis  (Hydrangea serrata) ‘Santiago’ ir kai kurios veislės šluotelinių hortenzijų (Hydrangea paniculata) – ‘Levana’, ‘Early Sensation’, ‘Vanille Fraise’, ‘Wim’s Red’.

Jau gana gausiai žydi ąžuolalapių hortenzijų (Hydrangea quercifolia) įvairios veislės. Kitų hortenzijų žiedai pasirodys netrukus.

Galime pasidžiaugti, kad šiemet hortenzijos džiugina ne tik ankstyvesniu žydėjimu, bet ir savo vešlumu bei žiedų gausa.  Ypač tai akivaizdu su didžialapėmis hortenzijomis. Matyt, šiltėjantis klimatas, ankstyvas pavasaris ir gausus kritulių kiekis turėjo įtakos jų augimui ir žiedų formavimuisi.

Hortenzijos priklauso hortenzijinių (Hydrangeaceae Dumort.) šeimai ir hortenzijų ( Hydrangea L.) genčiai. Natūraliai paplitusios Rytų Azijoje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje. Gali augti krūmu, liana ar medeliu.

Pačios pirmosios iš Šiaurės Amerikos į Europą 18 a. atkeliavo šviesiosios hortenzijos (Hydrangea arborescens). Kiek vėliau tame pačiame amžiuje iš Japonijos ir Korėjos į Angliją atkeliavo didžialapės hortenzijos (Hydrangea macrophylla). Dar vėliau, apie 1860 metus, iš Japonijos ir Kinijos į Europą atkeliavo šluotelinės hortenzijos (Hydrangea paniculata). Manoma, kad XIX a. antroje pusėje hortenzijos įsikūrė ir Lietuvoje.

VDU Botanikos sode Kaune hortenzijų kolekcija pradėta kurti nuo 2014 m., ją papildant naujais augalais. Sodinukai įsigyti iš įvairių Lietuvos medelynų ir arboretumų, taip pat Lenkijos Kornik arboretumo, Latvijos Salaspilio Botanikos sodo. Tai viena didžiausių hortenzijų kolekcijų tarp Baltijos botanikos sodų: čia galima pamatyti 107 įvairių hortenzijų veislių ir daugiau kaip 200 augalų.

Mūsų kolekcijoje auga 7 hortenzijų rūšys ir 1 porūšis: šluotelinės, šviesiosios, laipiojančios, didžialapės, šiurkščiosios, aukštosios, ąžuolalapės hortenzijos bei didžialapės hortenzijos dantytasis porūšis.

Pačios atspariausios žiemos šalčiams yra šviesiosios ir šluotelinės hortenzijos. Didžialapės ir ąžuolalapės – jautresnės  mūsų žiemoms, todėl patariama jas žiemai pridengti. Visos hortenzijos mėgsta rūgštesnę dirvą.

Kai kurios šluotelinės hortenzijos, nepriklausomai nuo dirvos rūgštingumo, žydėjimo metu keičia savo žiedų spalvą. Pavyzdžiui, šluotelinių hortenzijų ‘Bobo’ ir ‘Limelight’ žiedai pradžioje būna balti, o vėliau nusidažo rausva spalva.

 

Vyresn. dendrologė Loreta Buknienė

Kitos aktualijos

2024 07 17
Europos Tarybos Istorinių vaistinių ir vaistinių augalų sodų Kultūros kelyje – ir VDU Botanikos sodas
Europos Tarybos kultūros kelias papildytas nauju – 48-uoju Europos istorinių vaistinių ir vaistinių augalų sodų keliu, vadovaujantis Europos Tarybos Ministrų komiteto rezoliucijoje CM/Res (2023)2 sertifikavimo kriterijais. 2024 m. birželio 27 d. išplėstinio dalinio susitarimo dėl Kultūros kelių (Governing Board ...
Plačiau
2024 07 15
Magiškomis šviesomis užlietas naktinis sodas sutraukė tūkstančius lankytojų iš visos Lietuvos
Net penkias dienas Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sode švytėjo, kvepėjo, žydėjo ir fontanais tryško BOTANINĖS NAKTYS – festivalis, skirtas gamtai, muzikai ir šviesų magijai. Tad šiųmetė didžiausia botaninė šventė Lietuvoje – KVAPŲ NAKTIS – tapo šio festivalio dalimi, ...
Plačiau
2024 07 05
KVAPŲ NAKTIES’2024 PROGRAMA
LIEPOS 12 d. – KVAPŲ NAKTIS Šokantys muzikiniai fontanai. Šviesos instaliacijos. Lazerių šou. KAUNO MUZIKINIO TEATRO atlikėjų autorinis koncertas. Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo veidu tapusi „Kvapų naktis“ išaugo į visos savaitės renginį „Botaninės naktys“: liepos 12 d., ...
Plačiau
2024 07 05
Artėjant KVAPŲ NAKČIAI, gausiai pasipuošė ir astilbių kolekcija
Paskubėjusios bent porą savaičių, birželio pabaigoje gausiai sužydo mūsų astilbės, liepą pasitikdamos virtusios margaspalviu pūkuotu mišku. „Šiemet pastebėjome, kad Botanikos sode dauguma augalų užaugo žemesni nei paprastai. Išimtis – astilbės. Nors balandis ir dalis gegužės buvo vėsūs, tačiau augimo ...
Plačiau