VDU Botanikos sodas

25
balandžio, 2023

Laimę skleidę augalai antram gyvenimui atsikraustė į VDU Botanikos sodą

Į Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo gėlynus atsikrausto daugiau kaip 60 gebenių lipikių: kelioms savaitėms šie augalai buvo tapę įkvepiančios instaliacijos „Taikos dronai“ dalimi ir, minint pasaulinę Laimės dieną, eksponuoti Kauno „Akropolyje“. Instaliacijai pasibaigus, augalai padovanoti ir antram gyvenimui atvyko į VDU Botanikos sodą, kur pakeltose lysvėse papildys naujai kuriamas ekspozicijas bei gėlynus.

Įspūdinga architektų ir floristų jungtinės komandos sukurta gyvoji instaliacija „Taikos dronai“, kuriai buvo panaudota daugiau kaip pusšimtis žaliuojančių augalų, sulaukė itin didelio prekybos centro lankytojų dėmesio. Tad galvodami apie supančią aplinką, idėją įgyvendinę Kauno „Akropolis“ ir agentūra „Salto“ nusprendė instaliaciją puošusius augalus padovanoti VDU Botanikos sodui.

„Esame socialiai atsakingas verslas, todėl praktika, kai po įvykusio renginio ar meninio projekto dovanojame tam tikrus daiktus, mums ne naujiena. Visuomet tai, ką galima prikelti antram gyvenimui ir panaudoti iš naujo, padovanojame tiems, kam to labiausiai reikia ir kas galės jais tinkamai pasirūpinti. Mūsų prekybos centre didelis dėmesys skiriamas visuomeninėms, meno ir socialinėms iniciatyvoms, nuolat stengiamasi kurti bendruomeniškumo jausmą, prisidedant prie prasmingų projektų ir teigiamų pokyčių visuomenėje. O toks antrinis daiktų panaudojimas mums dar garsiau leidžia skleisti žinią apie tvarumą,“ – sako prekybos centro Kauno „Akropolis“ turto valdytoja Akvilė Kalvaitienė.

Gebenės instaliacijoje. M.Plepio nuotrauka.

Gebenės instaliacijoje. M.Plepio nuotrauka.

Kaip pastebi VDU Botanikos sodo Paslaugų ir edukacijos skyriaus vadovė Kristina Mulevičienė, įvairios partnerystės ir prasmingos bendros programos su socialiniais, verslo, mokslo partneriais yra neatsiejama šiuolaikinio botanikos sodo dalis: „Tad ir mes VDU Botanikos sode kasmet jungiamės prie įvairių iniciatyvų, ypač, kai jos susijusios su tvarumo idėjomis ir ekologiškos pasaulėžiūros puoselėjimu. Perimdami meninės instaliacijos augalus savo globon, ne tik suteikiame jiems antrąjį gyvenimą, bet ir, panaudodami juos dekoratyvinių augalų kompozicijose, dalinsimės idėjomis, kaip nereiklias ir dailias gebenes galima panaudoti želdynuose, gėlynuose“.

 

Gebenės: kambario, lauko ir Raudonosios knygos augalas

Kaip pastebi Botanikos sodo specialistai, nors šios gebenės kambariuose auginamos dar nuo 19 a., tačiau didžiojoje Europos dalyje yra populiaresnės kaip lauko augalas.

Gebenė lipikė – Hedera helix L. – tai visžalė laipiojanti liana, pridėtinių šaknelių pagalba lipanti medžiais, tvoromis bei sienomis. Kai nėra į ką lipti, gebenė driekiasi žeme ir lyg kilimas gali padengti didžiulius žemės plotus. Natūraliai ji auga Europoje ir Pietvakarių Azijoje.

Beje, tai vienintelė gebenė, natūraliai auganti ir Lietuvoje, tiesa, reta, todėl įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą.

Lapai sodriai žali, žvilgantys, skiautėti. Yra sukurta nemažai veislių įvairiai margintais lapais.

Gebenės sodo šiltnamiuose laukia persodinimo į dirvą.

Gebenės atkeliauja į Botanikos sodą.

Gebenės – nereiklūs augalai. Gerai auga vidutinio drėgnumo ir trąšumo, vandeniui ir orui laidžioje dirvoje, daliniame pavėsyje. Deja, žiemomis Lietuvoje gebenės dažnai apšąla, bet pavasarį dažniausiai atželia.

Įvairiose kultūrose ir religijose gebenės turėjo įvairias simbolines reikšmes.  Pagonys ir krikščionys jas laikė amžinojo gyvenimo simboliu. Dėl labai tvirto prisitvirtinimo prie atramos, kuria lipa, gebenės Anglijoje Viktorijos laikais buvo laikomos tvirtos draugystės simboliu ir jų motyvai buvo itin populiarūs dovanose. Senovės Graikijoje nugalėtojai kartais buvo vainikuojami gebenių vainikais.

2023 04 25

 

 

 

Kitos aktualijos

2024 10 03
Paryžiuje Publikos pagrindinis prizas atiteko VDU Botanikos sode išvestai jurgino veislei
Kiekvienais metais rugsėjį jurginų gerbėjų ir selekcininkų akys nukrypsta į Paryžių: čia vyksta prestižiškiausias Europos tarptautinis jurginų konkursas – „Concours International du Dahlia Parc Floral de Paris“, kuriame šiemet lankytojai savo didžiausias simpatijas ir pagrindinį Publikos prizą skyrė Vytauto ...
Plačiau
2024 09 30
Vroclavo universiteto Botanikos sode įrengta lietuviškų jurginų veislių ekspozicija
Rugsėjo 14-15 dienomis Vroclavo universiteto Botanikos sode Lenkijoje vykusioje jurginų žydėjimo šventėje pražydo ir Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo dovanotos jurginų veislės. „Kauno ir Vroclavo miestų draugystė gyvuoja jau daugiau nei 30 metų, tačiau ryšiai su Vroclavo universiteto ...
Plačiau
2024 09 20
VDU Botanikos sodo derliaus šventėje – pažintis su augalų auginimu
Rugsėjo 20 d., penktadienį, VDU Botanikos sode vyko derliaus šventė, kurios metu buvo galima paragauti įvairių skanėstų ir susipažinti, kaip maistas nukeliauja nuo sėklos iki lėkštės ant mūsų stalo. Ši derliaus šventė yra tarptautinio projekto „Pamatyk, pasėk ir paragauk“ ...
Plačiau
2024 09 07
Europos paveldo dienose – apie vaistažolininkystės tradicijas ir naująjį Europos Tarybos kultūros kelią
VDU Botanikos sode rugsėjo 6 d. vyko atvirų durų diena „Nuo vaistažolininkystės tradicijos iki Europos Tarybos kultūros kelio“, skirta mūsų sodo Vaistinių augalų skyriaus 100 metų veiklos jubiliejui paminėti.
Plačiau