Liepos 17 d. jau tradicija tapusiame Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo renginyje „Kvapų naktis“ – visa paletė paskaitų, edukacijų, ekskursijų, kurios leis pamatyti, paragauti, išgirsti, užuosti, paliesti – išnaudoti visas turimas jusles. Viena iš sudedamųjų renginio dalių – „Kūrybos podiumas“. Inesa Uktverienė, žurnalo „Lietuvė“ įkūrėja ir redaktorė, „Kūrybos podiumo“ organizatorė, praskleidžia paslapties šydą ir papasakoja apie šią „Kvapų nakties“ dalį, kurios su nekantrumu jau laukia tiek gamtos, tiek rankų darbo kūrybos, tiek mados mylėtojai.
Papasakokite „Kūrybos podiumo“ istoriją. Kaip ir kada anksčau jį organizavote, kaip sekėsi, su kokiais iššūkiais susidūrėte?
Bekuriant žurnalą „Lietuvė“ mums su kolege gimė idėja suburti kuriančias moteris, suorganizuoti jų kūrybos pristatymus. Pirmasis „Kūrybos podiumas“ buvo surengtas 2015 m., tad šiais metais bus jau penktasis renginys. Anksčiau jis buvo organizuojamas kitose vietose, vis bandėme atrasti tinkamas erdves, kurios tiktų podiumo įkūrimui, kur būtų galimybė susodinti žiūrovus, o fonas būtų tinkamas pačiai renginio koncepcijai. Prieš dvejus metus organizuodamos „Kūrybos podiumą“ VDU Botanikos sode supratome, kad ši vieta itin tinkama – įvairių augalų apsuptyje modeliai jaučiasi laisvai, o nuotraukose atsispindi romantika, natūralumas. Drabužių ir aksesuarų pristatymas gamtoje suartina žiūrovus ir kuriamas kolekcijas. Įvairūs kūriniai su gėlių elementais, dirbiniai iš akmenų, odos – visa tai labai puikiai įsikomponuoja Botanikos sodo erdėje. Na, o kalbant apie iššūkius organizuojant šį renginį, įvardyčiau nuostabius rankų darbo kūrinius gaminančių asmenų kuklumą. Kartais jie nenori rodytis viešumoje, pasakoti apie savo kūrybą, tačiau, kaip patirtis rodo, kai tą pabando, lieka dėkingi už galimybę ir mielai sugrįžta.
Kuo šių metų „Kūrybos podiumas“ VDU Botanikos sode renginyje „Kvapų naktis“ bus išskirtinis? Kas bus kitaip nei pernai, ar dar ankstesniais metais?
Šių metų renginys, susidūręs su tikrai nemenku karantino iššūkiu, kuris pasiruošimo procesą sutrikdė, vis tiek turės nemažai išskirtinumo – išvysime įspūdingą gėlių sienelę, kurią sukurs Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro floristų mokytojų ir mokinių komanda, taip pat akis džiugins spalvingos kuprinės vaikams, tunikos su piešiniais ant jų, pirmą kartą „Kūrybos podiume“ išvysime odinių rūbų ir aksesuarų kolekciją. Taip pat džiaugiuosi, kad šiemet vieną kolekciją savo floristiniais šedevrais papuoš pati Kristina Rimienė, laidos „Pasaulis pagal moteris“ vedėja ir profesionali floristė, o podiumu žengs jos dukra Marija. Gražu yra tai, kad kasmet tokiuose renginiuose gimsta draugystės, nuostabūs duetai, kas jau buvo ir pernai. Na, o šiemet pirmą kartą „Kūrybos podiume“ pasirodys tercetas, kuris turėtų tikrai gražiai „suskambėti“ – trijų skirtingų kūrėjų kolekcijų sujungimas ir pristatymas. Dalyvaus drabužių, aksesuarų ir gėlių kūrėjos. Podiumu šiemet žingsniuos ne tik merginos, bet išvysime ir vyriškos lyties atstovą. Tai nėra visai nauja „Kūrybos podiume“, bet pasitaiko rečiau.
Kokiais įdomiais ir neeiliniais talentais pasižyminčių kūrėjų sutiksime šių metų „Kvapų naktyje“?
Kūrėjų bus tikrai nemažai, pradedant jau paminėtomis ryškiomis kuprinėmis, džinsiniais drabužiais, veltiniais, o baigiant tapyba ant šilko naudojant augalus, išskirtiniais papuošalais, pavyzdžiui, auskarais, kurių viduje – džiovintos gėlės, tapytais portretais. „Kūrybos podiumo“ užduotis renginyje – parodyti, kiek talentingų kūrėjų turime Lietuvoje, leisti jiems atsiskleisti, parodyti originalius savo kūrinius.
Ar rankų darbo kūryba tebėra aktuali moderniai moteriai? Su tuo susiduriate nemažai. Gal pastebėjote kokias nors tendencijas, pavyzdžiui, kas nors išpopuliarėjo visai neseniai, o kai kas galbūt paskutiniu metu prarado populiarumą?
Pastebėjau, kad paskutiniu metu ypač populiarėja rankų darbo kūryba kaip laisvalaikio praleidimo, meditacijos būdas. Verslo bumas šioje srityje praėjo. Prieš keletą metų itin daug kūrėjų siūlė pirmiausiai pardavimui skirtus gaminius, o paskutiniu metu jaučiu atsirandantį susikoncentravimą į save. Tai džiugina ir rodo, kad žmonės pradeda vis labiau jausti save, daryti tai, kas patiems patinka, o tuomet ir parduoti tokius „savus“ kūrinius yra daug smagiau. Kalbant apie konkrečias kūrybos šakas, dabar itin populiarėja tapymas. Tapymo, kaip savęs pažinimo ir atsipalaidavimo terapijos, seminarai itin dažni. Tą bandysime įkomponuoti ir šių metų „Kvapų naktyje“ – kūrėjos Giedrės Sunklodaitės, kuri taip pat pristatys ir vestuvines sukneles, nutapytus paveikslus su moterų veidais. Galima išskirti ir tapymą ant šilko. Mezgimas, siuvinėjimas, molio dirbiniai, papuošalų kūrimas taip pat nepraranda pozicijų. Sunku įvardyti, kas šiuo metu ne taip populiaru, bet galbūt mažiau pastebiu įprastus nėrinius, tačiau manau, kad tai irgi tik laiko klausimas, nes viskas juk atsikartoja ir vis sukasi ratu, mados sugrįžta. Tačiau jeigu nėrimo pastebiu mažiau, tai kita panaši technika kaip tik populiarėja. Tai – makramė technika – pynimas iš virvučių. Šie gaminiai pagyvina namų interjerą, suteikia jam išskirtinumo, bohemiško įvaizdžio, o trijų tūkstančių metų jūreiviško pynimo technikomis šiuo metu susidomi vis daugiau kūrėjų. Bohemiško stiliaus vestuvėse galima dažnai išvysti makramė būdu pintų ratų. Tikrai pastebiu, kad šio pynimo technikos dabar intensyviai mokosi vestuvių dekoratorės.
Šiais metais kūrybos podiumu žingsniuos moterys ir mergaitės, demonstruodamos įvairius lietuvių kūrėjų sukurtus drabužius ir aksesuarus. Ar planuojama bendra tema, jungianti visą podiumą?
Galiu išduoti, kad renginyje bus tikrai daug įvairių suknelių, taip pat ir vestuvinių. Tačiau vienos bendros temos, kuri sujungtų apskritai visus kūrėjus ir jų darbus, nebus. Per daug sudėtinga būtų užduoti vieną bendrą temą kūrėjams, kai jie tokie skirtingi. Išvysime dešimt kolekcijų, kurias pristatys podiumu einantys modeliai. Tačiau kūrėjų bus tikrai daugiau, tik dalis jų savo kūrinius pristatys atskirose VDU Botanikos sodo erdvėse.
Kaip atsirenkate „Kūrybos podiumo“ dalyvius ir ar šių metų atranka kuo nors išsiskiria? Kokių visiems pažįstamų, žinomų žmonių šiemet išvysime „Kūrybos podiume“ VDU Botanikos sode ant podiumo, bei kūrėjų vaidmenyse?
Birželio viduryje modelių atranka vyko pačiame VDU Botanikos sode. Šiais metais stengiuosi įtraukti į kolekcijų pristatymus dar daugiau paprastų žemiškų moterų, kurios jau perkopusios trisdešimt ar keturiasdešimt metų, bet spinduliuoja savo vidiniu ir išoriniu grožiu. Būtent tą ir noriu šiemet akcentuoti kolekcijų pristatymuose – ne tik jauni profesionalūs modeliai gali eiti podiumu. Kitas niuansas – kūrėjai taip pat kuria drabužius ne tik jaunoms, tobulų kūno linijų merginoms, jie dažnai akcentuoja solidesnio amžiaus arba rubensiškų formų modelių poreikį, tad ir atranka atitinkamai priklauso nuo to. Na, o kalbant apie žinomesnius veidus, šiemet išvysime floristę Kristiną Rimienę, kuri pristatys savo kūrybą iš gėlių, „RIGONDA Style“ gaminius. Podiumu žingsniuos šokėja Gintarė Slausgalvienė, Kauno ponia Beta Rumšienė, plaukų meistras Karolis Murauskas, dainininkės Marija Grabšaitė ir Monika Ostrenkova, modelis Viktorija Vaičiatė, Neringa Mažeikienė, Joana Bartaškienė. Išvysime ir Dainą Bilevičiūtę drabužių kūrėjos amplua, bet telieka paslaptimi, ką ji pristatys žiūrovams.
Dėkoju už pokalbį ir su nekantrumu laukiame „Kvapų nakties“.
Inesą Uktverienę kalbino ir interviu parengė Kristina Kalasauskaitė
„Kvapų naktis“ vyks liepos 17 d., penktadienį, Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode (Ž. E. Žilibero g. 6, Kaunas). „Kvapų nakties“ pradžia 16 val., „Kūrybos podiumas“ vyks nuo 17.30 val. Su programa kviečiame susipažinti čia.