VDU Botanikos sodas

24
rugpjūčio

Konferencijoje-seminare analizavo botaninės įvairovės apsaugos aktualijas

DSC_6209

Lietuvos, Ukrainos, Baltarusijos ir Latvijos mokslininkai, įvairių įstaigų bei organizacijų atstovai rugpjūčio 16-18 d. dalijosi patirtimi, sėmėsi žinių ir diskutavo apie botaninės įvairovės išsaugojimo iššūkius ir patirtį konferencijoje-seminare „Botaninės įvairovės apsaugos aktualijos“, kuris yra projekto „Botanica Sudavica“ dalis.

 

Subūrė dalintis ir bendradarbiauti

„Pagrindinė šios konferencijos tema – vietinių augalų apsauga – yra ir viena esminių visų botanikos  sodų funkcijų,“ – pabrėžė konferencijos atidarymo metu kalbėjusi projekto „Klimato kaitos poveikio Pietvakarių Lietuvos botaninei įvairovei nustatymas ir prisitaikymo priemonių parengimas (BOTANICA SUDAVICA)“ vadovė, prof. Vida Mildažienė.

Daugiau kai pusę šimto susirinkusių konferencijos dalyvių pasveikinęs VDU Kauno botanikos sodo direktorius dr. Nerijus Jurkonis džiaugėsi, kad tokios iniciatyvos ne tik suburia aplinkinių šalių kolegas botanikus, sutelkia labai svarbiam gyvosios gamtos rūšių išsaugojimui, bet ir prisideda prie visuomenės švietimo bei ugdomųjų veiklų.

„Projekto „Botanica Sudavica“ metu įrengta retųjų ir saugomų Lietuvos augalų ekspozicija VDU Kauno botanikos sode kiekvienam apsilankiusiam suteikia unikalią progą išvysti tuos išskirtinius mūsų lietuviškos augalijos egzempliorius, kurių taip paprastai gamtoje jau nebesutiksi,“ – sakė dr. N. Jurkonis, linkėdamas dalyviams pasisemti konferencijoje-seminare ne tik žinių, bet ir įkvėpimo.

 

Analizavo spartėjančius augalijos pokyčius

Kaip teigė vienas konferencijos organizatorių, Vytauto Didžiojo universiteto Kauno botanikos sodo Kolekcijų skyriaus vadovas dr. Arūnas Balsevičius, konferencija toli gražu nebuvo įsprausta į siaurus projekto rėmus. „Didelis mūsų, organizatorių, laimėjimas buvo tai, kad pavyko pritraukti išties daug mokslininkų ir profesionalų iš skirtingų šalių ir institucijų – nuo studentų ar saugomų teritorijų darbuotojų, iki skirtingų sričių mokslininkų, kuriems analizuotos temos buvo išties įdomios ir aktualios. Tai lėmė ir konferencijos metu užsimezgusią ne vieną prasmingą diskusiją”.

Pasak dr. A. Balsevičiaus, tris dienas trukusi konferencija-seminaras, kurios metu skaityti pranešimai, vykdytos diskusijos ir lankytos rezervatų teritorijos, buvo tiek mokslinis, tiek edukacinis renginys, palietęs gamtosauginius, gamtotvarkinius ir net juridinius aspektus. „Seminaro dalyviai turėjo puikią progą įsitikinti, kaip stipriai keičiasi augalija ir kad tie pokyčiai vis spartėja,” – tvirtina mokslininkas.

Konferencija organizuota įgyvendinant 2009-2014 Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo LT03 programos „Biologinė įvairovė ir ekosistemų funkcijos“ projektą „Klimato kaitos poveikio Pietvakarių Lietuvos botaninei įvairovei nustatymas ir prisitaikymo priemonių parengimas (BOTANICA SUDAVICA)“, projekto numeris EEE-LT03-AM-01-K-01-010 (2015-2016 m.) Projekto partneriai – Marijampolės miškų urėdija, Vištyčio regioninis parkas ir Augalų genų bankas. Projekto „Botanica Sudavica“ veiklų teritorija apima Alytaus rajono, Kalvarijos, Kazlų Rūdos, Marijampolės, Lazdijų rajono ir Vilkaviškio rajono savivaldybių teritorijas (bendras plotas – 18 279 km2), kuriose yra šios saugomos teritorijos: Veisiejų, Vištyčio, Metelių regioniniai parkai ir Žuvinto biosferos rezervatas.

Kitos aktualijos

2023 03 15
Į oranžeriją sugrįžo tropiniai drugiai: eksponuojami kartu su orchidėjomis
Kol pavasaris neskuba ateiti, pasimėgauti tropikų šiluma ir spalvomis kviečia Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo oranžerija Kaune, kurioje nuo kovo 15 d. atidaryta tropinių drugių paroda. Įprastai tradicinę drugių parodą Botanikos sodas eksponuodavo ir lankytojus atogrąžų šiluma bei ...
Plačiau
2023 03 14
Su šimto metų gimtadieniu pasveikino pražydęs „šimtmečio augalas“
Panašu, kad su šimtuoju gimtadieniu Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodą Kaune sveikina ir augalai: sodo oranžerijoje pražydo ypač retai savo žiedais nustebinanti Agave mitis. Jau du dešimtmečius botanikos sode auginamas augalas savo žiedynkotį išleido dar rudenį ir į viršų ...
Plačiau
2023 03 10
2023 metų vaistiniu augalu išrinktas čiobrelis
Puoselėjant senąsias vaistažolininkystės tradicijas, supažindinant visuomenę su vaistinių augalų įvairove, jos gausinimu ir racionaliu vartojimu, Vytauto Didžiojo universitetas (VDU), Lietuvos farmacijos sąjunga ir UAB „Švenčionių vaistažolės“ organizavo „Vaistinio augalo 2023“ rinkimus. Šie tradicija tampantys rinkimai šiemet skirti paminėti VDU ...
Plačiau
2023 03 03
Prasidėjo registracija į velykines botanines edukacijas
Botaniniai zuikiai atšokuoja! Visų amžiaus grupių moksleivius kviečia velykinė botaninė edukacija Velykinio kiškio dirbtuvės: kalbėsime ir gaminsime ne tik velykinius zuikius, bet ir susipažinsime su sėklų ypatingomis savybėmis, įdomiausiomis VDU Botanikos sode augančių augalų sėklomis, išmoksime jų plitimo būdus. ...
Plačiau