VDU Botanikos sodas

12
gegužės, 2025

Po konferencijos „Žmogaus ir gamtos sauga 2025“

2025 m. gegužės 7–9 dienomis Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sode ir Žemės ūkio akademijoje vyko 31-oji tarptautinė mokslinė-praktinė konferencija „Žmogaus ir gamtos sauga 2025“. Jos metu siekta aptarti tarpusavyje susietas žmogaus saugos ir sveikatos, įvairių inovatyvių tyrimų technologijų vystymo ir aplinkos apsaugos problemas, skelbti naujausias mokslinių tyrimų žinias, sudarant galimybę mokslininkams ir jauniesiems tyrėjams skleisti tyrimų rezultatus tarp mokslininkų ir studentų, žemės ir miškų ūkio, gamtos, sveikatos ir kitų sričių specialistų, akcentuojant žmonių saugos ir aplinkos apsaugos svarbą.

Konferencijos organizatoriai: VDU ir Lietuvos Mokslų akademija. Konferencijos partneris: Bioekonomikos tyrimų ekscelencijos centras (BioTEC).

Konferencijos darbas organizuotas sekcijose ir seminaruose, įvairiuose instituciniuose padaliniuose. O jos sekcija „Aplinka ir sveikata“ gegužės 7 d. pagal ilgametę tradiciją organizuojama VDU Botanikos sode.

Konferencijos organizacinio komiteto narė prof. habil. dr. Ona Ragažinskienė, kreipdamasi į pranešėjus ir svečius priminė, kad ši konferencija organizuojama kasmet, pavasarį, pažymint pasaulines Sveikatos, Aplinkos apsaugos bei Darbuotojų saugos ir sveikatos dienas.

Žodį tarė ir šios konferencijos pagrindinis organizatorius – akademikas prof. habil. dr.  Egidijus Šarauskis (VDU Žemės ūkio akademijos Inžinerijos fakulteto Žemės ūkio inžinerijos ir saugos katedros vedėjas).  Jis pažymėjo, kad šis mokslo renginys pasižymi tradicijų tęstinumu, tematikos aktualumu ir duomenų įvairove bei apžvelgė konferencijos veiklą: iš viso jos darbe dalyvavo 200 žemės ūkio, technologijos, gamtos bei medicinos ir sveikatos mokslo krypčių mokslininkų, specialistų, studentų, politikų, atstovaujančių 37 institucijas iš įvairių valstybių (Lenkijos, Vokietijos, Švedijos, Pietų Afrikos, Belgijos Karalystės, Lietuvos ir Ispanijos Karalystės). Plenarinėje sesijoje perskaityti keturi kviestiniai pranešimai, trijose mokslinėse sekcijose – 56 žodiniai ir 41 stendinis pranešimas, kurių straipsniai atspausdinti recenzuotų mokslo straipsnių rinkinyje „Žmogaus ir gamtos sauga 2025“ ir šio žurnalo elektroninės versijos nuorodoje

VDU Botanikos sodo direktorius dr. Nerijus Jurkonis, atidarydamas konferenciją, sveikino susirinkusiuosius auditorijoje bei prisijungusius nuotoliu, pakvietė aplankyti Botanikos sodo augalų kolekcijas, lauko fotografijų galerijoje veikiančią parodą.

 

Sekcija APLINKA IR SVEIKATA

Sekcijos „Aplinka ir sveikata“ veiklą organizavo prof. habil. dr. Ona Ragažinskienė ir doc. dr. Vilma Kaškonienė: buvo pristatyti 9 žodiniai ir 11 stendinių pranešimai, sukurti 57 bendraautorių, kurių pavadinimai pateikti šios konferencijos programoje bei mokslinių straipsnių rinkinyje.

 

Seminaras, skirtas VAISTINIŲ AUGALŲ temoms

Vėliau vyko seminaras „Vaistinių (aromatinių) augalų introdukcija, etnopaveldas, mokslinė ir praktinė reikšmė“, kurį rengė VDU Botanikos sodo Mokslo skyriaus Vaistinių ir prieskoninių augalų mokslo sektorius, LSMU Farmacijos fakulteto Farmakognozijos katedra, LSMU Farmakognozijos klubas,

Seminaro tikslas – mokslo žinių sklaida apie vaistinių augalų reikšmę žmogaus ir gamtos saugai bei jų racionalų naudojimą.

Seminaras vyko hibridiniu būdu: auditorijoje (Ž. E. Žilibero g. 4, Kaunas) ir nuotoliniu būdu (MS Teams platformoje), jo darbe dalyvavo daugiau kaip 40 klausytojų.

Pagal nustatytą renginio darbotvarkę buvo pristatyti 9 pranešimai, sprendžiant vaistinių augalų rūšių įvairovės tyrimų ir resursų išsaugojimo bei racionalaus jų naudojimo medicinoje, farmacijoje, maisto ir kosmetikos pramonėje bei veterinarijos praktikoje klausimus.

 

Daugiau apie juos ir kitus konferencijos pranešimus informacijos rasite:

 

 

Teksto autorė: prof. Ona Ragažinskienė

 

Kitos aktualijos

2025 06 19
Į sodą – surinkti Kauno!
Kaunas turi naują pasiūlymą – vietos gyventojų siūlomą maršrutą ir magnetukų dėlionę „Surink Kauną“. „Margaspalviai magnetukai neabejotinai skatina apsilankyti kuo daugiau objektų – tai įrodo projekto „Surink Lietuvą“ sėkmė. Prieš septynerius metus pradėta idėja išjudino mūsų šalį ir turistaujantiems ...
Plačiau
2025 06 10
Fotografijų parodoje oranžerijoje – įstabus mielių, bakterijų ir grybų pasaulis
VDU Botanikos sodo oranžerijoje duris atvėrė originali paroda „Mikroorganizmų magija“. Jos lankytojai gali išvysti plika akimi nematomus mikroorganizmus, kuriuos įamžino fotomenininkai Paulius Makauskas ir Petras Saulėnas.
Plačiau
2025 06 09
Sode prasideda didysis bijūnų kolekcijos žydėjimas
VDU Botanikos sode Kaune artėja bijūnų žydėjimo pikas. Čia šiuo metu auginami 884 bijūnai – tiek rūšys, tiek veislės. Daugiausia jų priskiriami puikiojo bijūno (Paeonia lactiflora) veislių hibridų ir žolinių bijūnų veislių ir rūšių hibridų grupėms.
Plačiau
2025 05 21
Aukštosios Fredos dvaras kviečia į kelionę po istoriją – prisijunkite prie projekto „Pažinkime Lietuvos dvarus“
Šie metai žada būti įsimintini visiems, kurie myli paveldą, istoriją ir keliones po Lietuvą. Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo Aukštosios Fredos dvaras prisijungė prie Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos inicijuoto projekto „Pažinkime Lietuvos dvarus“ ir kviečia keliautojus atrasti ...
Plačiau