VDU Botanikos sodas

15
lapkričio

Įsibėgėjo Azijos tropinių drugių paroda

attacus-atlas

Vytauto Didžiojo universiteto Kauno botanikos sodo Tropinių drugių parodoje prasidėjo Azijos drugių dienos: vienas paskui kitą iš lėliukių ritasi Tailando, Malaizijos, Filipinų drugiai, tarp kurių – vienu didžiausių pasaulio drugių laikomas milžinas Attacus atlas.

Pietryčių Azijos tropiniuose ir subtropiniuose miškuose gyvenantis vienas didžiausių pasaulio naktinių drugių Attacus atlas, arba atlasas, patraukia žvilgsnį ne tik savo dydžiu (sparnų plotis gali siekti net iki 25 cm), bet ir išraiškinga forma, sodriomis rudomis spalvomis. Įspūdingų sparnų kraštuose galima įžvelgti gyvatės galvos raštą – taip drugiai saugosi nuo plėšrūnų. Šie šilkverpiai išsiritę iš lėliukės nesimaitina ir gyvena vos kelias dienas, todėl atlasai – trumpaamžiškiausi parodos eksponatai.

 

Nuo sudžiūvusio lapo, iki mėnulio šviesos

Tikru apsimetinėjimo meistru galima vadinti kitą parodos eksponatą – Kallima inachus: šis melsvas ir oranžinis drugys suglaudęs sparnus tobulai primena sudžiūvusį lapą su koteliu ir netgi siūbuoja, imituodamas vėjyje plazdančio lapelio judėjimą.

Netrūksta ir vikrių skrajūnų: vienas tokių yra iš miškingų pietryčių Azijos vietovių kilęs Parthenos sylvia violaceae melsvai violetiniu tigro raštu. Tuo tarpu juosvi su baltu ir raudonu raštu Papilio lowi skrydžiu primena kolibrį. Šių drugių vikšrai mėgsta citrinmedžių lapus, o patys drugiai vaišinasi įvairiausių žiedų nektaru.

Nedideli ir vikrūs Hypolimnas bolina žavi melsvomis, spindinčiomis dėmėmis ant sparnų: dėl paslaptingo mėnuliško švytėjimo jie dar kartais vadinami mėlynaisiais mėnulio drugiais.

Aktyvūs ir gerai skraidantys Graphium agamemnon – dažni savo tėvynėje, jų pasitaiko netgi miestuose, žavintys akinančiai ryškiomis žaliomis dėmėmis juodų sparnų fone.

Jei vieni parodos eksponatai nuo plėšrūnų saugosi apsimetinėdami gyvatėmis ar lapais, kitų ginklu tampa nuodai: nuodingų junginių savo sparneliuose oranžiniais galais turi Hebomoia glaucippe, o vienas populiariausių eksponatų drugių parodose – Idea leuconoe, nuodingas tiek pats, tiek jo vikšrai.

 

Iš viso – daugiau kaip 10 rūšių eksponatai

Tropinių drugių paroda, kviečianti iš niūraus rudens bent akimirkai pasinerti į žaliuosius tropikus, VDU Kauno botanikos sode veiks iki pat metų pabaigos – gruodžio 31 d. Šiuo metu Pietų Amerikos drugius pakeitė Azijos drugiai – daugiau kaip 10 rūšių, apie 60 drugių. Gruodžio mėnesį parodos lankytojų lauks Pietų Afrikos drugiai.

 

PARODOS DARBO LAIKAS:

kasdien, nuo 10:00 iki 17:00 val.

 

PARODOS LANKYMO KAINOS (oranžerija su drugelių paroda):

– vaikai iki 6 m. įleidžiami nemokamai;

– vaikai nuo 6 m., moksleiviai, studentai, senjorai, neįgalieji (pateikus pažymėjimą) – 2 Eur;

– suaugusieji – 4 Eur;

– šeima (2 suaugusieji + 2 vaikai) – 10 Eur.

Kitos aktualijos

2023 03 15
Į oranžeriją sugrįžo tropiniai drugiai: eksponuojami kartu su orchidėjomis
Kol pavasaris neskuba ateiti, pasimėgauti tropikų šiluma ir spalvomis kviečia Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo oranžerija Kaune, kurioje nuo kovo 15 d. atidaryta tropinių drugių paroda. Įprastai tradicinę drugių parodą Botanikos sodas eksponuodavo ir lankytojus atogrąžų šiluma bei ...
Plačiau
2023 03 14
Su šimto metų gimtadieniu pasveikino pražydęs „šimtmečio augalas“
Panašu, kad su šimtuoju gimtadieniu Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodą Kaune sveikina ir augalai: sodo oranžerijoje pražydo ypač retai savo žiedais nustebinanti Agave mitis. Jau du dešimtmečius botanikos sode auginamas augalas savo žiedynkotį išleido dar rudenį ir į viršų ...
Plačiau
2023 03 10
2023 metų vaistiniu augalu išrinktas čiobrelis
Puoselėjant senąsias vaistažolininkystės tradicijas, supažindinant visuomenę su vaistinių augalų įvairove, jos gausinimu ir racionaliu vartojimu, Vytauto Didžiojo universitetas (VDU), Lietuvos farmacijos sąjunga ir UAB „Švenčionių vaistažolės“ organizavo „Vaistinio augalo 2023“ rinkimus. Šie tradicija tampantys rinkimai šiemet skirti paminėti VDU ...
Plačiau
2023 03 03
Prasidėjo registracija į velykines botanines edukacijas
Botaniniai zuikiai atšokuoja! Visų amžiaus grupių moksleivius kviečia velykinė botaninė edukacija Velykinio kiškio dirbtuvės: kalbėsime ir gaminsime ne tik velykinius zuikius, bet ir susipažinsime su sėklų ypatingomis savybėmis, įdomiausiomis VDU Botanikos sode augančių augalų sėklomis, išmoksime jų plitimo būdus. ...
Plačiau