VDU Botanikos sodas

16
rugsėjo

Įrodo praktiškai: apyniai Lietuvoje puikiai auga ir gali būti auginami alaus gamybai

Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode įkurtame unikaliame apynyne vyko derliaus ėmimo ceremonija. Šia švietėjiška veikla siekiama ne tik parodyti, kaip apyniai auginami ir kuo skiriasi skirtingų veislių derlius, bet ir įrodyti, kad alaus gamybai nebūtina įsigyti apynių spurgų iš užsienio šalių: Lietuvoje ši kultūra puikiai auga.

„Liaudies dainų apie apynį – turbūt daugiau nei apie rūtą. Valdininkų nuomone, Lietuvoje apyniai neauga, tai negali būti kompensuojama kultūra. Tačiau nuo senų laikų apyniai auginami, juk ir Pirmajame Statute 1529 metais kalbama apie apynynus ir skelbiamos didelės baudos už apynynų naikinimą“, – teigė VDU Botanikos sodo vyresn. botaninių kolekcijų kuratorius Kęstutis Obelevičius.   Anot jo, VDU Botanikos sodo apynyne vykdoma veikla įrodo praktiškai, kad apyniai Lietuvoje gali ir turi būti auginami alaus gamybai.

„Džiaugiuosi, kad gerėja apynių augintojų situacija – juntamas entuziazmas, daugėja augintojų. Tačiau visa tai – dar starto pozicijoje. Be abejo, įrengti apynyną reikalauja didelių investicijų, tačiau akivaizdu, kad Lietuvoje auginti apynius galima“, – teigė į VDU Botanikos sodą atvykęs „Dundulio“ aludaris Simonas Gutauskas. „Dundulis“ iš VDU Botanikos sodo apynių jau ketvirti metai verda „Apynių sodo“ alų. Pernai dvejoms tonoms alaus prireikė apie 10 kg sausų spurgų.

Renginyje dalyvavę naminiai aludariai Jurgis Kudlinskas ir Jonas Gritė, netrukus Kaune atidarysiantys naminės aludarystės reikmenų, priemonių ir ingredientų parduotuvę „Alaus detalės“ džiaugėsi vėl galėję sudalyvauti šiame renginyje. „Pernai dalyvavome apynių derliaus nuėmimo šventėje, susipažinome su jos dalyviais, apynių kolekcija. Prisiskynėme spurgų, kurių užteko visiems metams: išvirėme 11 partijų po 30 litrų alaus“, – teigė naminį alų jau septynerius metus verdantis Jurgis Kudlinskas.

VDU Botanikos sodo draugystė su mažaisiais aludariais trunka bene ketverius metus, o su apynių augintojų asociacija ryšiai palaikomi daugiau kaip dvidešimt metų. Dalis nuimto apynių derliaus tradiciškai bus naudojama moksliniams tyrimams, kita dalis iškeliauja į mažųjų aludarių bravorus – iš jų bus verdamas alus.

Unikali Baltijos šalyse paprastojo apynio (Humulus lupulus L.) mokslinė kolekcija VDU Botanikos sode buvo renovuota 2017 m. Dabar joje auginama 30 veislių, vienas hibridas ir 18 kolekcinių pavyzdžių augalai iš natūralių augimviečių. 25 veislės ir formos yra Vaistinių ir aromatinių augalų lauko kolekcijų, priskirtų augalų nacionalinių genetinių išteklių (ANGI), sąraše.

Apynių kolekcijoje puoselėjami ir dr. Stasio Gudanavičiaus sukurtų penkių paprastojo apynio veislių apyniai: ˈFredos derlingiejiˈ, ˈFredos tauriejiˈ, ˈKauno ankstyviejiˈ, ˈKauno gražiejiˈ ir ˈRaudoniaiˈ. Šie apyniai yra tinkami auginti Lietuvos klimato sąlygomis. Ištirtas šių augalų veislių atsparumas ligoms ir kenkėjams bei jų morfologinės, cheminės savybės ir įvertintas spurgų derlius. Alaus gamybai tinkamų apynių sodinukais prekiauja VDU Botanikos sodo medelynas.

 

Kitos aktualijos

2023 03 30
Kviečiame mokytojus dalyvauti nemokamame seminare
Balandžio 11 dieną Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) organizuoja virtualius seminarus mokytojams, mokyklų ir gimnazijų darbuotojams bei vadovams. Profesinio tobulėjimo mokymų metu mokyklų atstovai galės pagilinti bei praplėsti žinias pagal savo mokomą dalyką ar pasirinkti bendrojo ugdymo seminarą. Iki trijų akademinių valandų trukmės ...
Plačiau
2023 03 29
Ukrainos Nacionalinio farmacijos universiteto mokslininkų vizitas
2023 m. kovo 20–24 d. Nacionalinio farmacijos universiteto (Charkovas, Ukraina) mokslininkų grupė viešėjo Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Gamtos mokslų fakultete pagal ERASMUS+ programą,  siekdami susipažinti su VDU mokslo ir studijų veiklomis bei jų bazės specifika. Apsilankę VDU Botanikos sodo ...
Plačiau
2023 03 28
Pavasario mugė kviečia dalyvius!
Kaip ir kasmet VDU Botanikos sode prisijungti prekybininkus kviečia mugė „Pakalnutės žiedas 2023“. Laukiame medelynų ir apželdintojų, prekeivių įvairiais augalais, vaiskrūmiais, vaismedžiais ir dekoratyviaisiais augalais. Taip savo dirbiniais prekiaujančių amatininkų, sodo aksesuarų prekybininkų, ūkininkų. Pavasarinė augalų mugė vyks tris ...
Plačiau
2023 03 15
Į oranžeriją sugrįžo tropiniai drugiai: eksponuojami kartu su orchidėjomis
Kol pavasaris neskuba ateiti, pasimėgauti tropikų šiluma ir spalvomis kviečia Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo oranžerija Kaune, kurioje nuo kovo 15 d. atidaryta tropinių drugių paroda. Įprastai tradicinę drugių parodą Botanikos sodas eksponuodavo ir lankytojus atogrąžų šiluma bei ...
Plačiau