VDU Botanikos sodas

16
rugsėjo, 2020

Įrodo praktiškai: apyniai Lietuvoje puikiai auga ir gali būti auginami alaus gamybai

Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode įkurtame unikaliame apynyne vyko derliaus ėmimo ceremonija. Šia švietėjiška veikla siekiama ne tik parodyti, kaip apyniai auginami ir kuo skiriasi skirtingų veislių derlius, bet ir įrodyti, kad alaus gamybai nebūtina įsigyti apynių spurgų iš užsienio šalių: Lietuvoje ši kultūra puikiai auga.

„Liaudies dainų apie apynį – turbūt daugiau nei apie rūtą. Valdininkų nuomone, Lietuvoje apyniai neauga, tai negali būti kompensuojama kultūra. Tačiau nuo senų laikų apyniai auginami, juk ir Pirmajame Statute 1529 metais kalbama apie apynynus ir skelbiamos didelės baudos už apynynų naikinimą“, – teigė VDU Botanikos sodo vyresn. botaninių kolekcijų kuratorius Kęstutis Obelevičius.   Anot jo, VDU Botanikos sodo apynyne vykdoma veikla įrodo praktiškai, kad apyniai Lietuvoje gali ir turi būti auginami alaus gamybai.

„Džiaugiuosi, kad gerėja apynių augintojų situacija – juntamas entuziazmas, daugėja augintojų. Tačiau visa tai – dar starto pozicijoje. Be abejo, įrengti apynyną reikalauja didelių investicijų, tačiau akivaizdu, kad Lietuvoje auginti apynius galima“, – teigė į VDU Botanikos sodą atvykęs „Dundulio“ aludaris Simonas Gutauskas. „Dundulis“ iš VDU Botanikos sodo apynių jau ketvirti metai verda „Apynių sodo“ alų. Pernai dvejoms tonoms alaus prireikė apie 10 kg sausų spurgų.

Renginyje dalyvavę naminiai aludariai Jurgis Kudlinskas ir Jonas Gritė, netrukus Kaune atidarysiantys naminės aludarystės reikmenų, priemonių ir ingredientų parduotuvę „Alaus detalės“ džiaugėsi vėl galėję sudalyvauti šiame renginyje. „Pernai dalyvavome apynių derliaus nuėmimo šventėje, susipažinome su jos dalyviais, apynių kolekcija. Prisiskynėme spurgų, kurių užteko visiems metams: išvirėme 11 partijų po 30 litrų alaus“, – teigė naminį alų jau septynerius metus verdantis Jurgis Kudlinskas.

VDU Botanikos sodo draugystė su mažaisiais aludariais trunka bene ketverius metus, o su apynių augintojų asociacija ryšiai palaikomi daugiau kaip dvidešimt metų. Dalis nuimto apynių derliaus tradiciškai bus naudojama moksliniams tyrimams, kita dalis iškeliauja į mažųjų aludarių bravorus – iš jų bus verdamas alus.

Unikali Baltijos šalyse paprastojo apynio (Humulus lupulus L.) mokslinė kolekcija VDU Botanikos sode buvo renovuota 2017 m. Dabar joje auginama 30 veislių, vienas hibridas ir 18 kolekcinių pavyzdžių augalai iš natūralių augimviečių. 25 veislės ir formos yra Vaistinių ir aromatinių augalų lauko kolekcijų, priskirtų augalų nacionalinių genetinių išteklių (ANGI), sąraše.

Apynių kolekcijoje puoselėjami ir dr. Stasio Gudanavičiaus sukurtų penkių paprastojo apynio veislių apyniai: ˈFredos derlingiejiˈ, ˈFredos tauriejiˈ, ˈKauno ankstyviejiˈ, ˈKauno gražiejiˈ ir ˈRaudoniaiˈ. Šie apyniai yra tinkami auginti Lietuvos klimato sąlygomis. Ištirtas šių augalų veislių atsparumas ligoms ir kenkėjams bei jų morfologinės, cheminės savybės ir įvertintas spurgų derlius. Alaus gamybai tinkamų apynių sodinukais prekiauja VDU Botanikos sodo medelynas.

 

Kitos aktualijos

2025 01 15
Paroda oranžerijoje: jaunieji menininkai kviečia į refleksiją tvarumo tema
Jau tradiciškai metus Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodas pradeda jaunųjų menininkų paroda, kaskart išradingai ir vis kitaip įkurdinama didžiausioje šalies oranžerijoje. Penktą kartą organizuojama paroda „Tvarios jungtys“ eksponuoja VDA Kauno fakulteto magistrantūros studentų darbus, kuriuose – nuo medžio, pagaminto ...
Plačiau
2025 01 13
Kviečiame balsuoti ir išrinkti 2025 metų Vaistinį augalą
Jau tradiciškai Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodas prisideda prie didelio susidomėjimo kasmet sulaukiančio populiariausio metų vaistinio augalo rinkimų. Balsuoti kviečiami visi, besidomintys vaistiniais augalais – tiek specialistai, tiek plačioji visuomenė. Balsavimo anketą rasite šioje nuorodoje Specialistų paruoštame sąraše ...
Plačiau
2025 01 10
Visą žiemą mūsų edukacijos – už itin patrauklią kainą!
Kad žiema būtų kupina žalumos ir šilumos, kviečiame moksleivių klases į edukacijas už ypač patrauklią kainą – vos 5 Eur vaikui!Nuo populiariausios EKSPERIMENTUODAMI MOKOMĖS iki FLORISTIKOS DIRBTUVIŲ ar DNR GENETINIO KODO – išsirinkite tinkamiausią, o mūsų specialistės pritaikys pageidaujamą ...
Plačiau
2025 01 09
Pradedama dalyvių registracija į konferenciją
Maloniai kviečiame dalyvius registruotis į tarptautinę mokslinę­–praktinę konferenciją ŽMOGAUS IR GAMTOS SAUGA 2025, kuri vyks 2025 m. gegužės 7–9 dienomis.
Plačiau