VDU Botanikos sodas

20
liepos, 2020

Į Kauną viliojo kerinti vidurvasario šventė – „Kvapų naktis“

Skaičių magija paženklinta „Kvapų naktis“ užliejo Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodą Kaune. Septinto mėnesio septynioliktą dieną įvykęs septintasis renginys pažėrė visą puokštę pramogų ir galimybių pažinti: nuo gausybę žinių suteikiančių paskaitų iki kvapiausio augalo rinkimų, nuo Lietuvos kūrėjų drabužių ir aksesuarų pristatymų iki Botanikos sodo knygos sutiktuvių bei kamerinio muzikinio istorinio spektaklio. 

„VDU Botanikos sodas tapo muzikos, edukacijų, prisistatymų, pažinimo, degustacijų, sveikatinimo oaze. Labai gera, kad tokie renginiai džiugina lankytojus, stebėjome jų šiltas reakcijas. Šiemet gimė ir nauja būsima tradicija – džiaugiamės kartu su kvapų kūrėja Egle Jonaityte, kuri kvietė lankytojus rinkti labiausiai patinkančius kvapus ir iš jų sukūrė 2020 metų Botanikos sodo kvapą. Planuojame ir kitose „Kvapų naktyse“ siūlyti lankytojams šią pojūčių paiešką. Stengsimės, kad sukurtą kvapą jie galėtų parsinešti į namus ir jį jausdami nusikeltų į Botanikos sodo erdves“, – sakė VDU Botanikos sodo Paslaugų ir edukacijos skyriaus vadovė Kristina Mulevičienė.

Sode vyko gausybė paskaitų su degustacijomis: lankytojai ragavo VDU Botanikos sodo arbatas, uogas, sužinojo apie imuninės sistemos stiprinimą, vertingąsias uogų savybes, biostimuliatorius ir jų panaudojimą, moterų sveikatai tinkamus augalus, mėtas ir kitus prieskoninius augalus bei įgijo kitų vertingų žinių.

„Kvapų naktis“ kvietė ir į įvairias ekskursijas: čia žinovai dalijosi įdomiais istoriniais faktais bei Botanikos sodo kolekcijų išskirtiniais eksponatais. Renginyje „Kauno tvirtovės“ gidai padėjo narplioti itin susipynusią „Kauno tvirtovės“ ir Botanikos sodo istoriją, buvo dalijamasi turiningais Aukštosios Fredos dvaro istorijos momentais. Sodo kolekcijose VDU Botanikos sodo puoselėtojai pasakojo apie kvepiančius medžius ir krūmus, retuosius ir saugomus Lietuvos augalus, kvapiuosius žolinius ir egzotinius augalus oranžerijoje.

Vyko Botanikos sodo knygos sutiktuvės  

Po maumedžiu, šalia lelijų žiedais pasipuošusio tvenkinio buvo surengta „Poetų pievelės“ atidarymo ceremonija. Nuo šiol šioje vietoje kartą per mėnesį poeto Povilo Ventos Kuprio iniciatyva vyks poezijos skaitymai – čia galės ateiti kūrėjai skaityti ir klausytis poezijos. Šioje pievelėje „Kvapų nakties“ metu buvo pristatoma ir Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo fotografijų ir lyrinių tekstų knyga „Stebuklingo sodo istorijos“. „Ši knyga – tai gamtos pokalbis su žmogumi, kviečiantis sustoti ir pastebėti stebuklus, kurie yra aplink mus. Visos fotografijos ir tekstai gimė VDU Botanikos sode, magiškoje vietoje, kuri nuolat keičiasi ir kalba. Tereikia tą pokalbį užmegzti ir leisti jam skleistis stebuklingojo sodo erdvėse“, – taip knyga buvo pristatyta jos sutiktuvių metu. Nuo šiol knygą „Stebuklingo sodo istorijos“ bus galima įsigyti VDU Botanikos sodo kasoje.

„Poetų pievelė“ VDU Botanikos sode įkurta bendradarbiaujant su Kauno menininkų namais bei Maironio lietuvių literatūros muziejumi.

Rožyne lankytojus subūrė „Kūrybos podiumas“

„Kvapų naktis“ viliojo ir užburiančia bei pilna staigmenų programa ant podiumo. Kaip teigė žurnalo „Lietuvė“ įkūrėja ir redaktorė, „Kūrybos podiumo“ organizatorė Inesa Uktverienė, „Kūrybos podiumas“ – tai ne tik kolekcijų pristatymai, ne tik grožio šventė, tai – daug daugiau. „Čia gimsta tokios ypatingos draugystės, čia susitinka šimtai moterų, ir mes švenčiam grožį, generuojam naujas idėjas, kuriam naujus projektus. Tai yra neapsakoma patirtis. Renginyje išvydome įspūdingą gėlių sienelę, kurią sukūrė Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro floristų mokytojų ir mokinių komanda, taip pat akis džiugino spalvingos kuprinės vaikams, tunikos su piešiniais ant jų, pirmą kartą „Kūrybos podiume“ išvydome odinių rūbų ir aksesuarų kolekciją“, – teigė I. Uktverienė.

„Stebėjau „Kūrybos podiumą“, sužavėjo stulbinančios megztų ir odinių drabužių kolekcijos. Norėčiau po ir aš tokių!  Kas dar patiko renginyje? Dar dabar jaučiu skonį burnoje „meilės eliksyro“, kurį davė paragauti vienoje palapinėje. Stikliniame inde buvo pilna įvairių gėlių žiedlapių – kažkas tikrai netikėto ir labai skanaus! O tik atvykę į sodą patekome į senų kvapų ir senų knygų teritoriją. Pakėlus dangtelį, jį pauosčius, atrodo nusikeli į tuos laikus. Tikrai verta išbandyti“, – teigė renginio viešnia Asta Maliukevičienė iš Jonavos.

 

Atidarė kvepiančių knygų saloną

„Kvapų naktyje“ Kauno apskrities viešosios biblioteka kvietė aplankyti parodas „Laikinosios sostinės kultūros erdvė: kvapas“ ir „Kvepiančių knygų salonas: tarpukario literatūra“ bei atskleisti savo talentus kūrybinėse dirbtuvėse „Gamtos formų atspaudai“.

Atokesniuose sodo kampeliuose taip pat netrūko veiksmo: čia raitelių laukė žirgai ir poniai, po senais medžiais buvo galima pailsėti nuo šurmulio ir panirti į save – dalyvauti rebefingo sesijose. Renginio lankytojus džiugino ir įspūdingos fotosesijų vietos. Magiška dvasia ir tobulais kadrais rūpinosi išradingoji fotografė Jūratė Vilkelė „JurArt‘s“.

Temstant VDU Botanikos sodo mokslo darbuotoja dr. Asta Malakauskienė atvėrė duris į žavingą švytinčių organizmų pasaulį. Tyrėja kvietė sužinoti, kokias išmaniąsias augalų paslaptis pavyko pamatyti ir nufotografuoti Lietuvoje bei kokių įdomybių ir žinių ji pasisėmė iš pasaulio mokslininkų atradimų. Neeilinėje paskaitoje buvo atsakyta į klausimus, kodėl žiedai fluorescuoja, kam prinokusiam bananui švytėti, ar švytintys junginiai apsaugo augalus nuo kenkėjų?

Vakarą vainikavo įspūdingas spektaklis

Šių metų „Kvapų nakties“ perliukas – kamerinis muzikinis spektaklis „Sofijos Tyzenhauzaitės jausmų atspindžiai“. Prie istorinės pergolės, šalia didžiausio Lietuvoje rožyno lankytojai išvydo ir išgirdo aktorę bei spektaklio režisierę Virginiją Kochanskytę, Kauno valstybinio muzikinio teatro solistus Kristiną Siurbytę ir Andrių Apšegą, pianistę Beatą Vingraitę. Spektaklyje buvo pasakojama apie Sofiją Tyzenhauzaitę – pirmąją moterį rašytoją istorinėje Lietuvoje rašiusią prancūzų kalba. Žiūrovus įtraukė subtiliai išgyvenama jausmų istorija, puošnūs istoriniai ampyro stiliaus kostiumai, muzika, įtaigi aktorių vaidyba. „Viskas atrodė kaip sapnas. Tarsi sapnavome atmerktomis akimis. Ši vieta yra tobula pasirodymui!“, – po spektaklio neslėpė susižavėjimo Virginija Kochanskytė.

Rimanto Žiemio, Kristinos Kalasauskaitės ir Indrės Sekevičienės fotografijos.

Kitos aktualijos

2024 10 03
Paryžiuje Publikos pagrindinis prizas atiteko VDU Botanikos sode išvestai jurgino veislei
Kiekvienais metais rugsėjį jurginų gerbėjų ir selekcininkų akys nukrypsta į Paryžių: čia vyksta prestižiškiausias Europos tarptautinis jurginų konkursas – „Concours International du Dahlia Parc Floral de Paris“, kuriame šiemet lankytojai savo didžiausias simpatijas ir pagrindinį Publikos prizą skyrė Vytauto ...
Plačiau
2024 09 30
Vroclavo universiteto Botanikos sode įrengta lietuviškų jurginų veislių ekspozicija
Rugsėjo 14-15 dienomis Vroclavo universiteto Botanikos sode Lenkijoje vykusioje jurginų žydėjimo šventėje pražydo ir Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo dovanotos jurginų veislės. „Kauno ir Vroclavo miestų draugystė gyvuoja jau daugiau nei 30 metų, tačiau ryšiai su Vroclavo universiteto ...
Plačiau
2024 09 20
VDU Botanikos sodo derliaus šventėje – pažintis su augalų auginimu
Rugsėjo 20 d., penktadienį, VDU Botanikos sode vyko derliaus šventė, kurios metu buvo galima paragauti įvairių skanėstų ir susipažinti, kaip maistas nukeliauja nuo sėklos iki lėkštės ant mūsų stalo. Ši derliaus šventė yra tarptautinio projekto „Pamatyk, pasėk ir paragauk“ ...
Plačiau
2024 09 07
Europos paveldo dienose – apie vaistažolininkystės tradicijas ir naująjį Europos Tarybos kultūros kelią
VDU Botanikos sode rugsėjo 6 d. vyko atvirų durų diena „Nuo vaistažolininkystės tradicijos iki Europos Tarybos kultūros kelio“, skirta mūsų sodo Vaistinių augalų skyriaus 100 metų veiklos jubiliejui paminėti.
Plačiau