VDU Botanikos sodas

17
vasario, 2021

Gamtos trapumą įkūnijo sniego orangutanai VDU Botanikos sode

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sode „apsigyveno“ beveik dviejų metrų aukščio orangutanė mama Eglė, švelniai glaudžianti prie savęs mažylį Ąžuolą: tokią sniego skulptūrą sukūrė Lietuvoje gyvenantis belgų skulptorius René Maria N. Maes. Idėjos iniciatoriai – profesorės Birutės Galdikas fondo savanoriai, tokia menine akcija ne tik siunčiantys aplinkosauginę žinutę, bet ir paminintys šios garsios lietuvių kilmės mokslininkės, VDU garbės daktarės 50 metų veiklos sukaktį.

Savaitę laiko – tiek užtruko savanoriai, pasikeisdami ruošę skulptūrai reikalingą sniego masę ir prisidėję prie sniego orangutanų gimimo: iš maždaug 4 tonų sniego masyvo buvo sukurta apie 1,9 m aukščio ir apie 1,2 t svorio sniego skulptūra, kuri, pagal meninę iniciatorių koncepciją, šylant orui pamažu tirps – taip, kaip negailestingai pasaulyje tirpsta orangutanų ir kitų ant išnykimo slenksčio stovinčių gyvūnų populiacijos.

Dvi dienas skulptūrą formavęs autorius René Maria N. Maes – didžiulės patirties menininkas, kuriam per daugiau kaip du dešimtmečius kūrybinės karjeros teko darbuotis su ledu ir sniegu garsiausiuose pasaulio festivaliuose. Pats ekologišką sąmoningumą ir pagarbą gamtai kasdienėje veikloje puoselėjantis, Anykščių rajone gyvenantis menininkas sako, kad šio projekto aplinkosauginės idėjos jam itin artimos, o savo kuriama orangutanų skulptūra jis labiausiai norįs pagauti jausmą, kurio kupinas šis motiniškas apsikabinimas.

Sniego orangutanas, kaip laikinumo ir gamtos trapumo simbolis, pasirinktas neatsitiktinai. „Orangutanai netrukus išnyks iš Žemės gyventojų sąrašo taip sparčiai, kaip pašvietus pavasario saulei ištirps ši balta orangutano skulptūra. Tai – klimato atšilimo, miškų kirtimo ir kitos besaikės žmogaus veiklos padarinys“, –  teigė vienas iš meninės instaliacijos iniciatorių, prof. Birutės Galdikas fondo savanoris Žymantas Čekas. Vytauto Didžiojo universiteto alumnis pats daug prisidėjo prie aplinkosauginių iniciatyvų ir su bendraminčiais veda nuotolines edukacijas apie orangutanus Lietuvos vaikams.

„Tai, kas prasidėjo kaip mūsų ir vaikų iniciatyva, netrukus išaugo į šį tą daugiau – o prie projekto prisijungus profesionaliam skulptoriui René, galime savo žinutei suteikti meninės jėgos – ir pasiekti dar daugiau neabejingų žmonių, skatindami sąmoningumą, atkreipdami dėmesį į kaip niekad sparčiai globaliu mastu nykstančius gyvūnus, klimato kaitą, sunkią ekosistemų būklę, nenutrūkstamai augantį vartojimą“, – sako fondo atstovės Alvyda Andriekutė-Žarovienė ir Rasa Sloveckaitė.

Kaip pabrėžia VDU Komunikacijos prorektorė Vilma Bijeikienė, šia simboline menine iniciatyva pagerbiama garsios iš Lietuvos kilusios antropologės prof. Birutės Galdikas 50 metų veiklos sukaktis bei jos neįkainojamas pavyzdys žmonėms – gyvenimas, paskirtas gamtos labui ir konkrečiai – sparčiai nykstančių žmogbeždžionių, „miško žmonių“ – orangutanų apsaugai.

Dar 2010 m. profesorei Birutei Galdikas buvo įteiktos Vytauto Didžiojo universiteto garbės daktarės regalijos už mokslinę veiklą ir moralines vertybes, įkvepiančias akademinę jaunuomenę siekti pažinimo ir kilnių tikslų.

„Žavi profesorės Birutės Galdikas platus humanistinis ir holistinis požiūris į gamtos išsaugojimą bei gebėjimas perteikti aplinkosauginę žinutę pasauliui. Manau, tai ypač svarbu jaunajai kartai, studentams, moksleiviams, vaikams ne tik renkantis savo gyvenimo kelią, studijas ar karjerą, bet ir statant savo asmeninį vertybinį pamatą,“ – pastebi prorektorė V. Bijeikienė.

Ypatingi ryšiai profesorę sieja ir su VDU Botanikos sodu: čia įkurta Birutės Galdikas vardu pavadinta ir jos globojama Ąžuolų giraitė – unikali dendrologinė kolekcija, kurioje auga Lietuvos gamtos paveldo sąraše esančių ąžuolų palikuonys.

 

Projekto iniciatoriai nuoširdžiai dėkoja Vytauto Didžiojo universiteto administracijai bei Botanikos sodo darbuotojams už palaikymą ir pagalbą, VDU AJMD ,,Modusas“ nariams už entuziazmą stengiantis skulptūrą pastatyti laiku, kol neatšilo orai. Ir, žinoma, skulptoriui René, metusiam darbus ir nepagailėjusiam laiko nei jėgų keliauti iš savo sodybos Anykščiuose per pūgas ir sunkiai pravažiuojamus kelius. Susisiekus su profesore B. Galdikas, ji labai apsidžiaugė šia gražia iniciatyva ir siunčia nuoširdžią padėką visiems prisidėjusiems.

2021 02 17

 

Kitos aktualijos

2024 10 03
Paryžiuje Publikos pagrindinis prizas atiteko VDU Botanikos sode išvestai jurgino veislei
Kiekvienais metais rugsėjį jurginų gerbėjų ir selekcininkų akys nukrypsta į Paryžių: čia vyksta prestižiškiausias Europos tarptautinis jurginų konkursas – „Concours International du Dahlia Parc Floral de Paris“, kuriame šiemet lankytojai savo didžiausias simpatijas ir pagrindinį Publikos prizą skyrė Vytauto ...
Plačiau
2024 09 30
Vroclavo universiteto Botanikos sode įrengta lietuviškų jurginų veislių ekspozicija
Rugsėjo 14-15 dienomis Vroclavo universiteto Botanikos sode Lenkijoje vykusioje jurginų žydėjimo šventėje pražydo ir Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo dovanotos jurginų veislės. „Kauno ir Vroclavo miestų draugystė gyvuoja jau daugiau nei 30 metų, tačiau ryšiai su Vroclavo universiteto ...
Plačiau
2024 09 20
VDU Botanikos sodo derliaus šventėje – pažintis su augalų auginimu
Rugsėjo 20 d., penktadienį, VDU Botanikos sode vyko derliaus šventė, kurios metu buvo galima paragauti įvairių skanėstų ir susipažinti, kaip maistas nukeliauja nuo sėklos iki lėkštės ant mūsų stalo. Ši derliaus šventė yra tarptautinio projekto „Pamatyk, pasėk ir paragauk“ ...
Plačiau
2024 09 07
Europos paveldo dienose – apie vaistažolininkystės tradicijas ir naująjį Europos Tarybos kultūros kelią
VDU Botanikos sode rugsėjo 6 d. vyko atvirų durų diena „Nuo vaistažolininkystės tradicijos iki Europos Tarybos kultūros kelio“, skirta mūsų sodo Vaistinių augalų skyriaus 100 metų veiklos jubiliejui paminėti.
Plačiau