2025 m. liepos 7-10 d. Lisabonos universiteto Farmacijos fakulteto mokslininkų grupė, vykdydama ERASMUS+ programą, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Farmacijos fakultete skaitė paskaitų ciklą apie augalinių vaistinių preparatų gamybos technologijas, tyrimus ir taikymą įvairiose srityse. Klausimo aktualumas pabrėžiamas ir Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) dokumente „Tradicinio gydymo strategija 2025-2035 metais“, kuriame raginama ypatingą dėmesį skirti tradiciniams gydymo būdams, pagrįstiems mokslo tyrimais, ir saugoti ekosistemas, vaistinių (aromatinių) augalų įvairovę bei juos racionaliai naudoti.
Svečiai iš Portugalijos, Vokietijos ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Farmacijos fakulteto lankėsi ir Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode.
Pagrindinis vizito tikslas buvo susipažinti su VDU Botanikos sodo Mokslo skyriaus Vaistinių ir prieskoninių augalų mokslo sektoriaus ilgamete veikla bei bendradarbiavimo galimybėmis.
Pažymėtinas šio padalinio mokslinės, projektinės, studijų ir praktinės pripažinimas tarptautiniu mastu, tapus asociacijos Aromas Itinerarium Salutis (AIS) tikraisiais nariais – ši asociacija koordinuoja Europos Tarybos kultūros paveldo Europos istorinių vaistinių ir vaistinių sodų kultūros kelio platformą. Pačios asociacijos veiklos tikslas yra saugoti ir populiarinti materialųjį ir nematerialųjį Europos kultūros paveldą, susijusį su farmacijos mokslo istorija ir Materia medica (vaistingosiomis medžiagomis).
2025 m. birželio 28 d. buvo sudaryta ir patvirtinta šios platformos Lietuvos darbo grupė: koordinatore tapo prof. habil dr. Ona Ragažinskienė, o nariais dr. Elmantas Pocevičius, vaistininkė muziejininkė Zenona Šimaitienė, vaistininkė Almyra Girdenienė, vaistininkė Birutė Michelkevičienė, LR Kultūros ministerijos Kultūros paveldo departamento tarptautinių ryšių ir paveldo sklaidos skyriaus vadovas Alfredas Jomantas.
Šis mokslininkų grupės vizitas į Lietuvą yra tarptautinio bendradarbiavimo pradžia, vykdant kompleksinius tarpdisciplininius mokslinius vaistinių augalų tyrimus ir studijas.
Teksto ir fotografijos autorė O. Ragažinskienė