Europos Tarybos kultūros kelias papildytas nauju – 48-uoju Europos istorinių vaistinių ir vaistinių augalų sodų keliu, vadovaujantis Europos Tarybos Ministrų komiteto rezoliucijoje CM/Res (2023)2 sertifikavimo kriterijais. 2024 m. birželio 27 d. išplėstinio dalinio susitarimo dėl Kultūros kelių (Governing Board of the Enlarged Partial Agreement on Cultural Routes – EPA) valdyba šį sprendimą patvirtino rašytinės procedūros būdu.
2024 m. kovo mėn. Kroatijoje įvykusio asociacijos „Aromas Itinerarium Salutis“ (AIS) organizuoto Istorinių vaistinių ir vaistinių augalų sodų forumo metu buvo įvertinta ir patvirtintas dar keturių Europos šalių – Prancūzijos, Vengrijos, Bulgarijos bei Lietuvos prisijungimas.
Dvi Lietuvos mokslo institucijos – VDU Botanikos sodo Mokslo skyriaus Vaistinių ir prieskoninių augalų mokslo sektorius ir LSMU Lietuvos medicinos ir farmacijos istorijos muziejus – tapo Europos istorinių vaistinių ir vaistinių augalų sodų Aromas Itinerarium Salutis (AIS) asociacijos narėmis, taip įvertinant jų ilgametę mokslinę, studijų, praktinę ir visuomenės švietimo veiklą.
2024 m. liepos 1 d. AIS prezidentės Esther Alba Pagán ir direktorės María Luisa Vázquez de Ágredos Pascual pranešime spaudai pristatoma jų vadovaujamos institucijos tikslai ir kūrimo istorija.
Asociacija „Aromas Itinerarium Salutis“ (AIS) įkurta 2021 metais Valensijos universiteto Geografijos ir istorijos fakultete (Ispanija). Jos tikslas yra išsaugoti ir propaguoti materialųjį ir nematerialųjį Europos paveldą, kuris susijęs su farmacijos mokslo istorija ir Materia medica.
AIS vadovės dėkoja Europos kultūros kelių institutui (EICR) ir Išplėstinio dalinio susitarimo dėl kultūros kelių (EPA) valdybai už AIS vykdomų veiklų įvertinimą ir suteiktą prestižinį sertifikatą „Europos Istorinių vaistinių ir vaistinių augalų sodų kelias“.
Sertifikatas bus iškilmingai įteiktas per EPA sekretoriato 13-ojo Europos Tarybos metinio konsultacinio forumo „Kultūros maršrutai“ apdovanojimo ceremoniją, kuri vyks 2024 m. rugsėjo 25–27 d. Višegrade ir Budapešte (Vengrija).
Europos istorinių vaistinių ir vaistinių sodų kelias yra unikali tarptautinė platforma, jungianti simbolines įvairių institucijų vietas: vienuolynų ir visuomenės vaistines, senovines ligonines, istorines bibliotekas ir vaistinių augalų sodus.
Žinių perdavimas ir tradicinės praktikos yra susijusios su vaistinių augalų terapiniu, higieniniu, kosmetiniu, ritualiniu, meniniu ir kulinariniu naudojimu, kuris per šimtmečius skatino kultūrų ir religijų dialogą. Tokiu būdu skleidžiasi bendros Europos kultūros šaknys bei etnopaveldas, reprezentuojama gyvoji gamta, skatinamas kultūrinis tapatumas, socialinė sanglauda ir tvarus žmogaus bei jo veiklos vystymasis.
Europos Tarybos kultūros kelių sertifikatai patvirtina aktualų tarptautinį bendradarbiavimą Europos kultūros kelių kraštovaizdyje.
Iš viso Europos istorinių vaistinių ir vaistinių augalų sodų kultūros keliui priklauso 23 institucijos iš vienuolikos Europos šalių: Bosnijos ir Hercegovinos, Bulgarijos, Kroatijos, Prancūzijos, Vengrijos, Italijos, Lietuvos, Portugalijos, Rumunijos, Ispanijos ir Šveicarijos.
Ypač svarbus vaidmuo tenka šiai veiklai:
Papildoma informacija:
Kultūros paveldo departamento prie LR Kultūros ministerijos