VDU Botanikos sodas

02
rugpjūčio, 2017

Didžiausia Baltijos šalyse hortenzijų kolekcija jau žavi žiedais

Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode 2014 m. pradėta kurti nauja hortenzijų kolekcija jau didžiausia Baltijos šalyse. Ši unikali kolekcija pradeda žydėti: daugiau kaip 100 veislių augalai keri įvairiaspalviais, dideliais, šluotiniais, ryškiais, kvapias žiedynais, intriguoja išradingais veislių pavadinimais.  

Naujai įkurta VDU Botanikos sodo hortenzijų kolekcija užima apie 250 m² plotą. Krūmai susodinti išraiškingose augalų salose, kur hortenzijos derinamos su alūnėmis (Heuchera). Tiesa, alūnių kolekcija iš uždaro kolekcijų sklypo perkelta tik šiemet, todėl augalai dar nedideli.

VDU Botanikos sodo kolekcijų skyriaus vadovas dr. Arūnas Balsevičius prisimena, kad idėja įkurti Kaune hortenzijų ekspoziciją kilo apsilankius Latvijos nacionaliniame botanikos sode Salaspilyje. Kolekcijoje auginamos hortenzijos įsigytos Lietuvos medelynuose, tačiau importuotos iš Olandijos, todėl ne visų veislių augalams mūsų šalies klimatas tinka. Kai kurių veislių augalai skurdūs, tačiau lankytojams tai – puiki edukacinė priemonė – vadovėlis – ką pirkti, o ko ne. Naujojoje kolekcijoje auga 107 vardų hortenzijos, čia lankytojai gali išvysti 5 rūšis, 102 jų veisles. „VDU Botanikos sode augančios hortenzijos žavi ne tik savo išvaizda, bet ir pasižymi įdomiais veislių pavadinimais, tokiais kaip  ‘Hot Chocolate’, ‘Coton Candy’, ‘Dark Angel’, ‘Green Shadow’, ‘Red Angel’, ‘Lemon Wave’, ‘Wedding Ring’, ‘Pink Diamond’, ‘Pinky Winky’, ‘Snow Queen’, ‘You And Me Forever’ ir pan.“, – sakė vyresnioji botaninių kolekcijų kuratorė Jolanta Šabūnaitė.

Gali užaugti net 6 metrų aukščio

Hortenzijų kolekcijoje lankytojai išvys senųjų veislių, pavyzdžiui šluotelines hortenzijas ‘Granflora’ (H. paniculata ˈGrandifloraˈ). Šios iš Japonijos 1867 m. introdukuotos hortenzijos užauga nuo 0,1 m iki 1,8 m. Taip pat žavėsis iš Japonijos kilusia H. macrophylla ˈNikko Blueˈ. Šių hortenzijų spalvos varijuoja nuo baltos, žalsvos, kreminės, rausvos, tamsiai raudonos, purpurinės ir net mėlynos. Anot J. Šabūnaitės, viename žiedyne gali būti kelios spalvos, pavyzdžiui, balta, žalsva, gelsva, rausva ar balta ir purpurinė. Kolekcijoje yra margalapių, raudonlapių veislių. Iš kolekcijos išskirtina ąžuolialapė hortenzija (H. quercifolia) ˈIce Crystalˈ, kuri ištveria iki -28°C.

VDU Botanikos sode puikuojasi Š. Amerikoje paplitusi šviesioji hortenzija (H. arborescens), aukštoji (H. heteromalla)ˈ – medelis, užaugantis iki 2,5–3 m, paplitusi Himalajuose, iki 3300 m aukščio kalnuose. Savo gimtinėje pasiekia net 6 m aukštį.

Kitos aktualijos

2025 04 17
Atidaryta fotografijų paroda kviečia patirti mažus miško stebuklus
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodas sezoną pradeda naujos lauko parodos atidarymu: šiemet parką papuošė kūrėjos ir sodo darbuotojos Indrės Sekevičienės fotografijų paroda „Miškas. Mano meilė“. Joje – kasdienės ir kartu stebuklingos miško akimirkos, netikėti rakursai ir pačios gamtos ...
Plačiau
2025 04 16
Oranžerijoje vyksta tropinių drugių paroda
Aplankykite tropinį drugių soda oranžerijoje: čia jau plasnoja margaspalviai egozitški drugeliai. Kaip visada, tarp tropinių augalų galima pamatyti sklandančius ir tupinčius Afrikos, Filipinų, Centrinės ir Pietų Amerikos bei kitų kraštų drugius. Ekspozicijos drugiai nuolat keičia vieni kitus – kas ...
Plačiau
2025 04 15
Botanikos sodo darbuotojai – Lietuvos mokslų akademijos premija
Lietuvos mokslų akademija (LMA), siekdama skatinti jaunųjų mokslininkų ir doktorantų bei studentų kūrybinį aktyvumą, kasmet organizuoja jaunųjų mokslininkų ir doktorantų mokslinių darbų ir aukštųjų mokyklų studentų mokslinių darbų konkursus. LMA prezidiumas, remdamasis konkurso rezultatais, jaunųjų mokslininkų ir doktorantų mokslinių ...
Plačiau
2025 04 09
„Materia medica“: paroda, skirta farmacijos mokslo istorijai
2025 m. balandžio 3 – gegužės 10 d. LSMU Lietuvos Medicinos ir farmacijos istorijos muziejuje vyksta paroda "Materia Medica": joje nušviečiama Lietuvos farmacijos mokslo istorijos dalis, skirta augalinės, gyvūninės ir mineralinės kilmės biologiškai veikliųjų medžiagų gydomosioms savybėms.
Plačiau