VDU Botanikos sodas

29
gegužės, 2024

Didysis bijūnų žydėjimas prasidėjo: kolekcija praturtinta retomis rūšimis ir vertingomis veislėmis

2024 05 29

Paskutinę gegužės savaitę Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode Kaune pražydo didžioji dalis bijūnų. Daugiausia tai Lactiflora, Hybrid Herbacea ir Itoh grupių bijūnai. Ankstyviausi – krūminiai bijūnai (Paeonia suffruticosa) ir rūšys – baigia žydėti arba jau nužydėjo.

Šiuo metu iš viso sode auginama apie 800 kolekcinių numerių bijūnų (veislių ir rūšių). Jie eksponuojami keliose botanikos sodo vietose, atsižvelgiant į klasifikacinę grupę arba deriniuose su kitais augalais – astilbėmis, rožėmis, lanksvomis, melsvėmis.

Pirmiausiai lankytojams į akis krenta vos įžengus į salą pasitinkanti siūbuojanti bijūnų jūra: čia auga tiek jau peržydėjusios arba šiuo metu tebežydinčios retos bijūnų rūšys, tiek čia saugomos ir puoselėjamos Lietuvos selekcininkų išvestos veislės, kuriomis pasigrožėti bijūnų mylėtojai atkeliauja net ir iš atokiausių šalies kampelių.

‘Estonian Snow’ – dr. Arūno Balsevičiaus išvesta veislė

‘Estonian Snow’ – dr. Arūno Balsevičiaus išvesta veislė

 

Kaupti ir saugoti Lietuvos selekcininkų išvestas veisles yra vienas iš Botanikos sodo tikslų.

Tad, be puikiai pažįstamų senųjų lietuviškų veislių, šiemet lankytojai gali pamatyti ir naujienų – pavyzdžiui, 2023 m. Pranciškaus Puidoko ar Viktorijos Vyšniauskienės išvestas bijūnų veisles.

Po ilgo laiko bijūnų selekcija sugrįžo ir į VDU Botanikos sodą: žiedus jau pradėjo skleisti 2023 metais užregistruota, mūsų sode išvesta veislė ‘Estonian Snow’, kurios autorius – Ekspozicijų ir kolekcijų skyriaus vadovas dr. Arūnas Balsevičius. Įdomu tai, kad iki tol VDU Botanikos sode paskutinės veislės buvo išvestos ir užregistruotos dar dr. Onos Skeivienės, 1947 metais.

‘Armani’

‘Miss Eckhart’

Siekiant atspindėti bijūnų įvairovę, šiemet lankytojus pasitinka ir dar viena naujovė – ekspozicija, kurioje galima pamatyti ne tik VDU Botanikos sode išvestas veisles bet ir tas veisles, iš kurių jos kilusios.

„Mūsų botanikos sode kolekcijos kuriamos taip, kad atspindėtų taksonominę genties augalų įvairovę, o bijūnų kolekcijos plėtra vykdoma kaupiant rūšis, skirtingoms klasifikacinėms grupėms priklausančias veisles, taip pat mažiau žinomas, nekomercines, botanikos soduose išvestas veisles“, – apie botaninę kolekcijų vertę pasakoja bijūnus sode puoselėjanti vyresn. botaninių kolekcijų kuratorė Žibutė Baškienė.

‘Lois Choice’ – Herbaceous Hybrid / Species Crosses Group

Geltonžiedis bijūnas – Paeonia lutea var. ludlowii

Šiemet kolekciją papildė naujai įsigytos veislės neįprastų spalvų, formų žiedais: ‘White Innocence’, ‘Winterthur’, ‘White Frost’, ‘White Emperor’, ‘Viking Valor’, ‘Salmon Chiffon’, ‘Rossweisse’, ‘Red Double Seedling’, ‘Pink Choice’, ‘Norwegian Blush’, ‘Kiev’, ‘Fairy Princess’, ‘Christina’ ir kt.

Tuo tarpu botaninę bijūnų įvairovę sode papildė rūšys Paeonia arietina, Paeonia banatica, Paeonia carthalinica, Paeonia caucasica, Paeonia chamaeleon ir kt.

„Siekiame surinkti visas bijūnų rūšis, kurios gali augti Lietuvos klimato sąlygomis. Jas paprastai įsigyjame sėklų mainų su kitais botanikos sodais būdu. Taip pat keičiamės augalais su privačiais kolekcininkais“, – pasakoja Ž. Baškienė.

Šiame darbe ypač pasitarnauja bendradarbiavimas su kitų šalių botanikos sodais, selekcininkais, kurie padeda rinkti mažai žinomas, retas veisles.

Ypatinga vieta VDU Botanikos sode skirta ir Estijos bei Latvijos selekcininkų išvestoms bijūnų veislėms – jos auginamos 2023 m. įkurtoje ekspozicijoje, kurioje eksponuojamos Baltijos šalių selekcininkų išvestos daugiamečių gėlių, miglinių šeimos augalų, svogūninių augalų bei medžių veislės.

Pasigrožėti didžiuoju bijūnų žydėjimu bus galima dar bent kelias savaites.

VDU Botanikos sodas Kaune lankytojams atviras kasdien, nuo 9 iki 21 val.

Kitos aktualijos

2024 10 03
Paryžiuje Publikos pagrindinis prizas atiteko VDU Botanikos sode išvestai jurgino veislei
Kiekvienais metais rugsėjį jurginų gerbėjų ir selekcininkų akys nukrypsta į Paryžių: čia vyksta prestižiškiausias Europos tarptautinis jurginų konkursas – „Concours International du Dahlia Parc Floral de Paris“, kuriame šiemet lankytojai savo didžiausias simpatijas ir pagrindinį Publikos prizą skyrė Vytauto ...
Plačiau
2024 09 30
Vroclavo universiteto Botanikos sode įrengta lietuviškų jurginų veislių ekspozicija
Rugsėjo 14-15 dienomis Vroclavo universiteto Botanikos sode Lenkijoje vykusioje jurginų žydėjimo šventėje pražydo ir Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo dovanotos jurginų veislės. „Kauno ir Vroclavo miestų draugystė gyvuoja jau daugiau nei 30 metų, tačiau ryšiai su Vroclavo universiteto ...
Plačiau
2024 09 20
VDU Botanikos sodo derliaus šventėje – pažintis su augalų auginimu
Rugsėjo 20 d., penktadienį, VDU Botanikos sode vyko derliaus šventė, kurios metu buvo galima paragauti įvairių skanėstų ir susipažinti, kaip maistas nukeliauja nuo sėklos iki lėkštės ant mūsų stalo. Ši derliaus šventė yra tarptautinio projekto „Pamatyk, pasėk ir paragauk“ ...
Plačiau
2024 09 07
Europos paveldo dienose – apie vaistažolininkystės tradicijas ir naująjį Europos Tarybos kultūros kelią
VDU Botanikos sode rugsėjo 6 d. vyko atvirų durų diena „Nuo vaistažolininkystės tradicijos iki Europos Tarybos kultūros kelio“, skirta mūsų sodo Vaistinių augalų skyriaus 100 metų veiklos jubiliejui paminėti.
Plačiau