VDU Botanikos sodas

10
birželio, 2018

Dendrologai jubiliejiniame seminare dalijosi žiniomis, patirtimi ir nuotykiais

Dendrologai, prisimindami sumedėjusių augalų kolekcijų kūrimo istoriją ir žmones, kurie dėl augalų introdukcijos padarė daugiau nei įmanoma, paminėjo VDU Botanikos sodo 95 metų jubiliejų.

Saulėtą birželio 7-ąją VDU Botanikos sode vyko seminaras dendrologine tematika, skirtas šio sodo 95 metų jubiliejui paminėti: „KBS dendrologinių kolekcijų kūrimo patirtis ir perspektyvos“. Esame be galo dėkingi Lietuvos dendrologų draugijos nariams, kurie noriai sutiko pasidalinti savo patirtimi kuriant sumedėjusių augalų botanines kolekcijas, apžvelgiant istorinius svarbius dendrologinius momentus, susijusius tiek su VDU Botanikos sodo plėtra, tiek su Lietuvos parkų, kitų botanikos sodų, arboretumų ar privačių svarbių dendrologinių kolekcijų kaupimu, priežiūra, išlikimu ir ateities perspektyvomis.

Seminaras buvo kupinas gyvų prisiminimų tiek apie botaninių kolekcijų kūrimo procesus, apie augalų rinkimą ekspedicijose, išvykose, jų mainus, tiek apie iškilius Lietuvos dendrologijos korifėjus, jų darbus, kurie turi neįkainojamos vertės šiandien ir ateityje, dėl sumedėjusių augalų galvas pametusius kolekcijų kuratorius bei sodo darbininkus, kurie visi kartu kūrė grožį.

Kiek leido techninės galimybės, seminaro dalyviai galėjo susipažinti, kaip atrodė kai kurie parko augalai, kai buvo tik pasodinti prieš daugelį metų, o vėliau pamatyti juos gyvai ekskursijos metu. Taip pat prisiminti ir augalai, kurių šiandieną botanikos sode jau nebelikę. Seminaro metu buvo galima pamatyti, kaip kito botanikos sodo parkas ne tik per dešimtmečius, bet ir sezonų metu, pastebėti, kaip bėgant laikui keičiasi spalvos, formos ir faktūros. Smalsūs dendrologai pasidalino ir patirtimi, kokių įdomių gyvių randa besidarbuodami savo kolekcijose: parke rasta ir retų vabalų, ir grybų.

Seminaro dalyviai vieni kitiems pasiguodė, kokių sunkumų iškyla sodinant didelius sumedėjusius augalus, užtikrinant jiems geras augimo sąlygas, ar kuomet juos užpuola ligos bei kenkėjai. Vis dėlto problemos netemdė šventinės jubiliejinės nuotaikos ir ištvermingiausi dalyviai dar dvi valandas keliavo po parką tūpinėdami prie vieno ar kito žiedo, stiebdamiesi vienos ar kitos šakelės.

Esame labai dėkingi visiems, kurie kartu su mumis šią dieną paminėjo šventiškai, o dabar lauksime šimtmečio gimtadienio, kurį tikimės sutikti turėdami dar gausesnes kolekcijas bei gražesnį botanikos sodą.

 

Dr. Asta Malakauskienė

Kitos aktualijos

2025 01 15
Paroda oranžerijoje: jaunieji menininkai kviečia į refleksiją tvarumo tema
Jau tradiciškai metus Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodas pradeda jaunųjų menininkų paroda, kaskart išradingai ir vis kitaip įkurdinama didžiausioje šalies oranžerijoje. Penktą kartą organizuojama paroda „Tvarios jungtys“ eksponuoja VDA Kauno fakulteto magistrantūros studentų darbus, kuriuose – nuo medžio, pagaminto ...
Plačiau
2025 01 13
Kviečiame balsuoti ir išrinkti 2025 metų Vaistinį augalą
Jau tradiciškai Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodas prisideda prie didelio susidomėjimo kasmet sulaukiančio populiariausio metų vaistinio augalo rinkimų. Balsuoti kviečiami visi, besidomintys vaistiniais augalais – tiek specialistai, tiek plačioji visuomenė. Balsavimo anketą rasite šioje nuorodoje Specialistų paruoštame sąraše ...
Plačiau
2025 01 10
Visą žiemą mūsų edukacijos – už itin patrauklią kainą!
Kad žiema būtų kupina žalumos ir šilumos, kviečiame moksleivių klases į edukacijas už ypač patrauklią kainą – vos 5 Eur vaikui!Nuo populiariausios EKSPERIMENTUODAMI MOKOMĖS iki FLORISTIKOS DIRBTUVIŲ ar DNR GENETINIO KODO – išsirinkite tinkamiausią, o mūsų specialistės pritaikys pageidaujamą ...
Plačiau
2025 01 09
Pradedama dalyvių registracija į konferenciją
Maloniai kviečiame dalyvius registruotis į tarptautinę mokslinę­–praktinę konferenciją ŽMOGAUS IR GAMTOS SAUGA 2025, kuri vyks 2025 m. gegužės 7–9 dienomis.
Plačiau