Didžiausia vasaros botaninė šventė – „Kvapų naktis 2021“ tapo ir karščiausia VDU Botanikos sodo švente. Tiesa, rekordinė kaitra neišgąsdino nei lankytojų, nei įvairias edukacines, pristatomąsias, pramogines ir parodomąsias programas parengusių šventės dalyvių.
Užuosti, kuo kvepia Balio Sruogos „Milžino paunksmė“ ar V. Mykolaičio-Putino „Altorių šešėlyje“. Paragauti lietuviškų šilauogių „Freda“ ir „Danutė“, vaišinantis iš jas sukūrusių mokslininkų rankų ir klausantis jų pasakojimų. Pamėginti atspėti, kuris kvapas – beždžionių, o kuris – vilko. Tapyti dirvožemiu. Susikurti savo kvepiančią butonjerę, išpiešti rankas chna, laikyti delnuose liepsną, pajusti oranžerijos kvapnųjį pasaulį ir ragauti medaus, klausantis aistringų bitininkų istorijų. Ragauti sūrius piknike, gėrėtis ilgiausiu floristiniu taku ir deglų šviesoje klausytis „Barokinių paveikslėlių“ muzikos, klavesino garsais užliejančios rožyną.
Tokia šiemet buvo „Kvapų naktis“, sutraukusi ištikimus lankytojus, kauniečius ir miesto svečius.
Ištvermingiausieji kaitrią popietę leido su gidais – istorinėse ir botaninėse ekskursijose apie Aukštosios Fredos dvarą, Pirmojo pasaulinio karo ženklus, aromatinguosius medžius ar kvapniuosius žolynus.
Visą pusdienį vykusiose paskaitose žiniomis ir įdomiais faktais dalijosi muziejininkai, vaistinių augalų specialistai, pomologai, bitininkai, agroekosistemų ir dirvožemio mokslininkai, vyko aukštųjų mokyklų prisistatymai ir edukacijos.
Įvairiose interaktyviose veiklose ir dirbtuvėse lankytojai galėjo pasigaminti savo mažas kvepiančias įsegamas puokšteles – butonjeres, iš šieno sukti paukštelius, leistis į tapybos ant rankų chna ar laikinųjų tatuiruočių nuotykį. Kauno apskrities viešoji biblioteka įrengė ištisą „kvapų biblioteką“ po medžiais, kur ne tik ragino pauostyti, kuo kvepia viena ar kita garsi tarpukario literatūros knyga, bet ir pasigaminti atvirukus, susipažinti su virtualiu edukaciniu žaidimu „Knygos kelias“.
Čia pat laukė pažintis su neįtikėtinai kvepiančių pelargonijų ir vandens lelijų įvairove. O skoniai skleidėsi uogų, arbatų, liofilizuotų vaisių ir daržovių degustacijose, prancūziškame piknike.
Senajame vartų take nusidriekė per šimtą metrų siekiantis floristinių kompozicijų takas, sukurtas viso pulko kolektyvų ir žavėjęs išradingumu bei savita estetika: savąsias tako atkarpas įrengė ištikimi VDU Botanikos sodo bičiuliai – Petrašiūnų darbo rinkos mokymo centras, Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centras, VDU Botanikos sodo Draugų klubas, VšĮ „Vilties žiedas“ ir net penkios bendruomenės – Aleksoto, „Kūrybos podiumo“, Narsiečių, Ringaudų, Šilainių.
Šalia jo į pažintį su medžiais ir arboristo darbu kvietė parodomąją programą organizavusi Lietuvos arboristų asociacija.
Vienu spalvingiausių pasirodymų „Kvapų naktyje“ tapo „Kūrybos podiumas“, kur buvo pristatytos Lietuvos kūrėjų drabužių ir aksesuarų kolekcijos: nuo sportiškų iki vakarinių, nuo lino iki šilko plazdėjimo. Vienu originaliausių pristatymų tapo kūdikius auginančioms mamoms skirta nešioklių kolekcija, kurią demonstravo mažyliais nešinos mamos.
Karščiams atslūgus, tiesiog tarp gėlynų, gaivioje vakaro žolėje susėdę „Kvapų nakties“ svečiai mėgavosi skaitoma poezija „Poetų pievelėje“, klausėsi moderniai interpretuotos lumzdelio, birbynės ir skrabalų muzikos, o vakarą pakiliai užbaigė prabangiais istoriniais kostiumais pasipuošusių atlikėjų ketvertas, atlikęs teatralizuotą koncertą „Barokiniai paveikslėliai“ – Kristina Siurbytė, Akvilė Garbenčiūtė-Bučienė, Rokas Laureckis, Raimonas Baranauskas.