VDU Botanikos sodas

19
liepos

Botanikos sodo vasarą vainikavo karščiausia „Kvapų naktis“

Didžiausia vasaros botaninė šventė – „Kvapų naktis 2021“ tapo ir karščiausia VDU Botanikos sodo švente. Tiesa, rekordinė kaitra neišgąsdino nei lankytojų, nei įvairias edukacines, pristatomąsias, pramogines ir parodomąsias programas parengusių šventės dalyvių.

 

Užuosti, kuo kvepia Balio Sruogos „Milžino paunksmė“ ar V. Mykolaičio-Putino „Altorių šešėlyje“. Paragauti lietuviškų šilauogių „Freda“ ir „Danutė“, vaišinantis iš jas sukūrusių mokslininkų rankų ir klausantis jų pasakojimų. Pamėginti atspėti, kuris kvapas – beždžionių, o kuris – vilko. Tapyti dirvožemiu. Susikurti savo kvepiančią butonjerę, išpiešti rankas chna, laikyti delnuose liepsną, pajusti oranžerijos kvapnųjį pasaulį ir ragauti medaus, klausantis aistringų bitininkų istorijų. Ragauti sūrius piknike, gėrėtis ilgiausiu floristiniu taku ir deglų šviesoje klausytis „Barokinių paveikslėlių“ muzikos, klavesino garsais užliejančios rožyną.

Tokia šiemet buvo „Kvapų naktis“, sutraukusi ištikimus lankytojus, kauniečius ir miesto svečius.

 

Ištvermingiausieji kaitrią popietę leido su gidais – istorinėse ir botaninėse ekskursijose apie Aukštosios Fredos dvarą, Pirmojo pasaulinio karo ženklus, aromatinguosius medžius ar kvapniuosius žolynus.

Visą pusdienį vykusiose paskaitose žiniomis ir įdomiais faktais dalijosi muziejininkai, vaistinių augalų specialistai, pomologai, bitininkai, agroekosistemų ir dirvožemio mokslininkai, vyko aukštųjų mokyklų prisistatymai ir edukacijos.

Įvairiose interaktyviose veiklose ir dirbtuvėse lankytojai galėjo pasigaminti savo mažas kvepiančias įsegamas puokšteles – butonjeres, iš šieno sukti paukštelius, leistis į tapybos ant rankų chna ar laikinųjų tatuiruočių nuotykį. Kauno apskrities viešoji biblioteka įrengė ištisą „kvapų biblioteką“ po medžiais, kur ne tik ragino pauostyti, kuo kvepia viena ar kita garsi tarpukario literatūros knyga, bet ir pasigaminti atvirukus, susipažinti su virtualiu edukaciniu žaidimu „Knygos kelias“.

 

Čia pat laukė pažintis su neįtikėtinai kvepiančių pelargonijų ir vandens lelijų įvairove. O skoniai skleidėsi uogų, arbatų, liofilizuotų vaisių ir daržovių degustacijose, prancūziškame piknike.

 

Senajame vartų take nusidriekė per šimtą metrų siekiantis floristinių kompozicijų takas, sukurtas viso pulko kolektyvų ir žavėjęs išradingumu bei savita estetika: savąsias tako atkarpas įrengė ištikimi VDU Botanikos sodo bičiuliai – Petrašiūnų darbo rinkos mokymo centras, Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centras, VDU Botanikos sodo Draugų klubas, VšĮ „Vilties žiedas“ ir net penkios bendruomenės – Aleksoto, „Kūrybos podiumo“, Narsiečių, Ringaudų, Šilainių.

 

Šalia jo į pažintį su medžiais ir arboristo darbu kvietė parodomąją programą organizavusi Lietuvos arboristų asociacija.

 

Vienu spalvingiausių pasirodymų „Kvapų naktyje“ tapo „Kūrybos podiumas“, kur buvo pristatytos Lietuvos kūrėjų drabužių ir aksesuarų kolekcijos: nuo sportiškų iki vakarinių, nuo lino iki šilko plazdėjimo. Vienu originaliausių pristatymų tapo kūdikius auginančioms mamoms skirta nešioklių kolekcija, kurią demonstravo mažyliais nešinos mamos.

 

Karščiams atslūgus, tiesiog tarp gėlynų, gaivioje vakaro žolėje susėdę „Kvapų nakties“ svečiai mėgavosi skaitoma poezija „Poetų pievelėje“, klausėsi moderniai interpretuotos lumzdelio, birbynės ir skrabalų muzikos, o vakarą pakiliai užbaigė prabangiais istoriniais kostiumais pasipuošusių atlikėjų ketvertas, atlikęs teatralizuotą koncertą „Barokiniai paveikslėliai“ – Kristina Siurbytė, Akvilė Garbenčiūtė-Bučienė, Rokas Laureckis, Raimonas Baranauskas.

Kitos aktualijos

2021 07 30
Kolegos svečiavosi Pomologijos mokslo sektoriuje
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo Mokslo skyriaus Pomologijos mokslo sektorius liepos 26 d. sulaukė svečių: į susitikimą atvykę Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto, VDU Žemės ūkio akademijos, VDU Gamtos mokslų fakulteto mokslininkai susipažino ...
Plačiau
2021 07 29
Pirmą kartą sulaukta iš sėklų išauginto reto medžio žiedų
Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode Kaune pražydo gausiažiedė svambuolė (Koelreuteria paniculata): savaime Rytų Azijoje, Kinijoje, Korėjoje augantis medis Botanikos sode išaugintas iš 2011 m. gautų sėklų. Vasaržalis medelis gausiažiedė svambuolė į Europos sodus kaip rūšis buvo introdukuota 18 a., ...
Plačiau
2021 07 22
Vaistažolininkystės plėtra Lietuvoje
Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos nurodymus atkreiptas dėmesys į Europos Sąjungos valstybių vyriausybių ir atsakingų mokslo institucijų bendradarbiavimo svarbą gerinant visuomenės sveikatą, vykdant kompleksinę projektinę, mokslinę ir studijų veiklą vaistažolininkystės srityje  Lietuvoje. 1924 m. profesoriaus Kazimiero Grybausko įkurtame Vytauto Didžiojo ...
Plačiau
2021 07 20
Sodas pasipuošė vasaros gėlynų šeimininkių – viendienių žiedais
Iš kuklių ir neišvaizdžių laukinių augalų selekcininkai sukūrė tūkstančius jų veislių – ir kasmet sukuria šimtus naujų. Būdamos vienos nereikliausių, vasaros viduryje jos tampa ir vienomis puošniausių gėlynų žiedų. Ir, savo turtingoje spalvų paletėje turėdamos pačius įvairiausius atspalvius, vis ...
Plačiau