VDU Botanikos sodas

11
lapkričio

Botanikos sodo savanoriai tiesė tiltą į gamtą

VDU Kauno botanikos sodas jau trečius metus iš eilės sulaukia savanorių iš užsienio, kurie atvyksta čia siekdami pasisemti naujos patirties, susipažinti su Lietuvos kultūra ir gamta bei įdomiai, naudingai praleisti savo metus.

Nuo  2013 m., kai Botanikos sodas įsitraukė į Europos savanorių tarnybos veiklą, čia jau apsilankė 7 savanoriai iš užsienio šalių. Toks bendradarbiavimas itin naudingas, o projekto dėka vis aktyviau sulaukiami ir vietinių savanorių iš Lietuvos. Šiemet į Botanikos sodą atvyko keturi Europos savanorių tarnybos projekto „Tiltas į gamtą“ dalyviai. Kovo mėnesį iš Italijos atkeliavo Nicola Borio, iš Armėnijos – Edgar Nahapetyan. Kiek vėliau prisijungė Darija Antropova iš Rusijos ir Selenie Chauvet iš Prancūzijos.

Mokosi ir svečiai, ir darbuotojai

„Savanorius kuruoju jau trečius metus. Tai – nepaprastai įdomus darbas, reikalaujantis lankstumo ir kantrybės. Pavyzdžiui, šiemet sode dirbo keturi skirtingų kultūrų, amžiaus ir temperamento žmonės. Nelengva užduotis atrasti, kokia veikla tiktų kiekvienam iš jų, kad atsiskleistų jų gabumai. Norisi, kad jie pabandytų visko ir pasisemtų kuo daugiau patirties. Savanoris iš Italijos čia atvažiavo turėdamas tikslą – artimiau susipažinti su medelyno veikla, jis svajoja su tuo sieti savo ateitį. Džiaugiamės, kad mokosi ne tik mūsų svečiai, bet ir mūsų darbuotojai. Pradžioje visada būna neramu, kaip visi sutars, susikalbės, bet mūsų specialistai savanorių itin laukia ir jais džiaugiasi“, – apie projekto dalyvius ir veiklą papasakojo savanorių kuratorė Botanikos sode Giedrė Paužaitė. Savanoriais rūpinosi ne tik jų kuratorė Giedrė, bet ir kiekvienam iš jų priskirtas mentorius. Tai – Botanikos sodo specialistai iš gėlininkystės, edukacijos bei ūkio skyrių.

Paliko unikalią dovaną

Šiais metais savanoriai prisidėjo prie rododendrų, viržių, hortenzijų ekspozicijų ir kolekcijų įrengimo bei priežiūros. Darija dirbo edukacijoje, padėjo botanikos sodo specialistėms egzotinių gyvūnų parodoje, kur jai teko rūpintis ne tik medvarlėmis, bet ir amūriniais žalčiais, pitonais bei kaimaniniais vėžliais.  Be savanorių pagalbos nepraėjo ir didieji botanikos sodo renginiai: „Augalų Žavadienis“ bei „Kvapų naktis“.

Išvykdamas Nicola sodui paliko nuostabią dovaną – unikalų, savo šaliai būdingų hortenzijų kampelį. Hortenzijos sužydės žaliai, baltai ir raudonai – lyg tikra Italijos vėliava. Kiekvienas hortenzijos krūmelis papuoštas garsių išminčių citatomis.

Savanoriai dalijosi žiniomis ir patirtimis

Nicola pasakojo, kad savanorystė jam padėjo atskleisti save: „Kol neišvažiuoji iš savo šalies, kur žmonės kalba tavo kalba, tol esi savo komforto zonoje, kurioje labai sunku tobulėti. Atvykus į Lietuvą stebino viskas. Žmonės čia iš pirmo žvilgsnio šaltesni. Supratau, kaip labai svarbu pasisveikinti lietuviškai, tada žmonės daugiau šypsosi ir kalba“. Nicola jau „serga“ kelionėmis, savanorių atostogų metu turėjo galimybę ne tik apsilankyti įvairiausiose Lietuvos vietose: Trakuose, Vilniuje, Zarasuose, Klaipėdoje, bet ir keliavo po užsienį. Planuose – tolimesnės kelionė. Šį  kartą gal į savo svajonių šalį Nepalą.

Edgar, į Lietuvą atvykęs iš tolimosios Armėnijos, žavėjosi tvarka: „Armėnijoje irgi yra botanikos sodų, tik jie itin apleisti, neprižiūrėti, ir vaizdas toli gražu ne toks, kaip VDU Kauno botanikos sode. Čia visi visada kažką veikia, organizuoja“. O štai Selenie pasidalino žiniomis, kaip tvarkomi botanikos sodai Prancūzijoje.

Europos savanorių tarnyba – tai tarptautinės savanorystės projektai jauniems žmonėms, kuriais siekiama ugdyti jų pilietiškumą, solidarumo jausmą, skatinti kitų kultūrų pažinimą, stiprinti tarpusavio supratimą ir toleranciją. Savanorystę išbandę Edgar, Darija, Nicola ir Selenie ragina visus pasinaudoti tokia proga ir atrasti svečius kraštus ir, žinoma, save.

Kitos aktualijos

2023 09 12
Tarptautinę jurginų parodą lydėjo Baltijos šalių botanikos sodų susitikimas
Dvi dienas kauniečius ir miesto svečius į spalvingiausią žiedų šventę sukvietė šimtmetį švenčiantis Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodas, pačiame miesto centre, VDU Didžiosios salės fojė, rugsėjo 8-9 dienomis surengęs Tarptautinę jurginų parodą. Čia savo auginamus jurginus ir sukurtas ...
Plačiau
2023 08 03
Vaistinių  augalų tyrimuose – akcentas tvariai ir žiedinei bioekonomikai
Prof. Ona Ragažinskienė, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodas   Vaistiniai augalai ir natūralūs gamtiniai produktai suteikia unikalių galimybių sveikatos priežiūros ir vaistų kūrimo srityje. Šiais klausimais nuosekliai dirba 1953 m. balandžio 8 d. Camberg/Taunus (Vokietijoje) įkruta vaistinių augalų ...
Plačiau
2023 08 01
Uogų dieną išrinko ir gardžiausią šilauogės veislę
Minėdami VDU Botanikos sodo šimto metų gimtadienį, VDU Botanikos sodo Mokslo skyriaus Pomologijos mokslo sektoriaus darbuotojai liepos 28 d. organizavo UOGŲ DIENĄ – mokslinį-praktinį seminarą „Uoginių augalų įvairovės, biologiškai aktyvių junginių ir jų panaudojimo tyrimai“, kurį pratęsė ekskursija po ...
Plačiau
2023 07 25
Kviečiame į UOGŲ DIENĄ!
Minėdami VDU Botanikos sodo šimto metų gimtadienį, VDU Botanikos sodo Mokslo skyriaus Pomologijos mokslo sektorius organizuoja UOGŲ DIENĄ – mokslinį-praktinį seminarą ir degustaciją Uoginių augalų įvairovės, biologiškai aktyvių junginių ir jų panaudojimo tyrimai. Seminaro laikas: liepos 28 d., penktadienis, nuo ...
Plačiau