VDU Botanikos sodas

05
sausio, 2016

Botanikos sodo oranžeriją papuošė pašto ženklų ir atviručių kolekcijos

VDU Kauno botanikos sodas pratęsia šv. Kalėdų laikotarpį – oranžerijos kaktusyne duris atvėrė netradicinė paroda „Kalėdos ir botanika filatelijoje ir filokartijoje“. Prieš mėnesį atidarytą biblinių augalų ekspoziciją papildė šv. Kalėdų ir Naujųjų metų laikotarpio atvirutės ir pašto ženklai iš Antano Burkaus ir prof. Liudo Mažylio kolekcijų.

„Džiaugiamės pratęsdami šv. Kalėdų laikotarpį ir galėdami VDU Kauno botanikos sode pristatyti naujus sąlyčio taškus su kitomis mokslo šakomis. Džiugu, kad prof. Liudas Mažylis ir Antanas Burkus dalijasi savo kolekcijomis su Botanikos sodo lankytojais – tai plečia akiratį, vienoje vietoje į tuos pačius objektus leidžia pažvelgti įvairiais kampais“, – tardamas sveikinimo žodį sakė VDU Kauno botanikos sodo direktorius dr. Nerijus Jurkonis.

Oranžerijos kaktusyne lankytojai gali išvysti eksponatus iš caro laikų Lietuvos, Nepriklausomos Lietuvos, lenkams priklausiusios Vilnijos, Vokietijos, VDR, JAV, Švedijos, Danijos, Vengrijos, Kubos, Panamos, Nikaragvos, Niume, Samoa ir Sisifo, Pitkerno salų, Britų Saliamono salų, Naujosios Zelandijos. Juose puikuojasi karališkasis ugniamedis, kvapioji našlaitė, dirvinė neužmirštuolė, mėlynoji balnapupė, puošnioji karpažolė, kiparisai, finikinės palmės ir daugybė kitų augalų. Parodos atidarymo metu pašto ženkluose ir atvirutėse vaizduojamus augalus vardijusi oranžerijos vedėja dr. Judita Varkulevičienė atskleidė jų simboliką. „Balta lelija simbolizuoja taiką, grožį, trapumą. Šio augalo motyvus mėgsta žydai, krikščionys. Atvirutėse ir pašto ženkluose matome ir neužmirštuoles, kurios turi įvairiausių reikšmių (viena jų – ištikimybė), o štai keturlapio dobilo kiekvienas lapelis taip pat turi reikšmę: tikėjimą, viltį, meilę ir sėkmę. Kiparisas simbolizuoja gedulą, sielvartą, o rožė – dangišką palaimą“, – vardijo dr. J. Varkulevičienė. Dalį atvirutėse ir pašto ženkluose vaizduojamų augalų ir šiandien gali išvysti Botanikos sodo oranžerijos lankytojai, dar daugiau jų pamatys sužaliavus parkui.

Inicijuoti parodą padėjo ypatingi motyvai

„Kai sužinojau apie VDU Kauno botanikos sode atidarytą biblinių augalų parodą, nejučia prisiminiau ypatingą Antano Burkaus kolekciją ir vieną motyvą joje – Jėzų su palmės lapais ir juodaodę švč. Mergelę Mariją. Tada gimė idėja surinkti mūsų abiejų kolekcionuojamus pašto ženklus ir atvirutes su šv. Kalėdų ir Naujųjų metų motyvais – botaniniai simboliais. Ir, žinoma, juos parodyti Botanikos sodo lankytojams“, – pasakojo parodos iniciatorius prof. Liudas Mažylis. Lietuvos filatelistų sąjungos narys, politologų asociacijos narys, Vytauto Didžiojo universiteto prof. L. Mažylis pabrėžė kolekcijų tarpdiscipliniškumą – viename pašto ženkle persipina skirtingų mokslo šakų objektai: teologija, botanika, viešoji politika, menas. „Kiek daug erdvių atsiveria! Juk taip įdomu, kodėl būtent tą, o ne kitą botaninį simbolį pasirinkta, kodėl būtent tokia meninė išraiška, kodėl buvo verta masiškai tiražuoti šiuos ženklus ir t. t. Lyginamuosius tyrimus galima atlikti“, – su užsidegimu pasakojo prof. L. Mažylis.

Sudomino kalėdinė egzotika

Kalėdiniai šventiniai atvirukai plito nuo XIX a. antrosios pusės, o XX a. antrojoje pusėje jau masiškai leidžiami pašto ženklai. Juose vaizduojami augalai, įvairiuose kraštuose laikomi tradiciniais kalėdiniais. „Jau šešis dešimtmečius renku pašto ženklus, domiuosi filatelija. Į šalį vis atidedu kalėdinius sveikinimus – nemetu jų į krosnį. Pamenu, kad labai nustebau ant kai kurių pašto ženklų pamatęs ne eglės simbolį, o puansetiją. Vėliau iš Australijos, Kubos gavau kalėdinių pašto ženklų, kuriuose – orchidėjos, įvairūs vaisiai. Ši egzotika – labai įdomi“, – sakė Antanas Burkus.

„Mano kolekcijoje – turbūt kas ketvirta atvirutė yra susijusi su šv. Kalėdomis arba Naujaisiais metais. Parodos lankytojai mato, kad kolekcijoje vaizduojamos ne tik eglės – radome mirtų, dobilų, augalų, kuriuos pažinti prašėme VDU Kauno botanikos sodo specialistų pagalbos“, – apie parodos eksponatus pasakojo prof. L. Mažylis.

Abu kolekcininkai vienbalsiai kalbėjo, kad kolekcionuoti į stalčių – nedora. „Labai džiaugiuosi, kad kažkam įdomi mano veikla, kuria ilsiuosi po darbų. O jeigu dar mano kolekcija yra parodoma plačiajai visuomenei – labai malonu“, – sakė Kauno technologijos universiteto emeritas, inžinierius, Lietuvos filatelistų sąjungos narys Antanas Burkus.

Paroda „Kalėdos ir botanika filatelijoje ir filokartijoje“  VDU Kauno botanikos sode veiks visą sausio mėnesį. Parodos lankymas – III–VII 9–17 val.

Kitos aktualijos

2024 10 03
Paryžiuje Publikos pagrindinis prizas atiteko VDU Botanikos sode išvestai jurgino veislei
Kiekvienais metais rugsėjį jurginų gerbėjų ir selekcininkų akys nukrypsta į Paryžių: čia vyksta prestižiškiausias Europos tarptautinis jurginų konkursas – „Concours International du Dahlia Parc Floral de Paris“, kuriame šiemet lankytojai savo didžiausias simpatijas ir pagrindinį Publikos prizą skyrė Vytauto ...
Plačiau
2024 09 30
Vroclavo universiteto Botanikos sode įrengta lietuviškų jurginų veislių ekspozicija
Rugsėjo 14-15 dienomis Vroclavo universiteto Botanikos sode Lenkijoje vykusioje jurginų žydėjimo šventėje pražydo ir Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo dovanotos jurginų veislės. „Kauno ir Vroclavo miestų draugystė gyvuoja jau daugiau nei 30 metų, tačiau ryšiai su Vroclavo universiteto ...
Plačiau
2024 09 20
VDU Botanikos sodo derliaus šventėje – pažintis su augalų auginimu
Rugsėjo 20 d., penktadienį, VDU Botanikos sode vyko derliaus šventė, kurios metu buvo galima paragauti įvairių skanėstų ir susipažinti, kaip maistas nukeliauja nuo sėklos iki lėkštės ant mūsų stalo. Ši derliaus šventė yra tarptautinio projekto „Pamatyk, pasėk ir paragauk“ ...
Plačiau
2024 09 07
Europos paveldo dienose – apie vaistažolininkystės tradicijas ir naująjį Europos Tarybos kultūros kelią
VDU Botanikos sode rugsėjo 6 d. vyko atvirų durų diena „Nuo vaistažolininkystės tradicijos iki Europos Tarybos kultūros kelio“, skirta mūsų sodo Vaistinių augalų skyriaus 100 metų veiklos jubiliejui paminėti.
Plačiau