Nuo pažinties su Botanikos sodu ir jo misija iki praktinių vaistinių augalų pažinimo užsiėmimų – birželio 11 d. VDU Botanikos sode apsilankiusi Kidulių bendruomenės grupė dalyvavo specialistų parengtoje visos dienos mokymų programoje, vykusioje pagal projektą „Vaistažolinkystės raida Suvalkijos etnografiniame regione: nuo XIX amžiaus etnopaveldo dvaruose iki šiuolaikinių inovatyvių vaistinių augalų auginimo ir augalinės žaliavos paruošų technologijų pritaikymo Kidulių bendruomenėje“.
Projektas buvo sumanytas kaip priemonė, leidžianti skleisti vaistažolininkystės pagrindines žinias ir organizuoti praktinio jų pritaikymo mokymo kursus Kidulių jaunimo ekologinio klubo „Šerenta“ ir Kidulių bendruomenės centro „Vinkšnupis“ nariams. Jo tikslas – sudaryti realias galimybes kiduliškiams racionaliai vystyti vaistažolininkystę – netradicinę ir aplinkai palankią ūkininkavimo formą nenaudojamuose žemės ūkio plotuose, atliepiant šiuolaikinę prioritetinę žaliojo kurso idėją.
Vienas tokių pagal projektą vykdomų išvažiuojamųjų mokymų kursų organizuotas VDU Botanikos sode. Čia, Mokslo skyriaus Vaistinių ir prieskoninių augalų mokslo sektoriuje, vykdoma vaistinių augalų įvairovės gausinimo, retų ir nykstančių augalų saugojimo, auginimo ir vaistinės augalinės žaliavos ruošimo inovatyvių technologijų kūrimo bei taikymo praktikai veikla ir tuo pagrindu atliekama mokslo žinių sklaida pagal strategiją: mokslas – inovacijos – praktika – verslas. Šie ilgamečiai moksliniai tyrimai yra ir vertingas indėlis vaistažolininkystės plėtrai įvairiuose Lietuvos geografiniuose regionuose.
Mokymų Botanikos sode metu prof. Ona Ragažinskienė vedė praktinį užsiėmimą apie perspektyvių vaistinių augalų pažinimą bei identifikavimą ir vaistinės augalinės žaliavos racionalų naudojimą. VDU Botanikos sodo direktorius dr. Nerijus Jurkonis pasakojo apie botanikos sodus – kaip gyvosios gamtos pažinimo centrus Lietuvoje ir pasaulyje. Vyr. botaninių kolekcijų kuratorė Erika Šeinauskienė praktiniuose užsiėmimuose augalų kolekcijose pristatė perspektyvių vaistinių augalų auginimo ir priežiūros technologijas, o vyresn. botaninių kolekcijų kuratorė Sandra Saunoriūtė pristatė kiečio (Artemisia L.) genties biologines savybes ir saugios bei kokybiškos vaistinės augalinės žaliavos ruošimą. Dr. Antanina Stankevičienė dalijosi žiniomis apie vaistinių ir prieskoninių augalų ligas, kenkėjus bei jų prevenciją.
Projekto pareiškėjas: Kidulių jaunimo ekologinis klubas „Šerenta“.
Projekto paslaugos teikėjas: VDU Botanikos sodo Mokslo skyriaus Vaistinių ir prieskoninių augalų mokslo sektorius.
Projekto partnerinės dalies koordinatorius prof. habil. dr. Ona Ragažinskienė