VDU Botanikos sodas

15
lapkričio

Botanikos sodas karantino metu: nuo eksperimentų transliacijų iki virtualių ekskursijų

Nors dėl karantino apribojimų į Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodą lankytojai patekti negali, ieškoma naujų ir inovatyvių informacijos sklaidos būdų jiems pasiekti bei palaikyti abipusį ryšį ir bendrystę. Karantinas koreguoja, bet nesustabdo Botanikos sodo darbo: pasitelkiamos informacinės technologijos, nuotolinio mokymosi platformos, mobiliosios programėlės ir socialiniai tinklai, kad visi norintieji galėtų virtualiai apsilankyti sode saugiai būdami namuose. 

Apie sodo veiklas per atstumą – tarptautiniame leidinyje

„Ir pavasario, ir rudens karantino metu Botanikos sodas moksleiviams pasiūlė ne vieną sprendimą neatitolti nuo neformaliojo ugdymo programų. Edukatorės rengia mokomuosius vaizdo įrašus, kuriamos įvairios virtualios ekskursijos apie augalus, jų savybes,  jų panaudojimo galimybes. Be to, vyksta laboratorinių eksperimentų tiesioginės transliacijos“, – teigė VDU Botanikos sodo direktorius dr. Nerijus Jurkonis. Anot direktoriaus, šios Botanikos sodo patirtys buvo apibendrintos naujausiame tarptautinio leidinio „Roots“ numeryje – čia publikuotas straipsnis apie VDU Botanikos sodo vykdomas edukacijas ir prisitaikymą vesti mokymus per atstumą. „Roots“ leidžia BGCI (Botanic Gardens Conservation International) – tarptautinė botanikos sodų organizacija, vienijanti viso pasaulio botanikos sodus. Naujausias leidinio numeris (https://www.bgci.org/wp/wp-content/uploads/2020/10/RootsMedResRed.pdf) skirtas aktualiai šių metų temai – kaip technologijos padeda įgyvendinti edukacines veiklas botanikos soduose šiomis sudėtingomis COVID 19 pandemijos sąlygomis.

Edukacines programas perkėlė į virtualią erdvę

Anot VDU Botanikos sodo Paslaugų ir edukacijos skyriaus vadovės Kristinos Mulevičienės, Botanikos sodas skatina domėtis gamtos mokslais nuo ankstyvo amžiaus ir rengia įvairias mokinių ugdymo programas. „Vis daugiau mokyklų renkasi gamtos mokslų pamokas, kurias veda mūsų edukatoriai. Dėl karantino pradėjus nuotolinį mokymąsi Lietuvoje, pamokos ir jauniausiems lankytojams skirtos Botanikos sodo edukacinės programos buvo perkeltos į virtualią erdvę. Be to, kiekvieną savaitę yra kuriami 10–15 min. trukmės mokomieji vaizdo įrašai, kurie filmuojami įvairiose sodo vietose: paukščių klasėje, edukaciniame darže, šalia vabzdžių viešbučio, oranžerijoje. Mokiniai vaizdo įrašus gali žiūrėti jiems patogiu metu namuose. Šalia šių vaizdo įrašų parengiamos užduotys, kurios yra susijusios su įrašo tema ir pritaikytos tam tikrai amžiaus grupei. Galiausiai viskas aptariama naudojant nuotolinio mokymosi platformas“, – pasakojo K. Mulevičienė.

Kviečia į specializuotas ekskursijas

Kaip teigia VDU Botanikos sodo direktorius dr. Nerijus Jurkonis, Botanikos sodas siūlo platų švietimo programų asortimentą ne tik mokykloms, bet ir universitetams. „Svarbu atsižvelgti į Z kartos poreikius, t. y. įvairiais būdais pritraukti jaunus žmones ir naudoti inovatyvias technologijas. Karantino metu, norint išlaikyti nenutrūkstamą ugdymo procesą ir poreikius, studentai dalyvauja pagal universiteto programas parengtose virtualiose specializuotose ekskursijose“, – teigė dr. N. Jurkonis. Botanikos sodo darbuotojai parengė ir nufilmavo penkiolika specializuotų ekskursijų tokiomis temomis, kaip paveldimumas, taikomoji genetika, mutacijos, mutagenų naudojimas kuriant naujas veisles, natūraliai augaluose esančių alkaloidų mutageninis poveikis, biologinė įvairovė, taksonomijos pakitimai po genetinių tyrimų, tarprūšinė įvairovė, hibridai, triploidija ir augalų prisitaikymas prie aplinkos sąlygų. Studentai gali dalyvauti virtualiose ekskursijose jiems patogiu metu ir įgyti išsamių žinių.

Šalia virtualių ekskursijų vyksta ir laboratoriniai darbai. „Praktiniai darbai demonstruojami tiesiogiai iš edukacinės laboratorijos: studentai gali stebėti kiekvieną eksperimento etapą ir pamatyti naudojamas priemones. Eksperimentai yra skirti įvairiomis mokslo temoms, tokioms kaip geografija, chemija, botanika ir zoologija. Studentai taip pat gauna demonstruotų eksperimentų aprašymus, kuriuos gali tiesiogiai aptarti su Botanikos sodo edukatoriais“, – teigė VDU Botanikos sodo edukatorė Vesta Aleknavičiūtė.

Mobilioji programėlė – virtualiai kelionei po Botanikos sodą

Plačiąją visuomenę VDU Botanikos sodas kviečia po parką ir oranžeriją pakeliauti ir nemokamos mobiliosios programėlės „Botanikos sodai“ pagalba. Be interaktyvaus parko žemėlapio, kurį galima peržiūrėti išmaniajame telefone, programėlėje taip pat galima rasti vaizdinę, tekstinę ir garsinę informaciją apie įdomiausias sodo vietas ir objektus. Vartotojai gali pasirinkti vieną iš dviejų maršrutų: parką arba oranžeriją bei vieną iš trijų kalbų: lietuvių, anglų ir rusų. Ši programėlė leidžia keliauti ir po kitus Lietuvos universitetų botanikos sodus, įsikūrusius Vilniuje bei Klaipėdoje – tereikia pasirinkti atitinkamą ikonėlę.

Kitos aktualijos

2020 11 23
Karantino metu VDU Botanikos sodas nelankomas
Dėmesio! VDU Botanikos sodas nuo lapkričio 9 d. nelankomas iki karantino Lietuvos Respublikoje atšaukimo. Abonementų galiojimo laikas atitinkamai bus pratęstas karantinui pasibaigus. Dėl edukacijų nuotoliniu būdu kviečiame teirautis telefonu +370 610 49469 arba el. paštu erika.juskaityte@vdu.lt Likite sveiki ir pozityviai ...
Plačiau
2020 11 22
Besidomintiems grybais VDU Botanikos sodas – tikras rojus
Apie gausias ir unikalias Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo  kolekcijas buvo rašyta ne kartą. Tačiau apie įvairių formų ir spalvų grybus, augančius kartu su introdukuotais ir vietinių rūšių kolekciniais augalais – dar nekalbėjome. O jų čia auga įvairiausių: nuo ...
Plačiau
2020 11 06
Dovana VDU Botanikos sodui – Lietuvoje retas spygliuotis
Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo kolekcijas papildė retai mūsų šalyje auginamas augalas – paprastoji kuningamija (Cunninghamia lanceolata). Kinijos kėniu vadinamas augalas ne tik išvaizdus, bet ir itin vertinamas dėl medienos: dėl malonaus kvapo ir patvarumo iš jos statomos šventyklos. ...
Plačiau
2020 10 27
Aptarė VDU Botanikos sodo indėlį gamtosaugos problemoms spręsti 
VDU Botanikos sode viešėjo LR Aplinkos ministerijos atstovai. Susitikimo metu buvo aptarti Vytauto Didžiojo universiteto ir Aplinkos ministerijos bendradarbiavimo klausimai, siekiant panaudoti universiteto mokslinį potencialą ir eksperimentinę bazę pačioms aktualiausioms gamtosaugos, gamtos išteklių naudojimo ir ekologijos problemoms spręsti. Aplinkos ...
Plačiau