VDU Botanikos sodas

30
kovo, 2021

Botanikos sodas karantino metu: nuo eksperimentų transliacijų iki virtualių ekskursijų

Nors dėl karantino apribojimų į Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodą lankytojai patekti negali, ieškoma naujų ir inovatyvių informacijos sklaidos būdų jiems pasiekti bei palaikyti abipusį ryšį ir bendrystę. Karantinas koreguoja, bet nesustabdo Botanikos sodo darbo: pasitelkiamos informacinės technologijos, nuotolinio mokymosi platformos, mobiliosios programėlės ir socialiniai tinklai, kad visi norintieji galėtų virtualiai apsilankyti sode saugiai būdami namuose. 

Apie sodo veiklas per atstumą – tarptautiniame leidinyje

„Ir pavasario, ir rudens karantino metu Botanikos sodas moksleiviams pasiūlė ne vieną sprendimą neatitolti nuo neformaliojo ugdymo programų. Edukatorės rengia mokomuosius vaizdo įrašus, kuriamos įvairios virtualios ekskursijos apie augalus, jų savybes,  jų panaudojimo galimybes. Be to, vyksta laboratorinių eksperimentų tiesioginės transliacijos“, – teigė VDU Botanikos sodo direktorius dr. Nerijus Jurkonis. Anot direktoriaus, šios Botanikos sodo patirtys buvo apibendrintos naujausiame tarptautinio leidinio „Roots“ numeryje – čia publikuotas straipsnis apie VDU Botanikos sodo vykdomas edukacijas ir prisitaikymą vesti mokymus per atstumą. „Roots“ leidžia BGCI (Botanic Gardens Conservation International) – tarptautinė botanikos sodų organizacija, vienijanti viso pasaulio botanikos sodus. Naujausias leidinio numeris (https://www.bgci.org/wp/wp-content/uploads/2020/10/RootsMedResRed.pdf) skirtas aktualiai šių metų temai – kaip technologijos padeda įgyvendinti edukacines veiklas botanikos soduose šiomis sudėtingomis COVID 19 pandemijos sąlygomis.

Edukacines programas perkėlė į virtualią erdvę

Anot VDU Botanikos sodo Paslaugų ir edukacijos skyriaus vadovės Kristinos Mulevičienės, Botanikos sodas skatina domėtis gamtos mokslais nuo ankstyvo amžiaus ir rengia įvairias mokinių ugdymo programas. „Vis daugiau mokyklų renkasi gamtos mokslų pamokas, kurias veda mūsų edukatoriai. Dėl karantino pradėjus nuotolinį mokymąsi Lietuvoje, pamokos ir jauniausiems lankytojams skirtos Botanikos sodo edukacinės programos buvo perkeltos į virtualią erdvę. Be to, kiekvieną savaitę yra kuriami 10–15 min. trukmės mokomieji vaizdo įrašai, kurie filmuojami įvairiose sodo vietose: paukščių klasėje, edukaciniame darže, šalia vabzdžių viešbučio, oranžerijoje. Mokiniai vaizdo įrašus gali žiūrėti jiems patogiu metu namuose. Šalia šių vaizdo įrašų parengiamos užduotys, kurios yra susijusios su įrašo tema ir pritaikytos tam tikrai amžiaus grupei. Galiausiai viskas aptariama naudojant nuotolinio mokymosi platformas“, – pasakojo K. Mulevičienė.

Kviečia į specializuotas ekskursijas

Kaip teigia VDU Botanikos sodo direktorius dr. Nerijus Jurkonis, Botanikos sodas siūlo platų švietimo programų asortimentą ne tik mokykloms, bet ir universitetams. „Svarbu atsižvelgti į Z kartos poreikius, t. y. įvairiais būdais pritraukti jaunus žmones ir naudoti inovatyvias technologijas. Karantino metu, norint išlaikyti nenutrūkstamą ugdymo procesą ir poreikius, studentai dalyvauja pagal universiteto programas parengtose virtualiose specializuotose ekskursijose“, – teigė dr. N. Jurkonis. Botanikos sodo darbuotojai parengė ir nufilmavo penkiolika specializuotų ekskursijų tokiomis temomis, kaip paveldimumas, taikomoji genetika, mutacijos, mutagenų naudojimas kuriant naujas veisles, natūraliai augaluose esančių alkaloidų mutageninis poveikis, biologinė įvairovė, taksonomijos pakitimai po genetinių tyrimų, tarprūšinė įvairovė, hibridai, triploidija ir augalų prisitaikymas prie aplinkos sąlygų. Studentai gali dalyvauti virtualiose ekskursijose jiems patogiu metu ir įgyti išsamių žinių.

Šalia virtualių ekskursijų vyksta ir laboratoriniai darbai. „Praktiniai darbai demonstruojami tiesiogiai iš edukacinės laboratorijos: studentai gali stebėti kiekvieną eksperimento etapą ir pamatyti naudojamas priemones. Eksperimentai yra skirti įvairiomis mokslo temoms, tokioms kaip geografija, chemija, botanika ir zoologija. Studentai taip pat gauna demonstruotų eksperimentų aprašymus, kuriuos gali tiesiogiai aptarti su Botanikos sodo edukatoriais“, – teigė VDU Botanikos sodo edukatorė Vesta Aleknavičiūtė.

Mobilioji programėlė – virtualiai kelionei po Botanikos sodą

Plačiąją visuomenę VDU Botanikos sodas kviečia po parką ir oranžeriją pakeliauti ir nemokamos mobiliosios programėlės „Botanikos sodai“ pagalba. Be interaktyvaus parko žemėlapio, kurį galima peržiūrėti išmaniajame telefone, programėlėje taip pat galima rasti vaizdinę, tekstinę ir garsinę informaciją apie įdomiausias sodo vietas ir objektus. Vartotojai gali pasirinkti vieną iš dviejų maršrutų: parką arba oranžeriją bei vieną iš trijų kalbų: lietuvių, anglų ir rusų. Ši programėlė leidžia keliauti ir po kitus Lietuvos universitetų botanikos sodus, įsikūrusius Vilniuje bei Klaipėdoje – tereikia pasirinkti atitinkamą ikonėlę.

2021 03 30

Kitos aktualijos

2024 10 03
Paryžiuje Publikos pagrindinis prizas atiteko VDU Botanikos sode išvestai jurgino veislei
Kiekvienais metais rugsėjį jurginų gerbėjų ir selekcininkų akys nukrypsta į Paryžių: čia vyksta prestižiškiausias Europos tarptautinis jurginų konkursas – „Concours International du Dahlia Parc Floral de Paris“, kuriame šiemet lankytojai savo didžiausias simpatijas ir pagrindinį Publikos prizą skyrė Vytauto ...
Plačiau
2024 09 30
Vroclavo universiteto Botanikos sode įrengta lietuviškų jurginų veislių ekspozicija
Rugsėjo 14-15 dienomis Vroclavo universiteto Botanikos sode Lenkijoje vykusioje jurginų žydėjimo šventėje pražydo ir Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo dovanotos jurginų veislės. „Kauno ir Vroclavo miestų draugystė gyvuoja jau daugiau nei 30 metų, tačiau ryšiai su Vroclavo universiteto ...
Plačiau
2024 09 20
VDU Botanikos sodo derliaus šventėje – pažintis su augalų auginimu
Rugsėjo 20 d., penktadienį, VDU Botanikos sode vyko derliaus šventė, kurios metu buvo galima paragauti įvairių skanėstų ir susipažinti, kaip maistas nukeliauja nuo sėklos iki lėkštės ant mūsų stalo. Ši derliaus šventė yra tarptautinio projekto „Pamatyk, pasėk ir paragauk“ ...
Plačiau
2024 09 07
Europos paveldo dienose – apie vaistažolininkystės tradicijas ir naująjį Europos Tarybos kultūros kelią
VDU Botanikos sode rugsėjo 6 d. vyko atvirų durų diena „Nuo vaistažolininkystės tradicijos iki Europos Tarybos kultūros kelio“, skirta mūsų sodo Vaistinių augalų skyriaus 100 metų veiklos jubiliejui paminėti.
Plačiau