VDU Botanikos sodas

18
liepos

Ąžuolas Krzysztofo Pendereckio atminimui

2021 m. liepos 14 d. sode buvo buvo iškilmingai pagerbtas lenkų kompozitoriaus Krzysztofo Pendereckio (1933‒2020) atminimas ir pasodintas jo vardo ąžuoliukas.

Ši Lenkijos instituto Vilniuje, Kauno valstybinės filharmonijos, Kauno Aleksoto bendruomenės centro ir Vytauto Didžiojo Universiteto botanikos sodo iniciatyva buvo skirta prisiminti itin ryškų ir įtakingą XX–XXI a. menininką, kurio pasaulis neteko 2020 metais.  Maestro buvo viena įdomiausių mūsų dienų muzikos pasaulio asmenybių: XX a. muzikoje lūžį lėmęs kūrėjas, dirigentas, daugiau nei 40 metų nepaleidęs iš rankų batutos, koncertavęs su pačiais garsiausiais Europos orkestrais ir atlikėjais.

K. Penderecki buvo ir nuoširdus Lietuvos muzikos visuomenės bičiulis. Garsėjo ne tik Europoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, bet ir Azijoje. Pelnė garbingų Lenkijos ir kitų valstybių apdovanojimų, tarp kompozitoriaus trofėjų – net penki „Grammy“ apdovanojimai. Jis – kelių dešimčių Lenkijos bei užsienio aukštųjų mokyklų garbės daktaras ir narys.

Krzysztof Penderecki ne kartą viešėjo Vilniuje ir Kaune, dirigavo atliekant jo kūrinius, tokius kaip vokalinis instrumentinis veikalas „Lenkiškasis rekviem“, opera „Karalius Ūbas“ ir kitus. Maestro kūrybos greičiausiai teko girdėti net ir tiems, kurie nežino jo vardo, nes jo muzika skamba kino garsenybių Stanley Kubricko, Martino Scorsese’s, Davido Lyncho, Andrzejaus Wajdos filmuose.

Ne mažiau įdomu tai, kad kompozitorius visada domėjosi botanika, ypač medžių auginimu. Ir kartais sakydavo pats nežinąs, ko jame daugiau – kompozitoriaus ar sodininko. Labai mylėjo savo sodą ir apie kiekvieną medį galėjo pasakoti valandų valandas. Adomo Mickevičiaus institutas Varšuvoje šiais metais sukūrė virtualią erdvę PendereckisGarden.pl  (Pendereckio sodas), kur viso pasaulio internautai gali ne tik susipažinti su Krzysztofo Pendereckio kūryba, bet ir sužinoti apie jo pomėgius, įtaką kitiems kūrėjams.

Pagerbiant kompozitorių jau pasodinti medžiai Singapūre, Otavoje ir Briuselyje, o nuo šiol ąžuolas maestro atminimui ošia ir Kaune, VDU Botanikos sodo parke.

2021 07 18

Kitos aktualijos

2023 09 12
Tarptautinę jurginų parodą lydėjo Baltijos šalių botanikos sodų susitikimas
Dvi dienas kauniečius ir miesto svečius į spalvingiausią žiedų šventę sukvietė šimtmetį švenčiantis Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodas, pačiame miesto centre, VDU Didžiosios salės fojė, rugsėjo 8-9 dienomis surengęs Tarptautinę jurginų parodą. Čia savo auginamus jurginus ir sukurtas ...
Plačiau
2023 08 03
Vaistinių  augalų tyrimuose – akcentas tvariai ir žiedinei bioekonomikai
Prof. Ona Ragažinskienė, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodas   Vaistiniai augalai ir natūralūs gamtiniai produktai suteikia unikalių galimybių sveikatos priežiūros ir vaistų kūrimo srityje. Šiais klausimais nuosekliai dirba 1953 m. balandžio 8 d. Camberg/Taunus (Vokietijoje) įkruta vaistinių augalų ...
Plačiau
2023 08 01
Uogų dieną išrinko ir gardžiausią šilauogės veislę
Minėdami VDU Botanikos sodo šimto metų gimtadienį, VDU Botanikos sodo Mokslo skyriaus Pomologijos mokslo sektoriaus darbuotojai liepos 28 d. organizavo UOGŲ DIENĄ – mokslinį-praktinį seminarą „Uoginių augalų įvairovės, biologiškai aktyvių junginių ir jų panaudojimo tyrimai“, kurį pratęsė ekskursija po ...
Plačiau
2023 07 25
Kviečiame į UOGŲ DIENĄ!
Minėdami VDU Botanikos sodo šimto metų gimtadienį, VDU Botanikos sodo Mokslo skyriaus Pomologijos mokslo sektorius organizuoja UOGŲ DIENĄ – mokslinį-praktinį seminarą ir degustaciją Uoginių augalų įvairovės, biologiškai aktyvių junginių ir jų panaudojimo tyrimai. Seminaro laikas: liepos 28 d., penktadienis, nuo ...
Plačiau