VDU Botanikos sodas

18
liepos

Ąžuolas Krzysztofo Pendereckio atminimui

2021 m. liepos 14 d. sode buvo buvo iškilmingai pagerbtas lenkų kompozitoriaus Krzysztofo Pendereckio (1933‒2020) atminimas ir pasodintas jo vardo ąžuoliukas.

Ši Lenkijos instituto Vilniuje, Kauno valstybinės filharmonijos, Kauno Aleksoto bendruomenės centro ir Vytauto Didžiojo Universiteto botanikos sodo iniciatyva buvo skirta prisiminti itin ryškų ir įtakingą XX–XXI a. menininką, kurio pasaulis neteko 2020 metais.  Maestro buvo viena įdomiausių mūsų dienų muzikos pasaulio asmenybių: XX a. muzikoje lūžį lėmęs kūrėjas, dirigentas, daugiau nei 40 metų nepaleidęs iš rankų batutos, koncertavęs su pačiais garsiausiais Europos orkestrais ir atlikėjais.

K. Penderecki buvo ir nuoširdus Lietuvos muzikos visuomenės bičiulis. Garsėjo ne tik Europoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, bet ir Azijoje. Pelnė garbingų Lenkijos ir kitų valstybių apdovanojimų, tarp kompozitoriaus trofėjų – net penki „Grammy“ apdovanojimai. Jis – kelių dešimčių Lenkijos bei užsienio aukštųjų mokyklų garbės daktaras ir narys.

Krzysztof Penderecki ne kartą viešėjo Vilniuje ir Kaune, dirigavo atliekant jo kūrinius, tokius kaip vokalinis instrumentinis veikalas „Lenkiškasis rekviem“, opera „Karalius Ūbas“ ir kitus. Maestro kūrybos greičiausiai teko girdėti net ir tiems, kurie nežino jo vardo, nes jo muzika skamba kino garsenybių Stanley Kubricko, Martino Scorsese’s, Davido Lyncho, Andrzejaus Wajdos filmuose.

Ne mažiau įdomu tai, kad kompozitorius visada domėjosi botanika, ypač medžių auginimu. Ir kartais sakydavo pats nežinąs, ko jame daugiau – kompozitoriaus ar sodininko. Labai mylėjo savo sodą ir apie kiekvieną medį galėjo pasakoti valandų valandas. Adomo Mickevičiaus institutas Varšuvoje šiais metais sukūrė virtualią erdvę PendereckisGarden.pl  (Pendereckio sodas), kur viso pasaulio internautai gali ne tik susipažinti su Krzysztofo Pendereckio kūryba, bet ir sužinoti apie jo pomėgius, įtaką kitiems kūrėjams.

Pagerbiant kompozitorių jau pasodinti medžiai Singapūre, Otavoje ir Briuselyje, o nuo šiol ąžuolas maestro atminimui ošia ir Kaune, VDU Botanikos sodo parke.

Kitos aktualijos

2021 07 30
Kolegos svečiavosi Pomologijos mokslo sektoriuje
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo Mokslo skyriaus Pomologijos mokslo sektorius liepos 26 d. sulaukė svečių: į susitikimą atvykę Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto, VDU Žemės ūkio akademijos, VDU Gamtos mokslų fakulteto mokslininkai susipažino ...
Plačiau
2021 07 29
Pirmą kartą sulaukta iš sėklų išauginto reto medžio žiedų
Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode Kaune pražydo gausiažiedė svambuolė (Koelreuteria paniculata): savaime Rytų Azijoje, Kinijoje, Korėjoje augantis medis Botanikos sode išaugintas iš 2011 m. gautų sėklų. Vasaržalis medelis gausiažiedė svambuolė į Europos sodus kaip rūšis buvo introdukuota 18 a., ...
Plačiau
2021 07 22
Vaistažolininkystės plėtra Lietuvoje
Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos nurodymus atkreiptas dėmesys į Europos Sąjungos valstybių vyriausybių ir atsakingų mokslo institucijų bendradarbiavimo svarbą gerinant visuomenės sveikatą, vykdant kompleksinę projektinę, mokslinę ir studijų veiklą vaistažolininkystės srityje  Lietuvoje. 1924 m. profesoriaus Kazimiero Grybausko įkurtame Vytauto Didžiojo ...
Plačiau
2021 07 20
Sodas pasipuošė vasaros gėlynų šeimininkių – viendienių žiedais
Iš kuklių ir neišvaizdžių laukinių augalų selekcininkai sukūrė tūkstančius jų veislių – ir kasmet sukuria šimtus naujų. Būdamos vienos nereikliausių, vasaros viduryje jos tampa ir vienomis puošniausių gėlynų žiedų. Ir, savo turtingoje spalvų paletėje turėdamos pačius įvairiausius atspalvius, vis ...
Plačiau