VDU Botanikos sodas

18
liepos

Ąžuolas Krzysztofo Pendereckio atminimui

2021 m. liepos 14 d. sode buvo buvo iškilmingai pagerbtas lenkų kompozitoriaus Krzysztofo Pendereckio (1933‒2020) atminimas ir pasodintas jo vardo ąžuoliukas.

Ši Lenkijos instituto Vilniuje, Kauno valstybinės filharmonijos, Kauno Aleksoto bendruomenės centro ir Vytauto Didžiojo Universiteto botanikos sodo iniciatyva buvo skirta prisiminti itin ryškų ir įtakingą XX–XXI a. menininką, kurio pasaulis neteko 2020 metais.  Maestro buvo viena įdomiausių mūsų dienų muzikos pasaulio asmenybių: XX a. muzikoje lūžį lėmęs kūrėjas, dirigentas, daugiau nei 40 metų nepaleidęs iš rankų batutos, koncertavęs su pačiais garsiausiais Europos orkestrais ir atlikėjais.

K. Penderecki buvo ir nuoširdus Lietuvos muzikos visuomenės bičiulis. Garsėjo ne tik Europoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, bet ir Azijoje. Pelnė garbingų Lenkijos ir kitų valstybių apdovanojimų, tarp kompozitoriaus trofėjų – net penki „Grammy“ apdovanojimai. Jis – kelių dešimčių Lenkijos bei užsienio aukštųjų mokyklų garbės daktaras ir narys.

Krzysztof Penderecki ne kartą viešėjo Vilniuje ir Kaune, dirigavo atliekant jo kūrinius, tokius kaip vokalinis instrumentinis veikalas „Lenkiškasis rekviem“, opera „Karalius Ūbas“ ir kitus. Maestro kūrybos greičiausiai teko girdėti net ir tiems, kurie nežino jo vardo, nes jo muzika skamba kino garsenybių Stanley Kubricko, Martino Scorsese’s, Davido Lyncho, Andrzejaus Wajdos filmuose.

Ne mažiau įdomu tai, kad kompozitorius visada domėjosi botanika, ypač medžių auginimu. Ir kartais sakydavo pats nežinąs, ko jame daugiau – kompozitoriaus ar sodininko. Labai mylėjo savo sodą ir apie kiekvieną medį galėjo pasakoti valandų valandas. Adomo Mickevičiaus institutas Varšuvoje šiais metais sukūrė virtualią erdvę PendereckisGarden.pl  (Pendereckio sodas), kur viso pasaulio internautai gali ne tik susipažinti su Krzysztofo Pendereckio kūryba, bet ir sužinoti apie jo pomėgius, įtaką kitiems kūrėjams.

Pagerbiant kompozitorių jau pasodinti medžiai Singapūre, Otavoje ir Briuselyje, o nuo šiol ąžuolas maestro atminimui ošia ir Kaune, VDU Botanikos sodo parke.

2021 07 18

Kitos aktualijos

2023 03 15
Į oranžeriją sugrįžo tropiniai drugiai: eksponuojami kartu su orchidėjomis
Kol pavasaris neskuba ateiti, pasimėgauti tropikų šiluma ir spalvomis kviečia Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo oranžerija Kaune, kurioje nuo kovo 15 d. atidaryta tropinių drugių paroda. Įprastai tradicinę drugių parodą Botanikos sodas eksponuodavo ir lankytojus atogrąžų šiluma bei ...
Plačiau
2023 03 14
Su šimto metų gimtadieniu pasveikino pražydęs „šimtmečio augalas“
Panašu, kad su šimtuoju gimtadieniu Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodą Kaune sveikina ir augalai: sodo oranžerijoje pražydo ypač retai savo žiedais nustebinanti Agave mitis. Jau du dešimtmečius botanikos sode auginamas augalas savo žiedynkotį išleido dar rudenį ir į viršų ...
Plačiau
2023 03 10
2023 metų vaistiniu augalu išrinktas čiobrelis
Puoselėjant senąsias vaistažolininkystės tradicijas, supažindinant visuomenę su vaistinių augalų įvairove, jos gausinimu ir racionaliu vartojimu, Vytauto Didžiojo universitetas (VDU), Lietuvos farmacijos sąjunga ir UAB „Švenčionių vaistažolės“ organizavo „Vaistinio augalo 2023“ rinkimus. Šie tradicija tampantys rinkimai šiemet skirti paminėti VDU ...
Plačiau
2023 03 03
Prasidėjo registracija į velykines botanines edukacijas
Botaniniai zuikiai atšokuoja! Visų amžiaus grupių moksleivius kviečia velykinė botaninė edukacija Velykinio kiškio dirbtuvės: kalbėsime ir gaminsime ne tik velykinius zuikius, bet ir susipažinsime su sėklų ypatingomis savybėmis, įdomiausiomis VDU Botanikos sode augančių augalų sėklomis, išmoksime jų plitimo būdus. ...
Plačiau