VDU Botanikos sodas

07
birželio

„Augalų žavadienio“ atspindžiai Lietuvoje

VDU botanikos sodas džiaugiasi gavęs šimtus nuotraukų iš visos Lietuvos ugdymo įstaigų. Jų bendruomenės dalijosi įspūdžiais, kaip prisijungė prie botanikos sodo iniciatyvos ir gegužės mėnesį šventė tarptautinę žavėjimosi augalais šventę „Augalų žavadienis“. Maloniai kviečiame peržiūrėti nuotraukų galerijas ir perskaityti švenčių aprašus.

***

Jonavos vaikų lopšelyje-darželyje „Dobilas“ gegužės 16 d. vyko ekošventė „Stilius 2017“, kurios tema – „Žaliapėdžiai“. Gegužės 19 d. lopšelio-darželio bendruomenė buvo kviečiama į  šventę-plenerą „Tulpių simfonija“, o 18 d. dalyvavo „Žavadienio“ šventėje VDU Kauno botanikos sode.

Šalčininkų r. Eišiškių lopšelyje-darželyje „Augalų žavadienis“ vyko nuo gegužės 15 iki gegužės 19 d. Dalijamės prisiminimais!

Gegužės 18 d. Panevėžio lopšelyje-darželyje „Žilvitis“ vyko darželio bendruomenės šventė „Žavadienis mūsų kieme“, kurios metu buvo dažomi akmenukai ir paversti į boružėles, po to visi kartu – tėvai, vaikai, darbuotojai – sodino gėles, puošė darželio kiemą.

VDU „Rasos“ gimnazijoje vyko renginys „Šokių fiesta“. Jo metu skambėjo muzika, šokio ritmu sukosi merginos ir žiedai:

„Augalų žavadienio“ šventė Šiaulių lopšelyje-darželyje „Žirniukas“:

„Augalų žavadienio“ šventės momentai Tauragės vaikų reabilitacijos centre-mokykloje „Pušelė“:

Kuršėnų Pavenčių mokyklos pradinių klasių mokiniai (160 mokinių) užaugino 160 moliūgų savo šeimai, būsimiesiems pirmokams ir 17 – ikimokyklinio ugdymo ugdytiniams. Rudenį bus organizuojamos įvairios veiklos, susijusios su moliūgais. Pradinių klasių mokiniai taip pat augino prieskonine daržoves, darė plakatus apie savo daržovę, kūrė QR kodus, mainėsi su savo draugais ir iš antrinių žaliavų darė vazonėlius-darželius. Prieskonių darželius per renginį „Žaliomis pėdutėmis į vasarą…“ dovanojo savo šeimai.

Gegužės 18 d., minėdami tarptautinę Žavadienio šventę, Panevėžio lopšelyje-darželyje „Draugystė“ vaikų sukurtomis gėlėmis buvo papuošta įstaigos teritorija, gėlynai apsodinti pačių išaugintomis gėlėmis, buvo tvarkoma aplinka. Vaikams ypač patiko kurti netradicines gėles.

Šiaulių r. Daugėlių lopšelio-darželio ugdytiniai prisijungė prie pasaulinės iniciatyvos ir 2017 m. gegužės 19 d. įstaigos kieme paminėjo augalų ŽAVADIENĮ. Kaip rašė Šiaulių r. Daugėlių lopšelio-darželio logopedė Daina Liaudanskienė, auklėtoja Rita Tilenienė, „šia proga vaikams buvo organizuotas edukacinis užsiėmimas-pleneras. Kiekviena grupė, apžiūrėjusi lopšelio-darželio kieme surengtą parodą ,,Augalų įvairovė“, turėjo atlikti po užduotį. ,,Kiškučiai“ suskaičiavo įstaigos teritorijoje augančius medžius, juos atpažino. ,,Voveriukai“ dairėsi lopšelio-darželio sode ir prisiminė, kokie augalai jame auga. ,,Ežiukai“ aiškinosi, kokių spalvų gėlytės žydi aplink lopšelį-darželį. Patys mažiausieji ,,žiogeliai“ kieme ieškojo didelės eglės ir prisiminė, kokios ji spalvos. Už puikiai išlaikytą boružėlių surengtą ,,mini egzaminą“, visų grupių ugdytiniai dovanų gavo bilietus į ŽAVADIENIO plenerą. Jo metu mažieji piešė medžius, gėlytes, žolytes… ant kartoninių dėžių, plėvelės, plytelių, kelmelių, prie medžių pritvirtintų lapų ir pan. Galiausiai susirinkę prie laužavietės vaikai išsiaiškino, koks augalas slepiasi Daugėlių lopšelio-darželio pavadinime ir pasigardžiuodami degustavo vaistažolių arbatą. Grožėdamiesi mažylių piešiniais, šypsojosi ne tik jų tėveliai, auklėtojai, bet ir įstaigos kieme augantys medžiai“.

Šedbarų pradinės mokyklos-daugiafunkcio centro  pradinukai nusprendė plačiau susipažinti su vienu iš gražiausių – gėlių pasauliu. Šedbarų pradinės mokyklos-daugiafunkcio centro pradinių klasių mokytojos rašė: „Padedant Centro darbuotojai, pasidarėme iš krepinio popieriaus įvairių rūšių gėlių. Skaitėme Anos Saksės pasakas apie gėles,  jas piešėme. Ieškojome informacijos internete ir rinkome įdomesnius faktus apie gėles. Savo informacija pasidalijome su šventės dalyviais. Gegužės 18 dieną prie Bridvaišio ežero susirinko ne tik mūsų mokyklos, bet ir Maironių bei Mockaičių  pagrindinių mokyklų pradinukai ir jų mokytojos. Į renginį susirinko 60 pradinių klasių mokinukų. Šventę ,,Augalų kalba“ pradėjo Tytuvėnų regioninio parko ekologė Deima Pranckūnienė. Ji įdomiai papasakojo apie mus supantį augalų pasaulį, jų reikšmę, įvairovę. Išklausę pasakojimą, gavome užduotį suskaičiuoti augalų rūšis, kurias pastebėsime eidami į Bridvaišio ežero salą. Pasiekę salą ir pasisėmę energijos iš medžių, tęsėme savo šventę. Šedbarų pradinės mokyklos-daugiafunkcio centro mokinukai papasakojo apie gėles, jų kilmę. Kad  šventės dalyviai  labiau įsimintų gautą informaciją, jie turėjo atlikti keletą  užduočių. Įvardinti kuo daugiau gėlių pavadinimų, pagalvoti, kur jos auga. Iš duotų kortelių rasti augalų žiedus ir vaisius.  Sudaryti gėlių puokštes, nupinti pienių vainikus. Šventė buvo smagi ir informatyvi. Džiaugiamės, kad mūsų šventės akimirkas pamatys ne tik Lietuvos auditorija, bet ir visas pasaulis tarptautiniame „Žavadienio“ organizatorių leidinyje. Pasibaigus šventei, Šedbarų pradinės mokyklos-daugiafunkcio centro direktorius Ramūnas Sadauskas negailėjo padėkos žodžių visiems nesuabejojusiems ir atvykusiems bei prisidėjusiems prie šios pasaulinės dienos minėjimo įgyvendinimo. Savo padarytas gėles dovanojome šventės dalyviams.  Vėliau renginio organizatoriai pakvietė prie vaišių stalo. Gėrėme Tytuvėnų regionio parko savanorių iš Italijos ir Prancūzijos išvirtą žolelių arbatą. Vaišinomės morkų ir obuolių pyragais, kuriuos patys išsikepėme ruošdamiesi šiai šventei“.

 

Kauno lopšelyje-darželyje „Varpelis“ vaikai pievos šeimininkei Neužmirštuolei padėjo suburti į žaliąją pievelę gėles: ramunes, žibutes, saulėgražas, aguonas, pakalnutes, purienas, pienes, tulpes, narcizus, saulutes. Įsibėgėjus šventei, vaikai piešė augalus, spalvino gėles, kuriomis puošė darželio kiemą, dovanojo savo draugams, tėveliams, darbuotojams.

Prie prasmingos akcijos prisijungė Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Turmanto struktūrinio padalinio NVŠ programa „Kūrybinės dirbtuvėlės“. Giedrė Mičiūnienė rašo: „Aplink mus tiek daug įvairių augalų. Nors mes dažnai jų ir nepastebime, tačiau jie mus maitina, gydo, grynina orą… Jie žydi, kvepia, džiugina, šildo… Tądien mes perskaitėme Evelinos Daciūtės ir Aušros Kiudulaitės knygelę „Laimė yra lapė“. Tai – nuostabi istorija apie berniuką Povilą ir lapę. Pasirodė kažkuo panaši į A. De Sent Egziuperi  pasaką „Mažasis princas“.  Knygelė apie tai, kad reikia draugauti, kad reikia džiaugtis… Ir nors berniukas Povilas neaugino tos vienintelės rožės, tačiau labai daug žiedų sukūrė vaikai: juk ten, kur žydi gėlės, tikrai yra laimė (ir nesvarbu, kad ji visiems skirtinga). Gėlytės buvo įvairios: skleidėsi lelijos, baltavo ramunės, raudonavo nematyti žiedai – vieni labai sėkmingai išmoko lankstyti iš servėtėlių, kiti kūrė žiedus iš plastikinių kiaušinių pakuočių, dar kiti – spalvino, piešė, klijavo… „Kūrybinėse dirbtuvėlėse“ nuotaika buvo tikrai darbinga… O kai viską suklijavome,tai ir patys nustebome: besišypsančios akys linksmai švytėjo, matydamos, kokie gražūs gėlių žiedai gali būti sukurti vaikų rankų  iš antrinių žaliavų (kad kuo mažiau būtų teršiama gamta)… ŽAVADIENIS tikrai buvo žavus“.

2017 m. gegužės 19 d. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės institute lankėsi Kėdainių ,,Šviesiosios“ ir ,,Atžalyno“, Krakių ,,Mikalojaus Katkaus“ ir Akademijos gimnazijų moksleiviai su biologijos mokytojomis. Renginio tikslas – skleisti žinias apie augalus, supažindinti su Žemdirbystės instituto veikla.

Apie Centro ir Žemdirbystės instituto veiklą papasakojo Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro mokslinė sekretorė dr. Vita Tilvikienė. Susirinkusiems mokiniams dirvožemio tyrimus pristatė ŽI Dirvožemio ir augalininkystės skyriaus vedėjas dr. Virginijus Feiza. Doktorantė Monika Toleikienė atskleidė Augalų mitybos ir agroekologijos skyriaus veiklos subtilybes, papasakojo apie vabalus, sliekus, mokiniams leido paragauti  skirtingos cheminės sudėties vandens. Genetikos ir fiziologijos laboratorijos veiklą pristatė vedėja dr. Kristina Jonavičienė ir vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Gražina Statkevičiūtė. Žolių selekcijos tyrimų laukus aprodė mokslo darbuotojas dr. Vaclovas Stukonis. Mokiniai išgirdo daug naujos informacijos apie dirvožemį, augalus, jų kenkėjus ir ligas, selekciją, susipažino su Žemdirbystės institute vykdomais moksliniais tyrimais.

„Augalų žavadienis“ Kupiškio vaikų lopšelyje-darželyje „Obelėlė“:

Kitos aktualijos

2024 04 25
Nacionalinės sveikatos tarybos išvažiuojamasis posėdis ir paroda, skirta VDU Botanikos sodo Vaistinių augalų skyriaus veiklos šimtmečiui
2024 metais minimas Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo Vaistinių augalų skyriaus mokslinės, studijų ir praktinės veiklos šimtmetis. Ta proga balandžio 24 d. Botanikos sode suorganizuotas Nacionalinės sveikatos tarybos išvažiuojamasis posėdis.
Plačiau
2024 04 19
Didysis tulpių žydėjimas prasidėjo!
2024 04 19 Nors orai šiluma nelepina, tačiau mūsų sode didysis tulpių žydėjimas jau pasirengęs tikram spalvų sprogimui: trečiąją balandžio savaitę pradėjo masiškai skleistis Darvino hibridai, Fosterio, pilnavidurės tulpės, pradeda skleistis Triumfo ir net tokios įprastai vėlyvos kaip lelijažiedės, ...
Plačiau
2024 04 13
Drugių paroda vyks iki gegužės 15 d.
2024 03 06 Pavasarį Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodas Kaune pasitinka su visiškai nauja ekspozicija oranžerijoje: po naujai įrengtą, erdvią ir moderniai drugių poreikiams pritaikytą patalpą – Tropinį drugių sodą – sklando ir ant specialiai parinktų augalų tupia drugiai ...
Plačiau
2024 04 12
Dviejų botanikos sodų bendradarbiavimą įamžino pasodintas vaismedis
Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo ir Strasbūro universiteto Botanikos sodo draugystė užsimezgė 2023 m. rudenį, kai minint Ukrainos derybų dėl stojimo į Europos sąjungą pradžią, į Briuselį ir Strasbūrą europarlamentaro Petro Auštrevičiaus iniciatyva buvo atvežtos ir pasodintos ukrainiečiams ramybę ...
Plačiau