VDU Botanikos sodas

01
balandžio

Atkurta istorinė Paukščių dienos nuotrauka: kaip prieš šimtą metų – taip šiandien

Pirmąją balandžio dieną savo naująjį sezoną Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodas pradėjo visa serija renginių: pasaulinės Paukščių dienos paminėjimu, nuotraukų parodos  „Lietuvos universitetui – 100 metų: Kauno įvaizdį kuriantys vietoženkliai“ atidarymu ir labai simbolinės – pirmosios Lietuvoje minėtos Paukščių dienos istorinės nuotraukos atkūrimu.

 

Kaip savo atsiminimuose rašė prof. Tadas Ivanauskas „Apie gamtos apsaugą Lietuvoje bene pirmą kartą imta kalbėti 1922 metais ir tuomet buvo išleista mano parašyta brošiūrėlė „Mūsų paukščiai ir mokykla“. Gamtos apsaugos klausimas tuo laiku buvo dar nepribrendęs ir daug kam nesuprantamas, bet savo studentams jos būtinumą daug kartų aiškinau. Taip pat buvo kalbėta su Švietimo ministerija ir jau buvo sutarta kas pavasarį paskirti moksleiviams vieną „paukščių dieną“ gamtos apsaugai aiškinti.“

Profesoriaus suburti studentai pažindindavosi su paukščiais ir per žiemą prigamindavo įvairių tipų ir dydžių inkilų, kuriuos iškabindavo Paukščių dienos meru.

Minint Lietuvos universiteto šimto metų sukaktį, istorinė, 1922 metais daryta, Paukščių dienos nuotrauka su gausiu studentų ir mokinių būriu, nufotografuota Aukštosios Fredos dvaro rūmų kieme, šiemet buvo atkartota.

Pirmoji Paukščių dienos nuotrauka – 1922 m.

Atkurtoji istorinė Paukščių dienos nuotrauka – 2022 m.

 

Į kelių šimtų žmonių būrį stojo moksleiviai, studentai, gamtininkai, botanikai ir ornitologai. Zyliniams paukščiams ir bukučiams skirtus inkilus dirbtuvėse gamino VDU AJMD „Modusas“ ir VDU Tado Ivanausko ornitologų klubas, dešimtis dar įvairesnių inkilų atsigabeno prie šventės prisijungusių mokyklų bendruomenės.

Įamžinus Šimtmečio Paukščių dienos nuotrauką, inkilai buvo iškabinti VDU Botanikos sode ir prie šventės organizavimo prisidėjusių mokyklų – J. Dobkevičiaus progimnazijos, Prezidento V. Adamkaus gimnazijos – teritorijose.

Ornitologo Mariaus Karlono paskaita

Šventės akimirkos

Apie paukščius viešoje nuotolinėje paskaitoje „Lietuvoje gyvenantys uoksiniai paukščiai“ pasakojo ornitologas Marius Karlonas, edukacines ekskursijas po sodą organizavo VDU Botanikos sodo gidai ir specialistai.

 

Modernaus miesto vaizdą formavę universiteto pastatai

Tą pačią dieną Lietuvos universiteto šimtmečiui paminėti buvo atidaryta istorinių nuotraukų paroda VDU Botanikos sode – „Lietuvos universitetui – 100 metų: Kauno įvaizdį kuriantys vietoženkliai“.

Parodos atidarymo akimirkos.

Parodos atidarymo akimirkos

1922 m. atidarytam Lietuvos universitetui (1930 m. pervadintam Vytauto Didžiojo universitetu) viena opiausių problemų buvo patalpų klausimas. Veiklą pradėjęs vienuose didesnių rūmų, universitetas nuosekliai plėtėsi. Buvo įgyvendinti ambicingi rūmų ir kitų specializuotų pastatų statybų projektai. Naujieji universiteto pastatai greitai tapo neatsiejamais nuo Kauno vietoženkliais, formuojančiais modernaus miesto įvaizdį.

 

Kaip sakė parodą atidaręs botanikos sodo direktorius dr. Nerijus Jurkonis, „Kviečiame į kelionę laiku ir norime supažindinti su svarbiausiais to meto VDU pastatais, kurių dalis neišlikę, o išlikusieji ir šiandien yra svarbi miesto tapatybės dalis – Kauno įvaizdį kuriantys vietoženkliai“.

 

Naujoji istorinė fotoparoda VDU Botanikos sodo parke bus eksponuojama visus metus.

2022 04 01

 

Kitos aktualijos

2023 03 15
Į oranžeriją sugrįžo tropiniai drugiai: eksponuojami kartu su orchidėjomis
Kol pavasaris neskuba ateiti, pasimėgauti tropikų šiluma ir spalvomis kviečia Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo oranžerija Kaune, kurioje nuo kovo 15 d. atidaryta tropinių drugių paroda. Įprastai tradicinę drugių parodą Botanikos sodas eksponuodavo ir lankytojus atogrąžų šiluma bei ...
Plačiau
2023 03 14
Su šimto metų gimtadieniu pasveikino pražydęs „šimtmečio augalas“
Panašu, kad su šimtuoju gimtadieniu Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodą Kaune sveikina ir augalai: sodo oranžerijoje pražydo ypač retai savo žiedais nustebinanti Agave mitis. Jau du dešimtmečius botanikos sode auginamas augalas savo žiedynkotį išleido dar rudenį ir į viršų ...
Plačiau
2023 03 10
2023 metų vaistiniu augalu išrinktas čiobrelis
Puoselėjant senąsias vaistažolininkystės tradicijas, supažindinant visuomenę su vaistinių augalų įvairove, jos gausinimu ir racionaliu vartojimu, Vytauto Didžiojo universitetas (VDU), Lietuvos farmacijos sąjunga ir UAB „Švenčionių vaistažolės“ organizavo „Vaistinio augalo 2023“ rinkimus. Šie tradicija tampantys rinkimai šiemet skirti paminėti VDU ...
Plačiau
2023 03 03
Prasidėjo registracija į velykines botanines edukacijas
Botaniniai zuikiai atšokuoja! Visų amžiaus grupių moksleivius kviečia velykinė botaninė edukacija Velykinio kiškio dirbtuvės: kalbėsime ir gaminsime ne tik velykinius zuikius, bet ir susipažinsime su sėklų ypatingomis savybėmis, įdomiausiomis VDU Botanikos sode augančių augalų sėklomis, išmoksime jų plitimo būdus. ...
Plačiau