VDU Botanikos sodas

20
kovo, 2025

Atidaryta sode išvestų uoginių augalų veislių foto paroda

 

Kovo 20 d. Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo oranžerijos fojė atidaryta autorinė foto paroda „Gyvenimas tarp uogų“, kurioje eksponuojamos prof. dr. Remigijaus Daubaro fotografijos: jose įamžintos jo paties su bendraautore dr. Laima Česoniene išvestos ir tarptautiniu mastu sertifikuotos pirmosios lietuviškos retesniųjų uoginių augalų veislės.

Jubiliejinė, 70-tąjį autoriaus gimtadienį pamininti, R. Daubaro paroda ne atsitiktinai atidaryta VDU Botanikos sode, kuriam autorius skyrė didžiąją savo gyvenimo dalį: čia ne tik vykdė uoginių augalų tyrimus bei selekciją, bet ir 2000–2008 metais vadovavo tuometiniam VDU Kauno botanikos sodui.

„Dar studijuodamas miškininkystę, net negalvojau, kad dirbsiu su uoginiais augalais. Tačiau diplominį darbą pradėjau rašyti būtent apie Čepkelių spanguoles – ir nuo to laiko pelkė man yra viena gražiausių gamtos buveinių. Tokia buvo mano „gyvenimo tarp uogų“ pradžia“, – prisiminimais parodos atidaryme dalijosi R. Daubaras.

Prof. dr. Remigijus Daubaras – Lietuvos miškininkas, biologas, botanikas. Pagrindinės mokslinių darbų sritys ir interesai: botanika, biologija, miškotyra, ekologija ir aplinkotyra. Didelį dėmesį mokslininkas skiria natūraliai augantiems ir sukultūrintiems uoginiams bei vaisiniams augalams, jų introdukcijai ir aklimatizacijai. Taip pat – ir naujų veislių selekcijai: su bendraautore dr. Laima Česoniene sukūrė ir įregistravo 2 šilauogės, 5 paprastosios spanguolės, 3 paprastojo putino ir 1 margalapės aktinidijos lietuviškas veisles. Didžioji dalis šių veislių nuotraukų, fotografuotų paties autoriaus, ir eksponuojamos atidarytoje parodoje.

Uoginių augalų selekcija VDU botanikos sode Kaune tęsiasi jau beveik 30 metų. Čia išvestų veislių originalumas nustatomas vykdant kompleksinius agrobiologinius, molekulinius genetinius ir uogų cheminės sudėties tyrimus. Atrinkti vertingi klonai siunčiami į Lenkijoje esantį Naudojamųjų augalų veislių tyrimų centrą  (COBORU), kuriame atliekami veislių išskirtinumo, vienodumo ir stabilumo tyrimai. Gavus teigiamas ataskaitas, veislės patvirtinamos Valstybinėje augalininkystės tarnyboje prie Žemės ūkio ministerijos, įrašomos į Nacionalinį augalų veislių sąrašą ir įgyja teisinę apsaugą 30 metų.

R. Daubarą pasveikinę kolegos įteikė simbolinę dovaną – vardinį suolelį, ant kurio prisėsti gėrėdamiesi žydinčiu sodu galės visi VDU Botanikos sodo lankytojai.

Kitos aktualijos

2025 04 17
Atidaryta fotografijų paroda kviečia patirti mažus miško stebuklus
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodas sezoną pradeda naujos lauko parodos atidarymu: šiemet parką papuošė kūrėjos ir sodo darbuotojos Indrės Sekevičienės fotografijų paroda „Miškas. Mano meilė“. Joje – kasdienės ir kartu stebuklingos miško akimirkos, netikėti rakursai ir pačios gamtos ...
Plačiau
2025 04 16
Oranžerijoje vyksta tropinių drugių paroda
Aplankykite tropinį drugių soda oranžerijoje: čia jau plasnoja margaspalviai egozitški drugeliai. Kaip visada, tarp tropinių augalų galima pamatyti sklandančius ir tupinčius Afrikos, Filipinų, Centrinės ir Pietų Amerikos bei kitų kraštų drugius. Ekspozicijos drugiai nuolat keičia vieni kitus – kas ...
Plačiau
2025 04 15
Botanikos sodo darbuotojai – Lietuvos mokslų akademijos premija
Lietuvos mokslų akademija (LMA), siekdama skatinti jaunųjų mokslininkų ir doktorantų bei studentų kūrybinį aktyvumą, kasmet organizuoja jaunųjų mokslininkų ir doktorantų mokslinių darbų ir aukštųjų mokyklų studentų mokslinių darbų konkursus. LMA prezidiumas, remdamasis konkurso rezultatais, jaunųjų mokslininkų ir doktorantų mokslinių ...
Plačiau
2025 04 09
„Materia medica“: paroda, skirta farmacijos mokslo istorijai
2025 m. balandžio 3 – gegužės 10 d. LSMU Lietuvos Medicinos ir farmacijos istorijos muziejuje vyksta paroda "Materia Medica": joje nušviečiama Lietuvos farmacijos mokslo istorijos dalis, skirta augalinės, gyvūninės ir mineralinės kilmės biologiškai veikliųjų medžiagų gydomosioms savybėms.
Plačiau